Підшлункова залоза – один із найважливіших елементів системи травлення людини.
Однією із найважливіших її функцій є вироблення інсуліну та глюкагону, найважливіших гормонів, що відповідають за регуляцію вуглеводно-жирового обміну речовин в людському організмі.
Особливістю залози є те, що підшлункова виділяє панкреатичний сік, за допомогою якого їжа, яку ми споживаємо, перетравлюється.
Найбільш ефективним методом діагностики, що надає безпомилкову картину всіх параметрів підшлункової залози, є ультразвукова діагностика.
Обстеження за допомогою УЗД показує підшлункову залозу у всіх трьох проекціях, дозволяючи точно визначити її основні характеристики.
Достовірне УЗ-обстеження у Львові можна здійснити у клініці «UROSVIT», що знаходиться в центрі міста. Фахівці клініки – медики з вищою кваліфікаційною категорією, які вчасно діагностують несприятливі зміни підшлункової залози завдяки багаторічному досвіду та новітньому обладнанню. Вам достатньо зателефонувати чи залишити заявку на сайті.
Що таке підшлункова?
Підшлункова – залоза змішаної секреції (внутрішньої та зовнішньої), що виконує екзокринну функцію (виробляє травний сік) та ендокринну функцію (виробляє гормони). Підшлункова знаходиться в черевній порожнині, позаду шлунка. Довжина підшлункової залози дорослої людини – 15-22 см, а вага – 70-80 грам. Орган складається із головки, тіла та хвоста. Здорова підшлункова залоза за добу продукує 0,5 – 1 л соку, до складу якого входять вода, кислі солі, які відповідальні за забезпечення лужної реакції, і відповідні ферменти:
- амілаза (розщеплює вуглеводи);
- трипсин (розщеплює білки та пептиди);
- ліпаза (розщеплює жири).
Внутрішня секреторна функція залози забезпечує кров гормонами інсуліну і глюкагону. Інсулін виробляється бета-клітинами і контролює вуглеводний і ліпідний жирового обмін. Завдяки йому глюкоза з крові потрапляє в тканини і клітини організму, знижуючи рівень цукру в крові. За допомогою глюкагону рівень глюкози в крові, навпаки, підвищується. Саме тому, навіть при найменших больових відчуттях підшлункової необхідно звернутися до лікаря.
Захворювання підшлункової залози
Найчастішими захворюваннями підшлункової залози є:
- гострий і хронічний панкреатит (виникненню захворювання сприяють інфекції, патології жовчовивідних шляхів, часте споживання гострої жирної їжі та алкоголю);
- панкреонекроз (важке захворювання підшлункової залози, при якому гинуть її клітини; найчастіше є наслідком панкреатиту. Смертельно небезпечне захворювання, що вимагає термінової госпіталізації при таких симптомах як гострий біль, сильна блювота, висока температура тіла);
- муковісцидоз (вроджена генетична хвороба. Є хронічним захворюванням, що постійно потребує підтримуючої терапії. Лікуванню повністю не підлягає);
- кісти ( капсули в тканинах залози, наповнені рідиною. Утворюються внаслідок запальних захворювань або травм);
пухлини (факторами ризику є ведення неправильного способу життя, ожиріння, запальні захворювання підшлункової залози. Симптоми проявляються на пізніх стадіях).
- жовтуватий відтінок шкіри та склер.
Більшість захворювань підшлункової залози супроводжуються ферментною недостатністю, симптомами якої є втрата апетиту, анемія, матеоризм, втрата ваги.
Основні симптоми захворювання підшлункової залози
Основними симптомами захворювання підшлункової є:
- оперізуючий біль, що виникає після прийому їжі чи вживання спиртних напоїв;
- нудота і блювота;
- підвищення температури тіла;
- втрата маси тіла;
- слабкість;

До якого лікаря звертатися зі скаргами на роботу підшлункової залози
Основним спеціалістом, який займається діагностикою та лікуванням підшлункової залози, є гастроентеролог. Він здійснює загальний огляд пацієнта, а також призначає лабораторні аналізи, за якими визначають рівень ферментів у крові. Якщо виявлено проблеми із виробленням інсуліну, то пацієнта скерують до ендокринолога.
Якщо ж у пацієнта гострий панкреатит, то необхідно звертатися до хірурга.
Методи діагностики підшлункової залози
Для встановлення правильного діагнозу і призначення лікування застосовують:
- рентгенографію;
- МРТ (магнітно-резонансну терапію);
- ультразвукове дослідження.
Оскільки підшлункова залоза знаходиться в зачеревному просторі, то провести її діагностику доволі складно. Саме тому найінформативнішим методом дослідження є УЗД, за допомогою якого можна визначити:
- гострий або хронічний панкреатит;
- відхилення у структурі підшлункової;
- стан вивідних протоків;
- наявність жовчних каменів;
- наявність запальних процесів;
- кальцифікати;
- новоутворення;
- панкреонекроз.
Показання до здійснення УЗД підшлункової залози
Здоровій людині рекомендується не рідше одного раз у рік здійснювати УЗД підшлункової, навіть якщо немає жодних симптомів, що можуть вказувати на патології залози.
Не слід відкладати УЗД, якщо вас турбує хоча б один із перелічених симптомів:
- біль чи дискомфорт у верхній частині живота або в лівому боці;
- розлади стільця, проблеми з травленням;
- протягом короткого часу без видимих причин знизилася вага;
- жовтушність шкіри та/чи слизових оболонок, склер;
А також, якщо у вас раніше діагностували:
- панкреатит;
- цукровий діабет;
- патології дванадцятипалої кишки;
- новоутворення;
- травму черевної порожнини.
Протипоказання до здійснення УЗД підшлункової залози
УЗД підшлункової залози не має протипоказань, адже не здійснює променевого навантаження на організм.
Тимчасовим обмеженням може бути наявність у пацієнта на шкірному покриві верхньої частини живота опіків або ран, через які неможливо нанести спеціальний гель для здійснення процедури. У такому разі обстеження слід відкласти до повного загоєння.

Як здійснити УЗД в клініці «UROSVIT»
Обладнання нового покоління, професіоналізм і досвід лікарів-діагностів клініки «UROSVIT» дозволяє отримати точні діагностичні дані, необхідні для визначення методів лікування та оцінки ефективності проведеної терапії.
Дослідження проводять на сучасному ультразвуковому апараті високої роздільної здатності, оснащеному функцією доплерографії і набором датчиків для точної діагностики, що дозволяє своєчасно виявити патологічні зміни в органах.
У клінці «UROSVIT» пацієнту надають результати ультразвукового обстеження разом з детальною розшифровкою.
Щоб записатися на діагностику, достатньо лише зателефонувати за одним із номерів +38(032) 226 30 80; +38 096 700 30 80 або натиснути «Записатися на прийом» на сайті https://urosvit.com/.
Ціни на УЗД
Ультразвукове обстеження | Ціна, грн. |
---|---|
Комплект УЗ-дослідження органів черевної порожнини (печінка + жовчний міхур + підшлункова залоза + селезінка) | 550 |
CHECK-UP для чоловіків до 40 років Консультація Уролога( андролога) + УЗД органів черевної порожнини (печінка, селезінка, жовчний міхур і протоки, підшлункова залоза) + органів сечостатевої системи (нирки, сечовий міхур, простата, сім’яні пухирці, органи калитки) + Електрокардіографія (ЕКГ) + Аналіз сечі загальний + Загальний аналіз крові (ЗАК ) + Мазок з уретри ( мікроскопія) | 2430 |
CHECK-UP для чоловіків після 40 років Консультація (терапевта, ендокринолога або ревматолога) 500 кожна + Консультація Уролога + УЗД органів черевної порожнини (печінка, селезінка, жовчний міхур і протоки, підшлункова залоза) + органів сечостатевої системи (нирки, сечовий міхур, простата, сім’яні пухирці, органи клитки) +УЗД щитоподібної залози + Електрокардіографія (ЕКГ) +Аналіз сечі загальний + Загальний аналіз крові (ЗАК) + Мазок з уретри ( мікроскопія ) , цитологія | 3370 |
Також ви можете ознайомитися з цінами на інші УЗД та повним переліком послуг на УЗД.
Як відбувається УЗД підшлункової залози
УЗД підшлункової залози здійснюється у положенні на спині.
Ультразвукове дослідження підшлункової залози дає можливість візуалізувати орган в кількох проекціях, тому іноді пацієнту необхідно повернутися на правий та лівий бік для детальнішої діагностики.
В ході діагностики встановлюються анатомічні параметри (форма, розмір) органу. Ретельно досліджується тканинна структура залози для виявлення можливих змін патологічного характеру.
Обстеження безболісне, триває не більше десяти хвилин, а пацієнт не відчуває ніякого дискомфорту під час процедури.
Як підготуватися до УЗД підшлункової залози
УЗД підшлункової залози вимагає підготовки перед проведенням. Лікарі клініки «UROSVIT» рекомендують пацієнтам за три дні до процедури не вживати сирі фрукти та овочі, газовані напої, молоко, пиво та інші продукти, що провокують здуття і газоутворення.
За дванадцять годин до обстеження варто відмовитися від їжі взагалі, рекомендується навіть не вживати воду.
У день проведення діагностики категорично заборонено палити, вживати алкоголь та ліки.
Норми УЗД підшлункової залози
Після процедури пацієнт клініки «UROSVIT» отримує протокол ультразвукового дослідження, в якому вказано, чи підшлункова залоза в нормі, чи наявні патології (прописано конкретно які). До опису додається фото підшлункової в трьох проекціях.
Підшлункова залоза вважається здоровою, якщо:
- форма підшлункової гачкоподібна;
- контури рівні, чіткі (протилежне свідчить про можливий початок запалення, або про захворювання сусідніх органів);
- паренхіма порівняно однорідна;
- ехогенність середня;
- головка – до 30 мм, тіло – до 15 мм, хвіст до 40 мм.
Пацієнтам варто звернути увагу на те, що діагноз може встановити лише лікар, а про наявність захворювання свідчать не окремі відхилення від нормальних показників, а сукупність різних факторів.

УЗД підшлункової у дітей
Ультразвукове дослідження дитячого організму – абсолютно безпечна діагностика з високим достовірним результатом, що може здійснюватися навіть новонародженим, оскільки не має протипоказань.
УЗД підшлункової залози у дітей показано, якщо:
- дитина відчуває біль у верхній частині живота або у лівому боці;
- наявні нудота та блювота;
- підвищене газоутворення;
- часті розлади стільця;
- регулярне підвищення вмісту ацетону в організмі.
Ультразвукове дослідження підшлункової залози у дітей здійснюють у положенні лежачи на спині, натще. Новонародженим рекомендують проводити діагностику не раніше, ніж через 3 години після останнього прийому їжі, літям від року до трьох років – через 4 години, старшим – не менше ніж через 8 годин після останнього прийому їжі.
На ніч рекомендують прийняти препарат, що зменшує здуття кишечника (лише після консультації з лікарем).