Медики вважають, що якщо парі не вдалося зачати дитину протягом року повноцінного статевого життя без використання контрацептивів, то обом партнерам слід звернутися до лікаря для діагностики проблеми безпліддя.
На щастя, більша частина діагнозів ”безпліддя” є абсолютно виліковними, якщо не займатися самолікуванням і вчасно звертатися на огляди до спеціалістів.
Причин для безпліддя може бути дуже багато. У даній статті ми детально розглянемо лише одну із них, а саме варикоцелє – захворювання, яке діагностують у чоловіків і хлопчиків, але найчастіше патологія зустрічається у підлітків, під час активного статевого дозрівання.
Варикоцелє – це варикозне розширення венозної системи яєчок. Хвороба не є небезпечною для життя і особливо не заважає чоловікові, проте небезпечним є саме її ускладнення у вигляді чоловічого безпліддя.
Детальніше про цю хворобу ми розпитали у лікаря-уролога вищої категорії, керівника клініки UROSVIT, Матвіїва Василя Володимировича:
Чи поширеною є проблема?
Варикозне розширення вен сім’яного канатика і яєчка на сьогоднішній день вважається одним з найбільш поширених чоловічих захворювань. Згідно зі статистикою ВООЗ, дане захворювання діагностується більше ніж у 16% чоловічого населення.
До мене постійно звертаються молоді пари, які перебувають декілька років у шлюбі, але зачати дитину їм не вдається. Практичний досвід свідчить, що найчастіше причиною безпліддя є саме ускладнення варикоцелє.
Які ж симптоми варикоцелє?
Найчастіше ця хвороба не має чіткої симптоматики і діагностується у пацієнтів випадково.
Але деякі чоловіки, які страждають варикозним розширенням вен яєчка, можуть зауважувати такі симптоми:
- тягнучий біль в яєчку, мошонці, паху. Біль може віддавати в поперек і крижі, а також посилюватися після фізичних навантажень і статевого акту;
- дискомфорт у відповідній половині мошонки;
- збільшення розміру мошонки, за рахунок розширених вен.
Якщо підняти мошонку, то можна побачити під шкірою збільшені, синюшні вени, що нагадують гроно винограду;
- асиметрія мошонки, опущення яєчка на стороні варикоцелє;
- при напруженні мошонка збільшується в тій частині, де розширені вени.
Що може стати причиною появи і розвитку хвороби?
У здорового чоловіка кровообіг в яєчках стабільно рухається від низу до верху і ніде не затримується. Рух крові забезпечують клапани в яєчковій вені, що штовхають її проти сили гравітації. По своїй природі ці клапани досить вразливі і з часом виходять з ладу, їх стулки не до кінця змикаються, що призводить до стікання частини крові вниз і виникненню внутрішнього тиску в венах.
Підвищений тиск змушує вену розширюватися, а це ще більше руйнує нормальну роботу клапанів. В результаті цього процесу виникає захворювання під назвою варикоцелє.
Існують також генетичні передумови, наприклад, іноді до варикоцеле призводить анатомічно невірна будова ниркової і мезентеральної вен. Вони перекривають одна одну і стискають.
Окрім цього є фактори, що збільшують ризик виникнення хвороби, а саме:
- часті фізичні перевантаження;
- сильна напруга мускулатури черевної стінки;
- хронічний запор або діарея;
- новоутворення, що тиснуть на судини.
Коли необхідно звернутися до лікаря?
Усім батькам хлопчиків слід знати, що хірургічна корекція варикоцеле дає позитивний результат, якщо здійснюється до повного статевого дозрівання (20-21 років), тому до цього часу обов’язково слід здійснити огляд в лікаря-уролога. Обстеження в уролога здійснюється пальпаторним методом та за допомогою УЗД калитки з доплерографією, спермограмою.
Які існують методи лікування варикоцелє?
Якщо хворобу вдається діагностувати на ранній стадії, то спостереження за динамікою розвитку і носіння щільної білизни або фіксуючої пов’язки може бути цілком достатньо для лікування цього захворювання.
Корисним також буде зміна способу життя на більш рухливий, зниження кількості надмірних фізичних навантажень і зміна раціону на більш здоровий.
Дієта, яку призначають при варикозному розширенні вен актуальна і в разі при варикоцелє. Пацієнтам необхідно вживати більше фруктів і овочів – це сприяє зростанню сполучної тканини, з якої і складаються венозні стінки. А от препарати, якими зазвичай лікують варикоз не мають доведеної ефективності при варикоцелє. Призначають їх тільки в період реабілітації після операції.
Чи потрібна операція?
Оскільки саме по собі захворювання, як правило, не створює особливих незручностей і не є небезпечним, гострої необхідності в оперативному втручанні, як правило, немає. Проте починаючи з другої стадії вилікувати варикоцеле можна тільки хірургічним шляхом.
Показами до операції є анамнез непліддя, патологічні зміни в спермограмі, біль в ділянці калитки.
На сьогоднішній день існує чотири види операції варикоцеле.
Відкрита операція
Тут мова йде про пряме хірургічне втручання. Робиться невеликий розріз, після чого вени яєчка просто перев’язуються хірургічною ниткою. Як правило, і лікарі і пацієнти віддають перевагу іншим, менш травматичним варіантам.
Операція з міні доступом
Цей вид операції з видалення варикоцелє ще називають операцією Мармара. У цьому випадку робиться невеликий надріз в сантиметрі від статевого члена, в області пахового зовнішнього кільця. Через цей розріз і перев’язується вена яєчка.
Лапароскопія
В процесі операції із застосуванням цього метода, всі маніпуляції проводяться за допомогою камери і двох маніпуляторів. Для того, щоб ввести їх в тіло, досить трьох маленький проколів. У підсумку все, що відбувається відображається на екрані, що дозволяє хірургові акуратно перев’язати необхідну вену.
Реваскуляція яєчка
Цей вид операції з видалення варикоцеле полягає у відновленні нормальної циркуляції крові в районі яєчка. Для цього яєчкова вена перенаправляється в надчеревну.
Якщо лікар наполягає на оперативному втручанні, то його обов’язково потрібно робити. Доведено, що ліквідація варикоцеле знижує рівень фрагментації (розрішення) ДНК сперматозоїдів і, як наслідок, покращується якість сперми. Крім того, після операції покращується і рівень чоловічого статевого гормону – тестостерону.
Сьогодні золотим стандартом лікування варикоцеле є саме мікрохірургічна операція (операція по MarMar), яка виконується через мікродоступ з використанням мікроінструментів, що дозволяє отримати найкращі результати та найменшу кількість ускладнень порівняно з іншими методами оперативного лікування варикоцеле.
У медичному центрі UROSVIT, за попереднім записом, можна пройти обстеження для виключення цього майже безсимптомного, проте небезпечного в плані репродукції, захворювання. У випадку підтвердження діагнозу, у нас є всі умови та досвід для проведення мікрохірургічного оперативного лікування.
Післяопераційне фото
Консультація уролога, гінеколога, ревматолога та травматолога
УЗД, Рентген діагностика.
Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія).
Адреса:м.Львів,вул.Огієнка,3(на території”Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.