Лімфатичні вузли – важливі органи імунної системи

Коли мова заходить про стійкість людини  до  інфекційних, онкологічних чи інших захворювань, одразу згадують про імунну систему та імунітет, адже імунна система – одна  з регуляторних систем, головним завданням якої є контроль і захист організму від усього «чужого» чи «дефектного». І справляється вона з цим,  доволі складним, завданням за допомогою органів імунного захисту – кісткового мозку, тимусу (вилочкової залози), селезінки, скупчень лімфоїдної тканини в стінках порожнистих органів, лімфатичних вузлів.

Де у Львові можна провести УЗД лімфовузлів?

Лікар робить УЗД лімфатичних вузлів шиї.

Спеціалісти медичної клініки  «UROSVIT» мають багаторічну практику ультразвукової діагностики лімфатичних вузлів. Якщо виникла необхідність провести УЗД лімфовузлів, радимо обрати саме нашу клініку, яка знаходиться у центрі Львова.

Наші переваги:

 • доступні ціни;
 • висококваліфіковані лікарі;
 • сучасне обладнання;
 • висока якість надання послуг;
 • зручне розташування клініки (центр міста).

Адреса: м. Львів, вул. Огієнка, 3 (на території «Залізничної лікарні»).

Телефони для запису: +38(032) 226 30 80; +38 096 700 30 80

Ціни на УЗД

Ультразвукове обстеження Ціна, грн.
Щелепно-лицева ділянка (лімфатичні вузли, cлинні залози) 550

Також ви можете ознайомитися з цінами на інші УЗД тут.

Молода жінка узд лімфовузлів шиїв в лікарні.

Лімфатичні вузли – це периферичні органи імунної системи, які виконують функцію біологічного фільтра для лімфи, що  надходить від органів та частин тіла. Головне завдання цих непомітних маленьких органів – відфільтрувати, виявити, знешкодити все потенційно небезпечне для організму. Тому  й розташовуються вони зазвичай скупченнями-гронами уздовж лімфатичних судин (судин, по яких тече лімфа). Форма їх може бути округлою, овальною, бобоподібною чи навіть стрічкоподібною. Розміри лімфовузлів варіюють від 0,5 до 50 мм і більше. У різних людей  неоднакова кількість лімфовузлів, але загалом в однієї людини їх є понад 500. Цікаво, що у правій частині організму лімфатичних вузлів  більше, ніж у лівій. Пояснюється ця асиметрія тим, що з правого боку в організмі людини знаходиться більше внутрішніх органів (разом із печінкою).

Виділяють 15 груп  лімфатичних вузлів за розміщенням. Серед них – потиличні, привушні, підщелепні, підборідні, передньошийні і задньошийні, надключичні і підключичні, торакальні, пахвові, ліктьові, пахвинні, колінні. Кожна група контролює і «обслуговує» свою частину організму.

У яких випадках потрібна консультація лікаря?

Зазвичай, одужання після інфекційного захворювання супроводжується, як правило,  поверненням  до норми збільшених лімфатичних вузлів.  Є випадки, коли лімфовузол збільшився, але загальний стан не погіршився, температура тіла в нормі, відсутні больові відчуття при натисканні, –  причиною може бути те, що цей вузол просто більше працює, більш активний. Впоравшись із завданням, такі лімфовузли  швидко повертаються до норми. Часто збільшені лімфатичні вузли виявляють у дітей віком 3-7 років (це так званий «вік шмаркачів»). У цьому віці відбуваються перші зустрічі організму дитини з різноманітними чужорідними агентами, тому збільшення лімфовузлів є ознакою становлення імунної системи і здебільшого не потребує лікування. У дорослих людей, які виконують важку фізичну роботу, можуть збільшуватися лімфовузли у нижній частині тіла. Але є ситуації, коли варто бити на сполох.

Обстеження лімфовузлів

У яких випадках рекомендовано звернутися до фахівця:

 • розмір лімфовузла перевищує 2,5 см, продовжує збільшуватися;
 • незрозуміла причина збільшення лімфовузла;
 • збільшений лімфовузол болить;
 • шкіра над вузлом почервоніла;
 • підвищена температура тіла постійна або періодична;
 • лімфовузли, збільшені у зв’язку з незначною інфекцією верхніх дихальних шляхів, упродовж трьох-чотирьох тижнів не зменшуються або збільшуються;
 • збільшення лімфатичних вузлів у дещо незвичних місцях, наприклад, пахвова чи пахвинна область;
 • вузол щільний і не зміщується при натисканні;
 • сильний біль у горлі;
 • проблеми з ковтанням чи диханням;
 • нічний гіпергідроз (пітливість);
 • втрата ваги з незрозумілих причин;
 • висипання.

Як підготуватися до УЗД лімфовузлів?

Цей метод діагностики не потребує спеціальної чи тривалої підготовки до процедури. Винятком є УЗД лімфатичних вузлів черевної порожнини. Оскільки надлишкове скупчення газів у кишківнику під час процедури небажане, пацієнту рекомендується за три дні до дати УЗД не вживати продукти, які можуть спричинити надмірне газоутворення (житній хліб, газовані напої, молочні та кисломолочні продукти, бобові, багаті на клітковину фрукти та овочі).

Тривалість ультразвукового дослідження лімфовузлів – близько 15-20 хвилин. Процедура є безболісною і безпечною.

При виявленні  патологічних змін (зміна форми і розмірів лімфатичних вузлів, болючість при натисканні, зміна кольору шкіри над лімфовузлом чи інші зміни) слід якнайшвидше провести ультразвукове обстеження з метою своєчасної діагностики і лікування можливих захворювань.

Процедура УЗД лімфовузлів

Які захворювання можна виявити за допомогою УЗД лімфовузлів?

Ультразвукова діагностика  лімфатичних вузлів є одним з точних і ефективних методів діагностики захворювань і порушень функцій органів. Метод ґрунтується на застосуванні ультразвукових хвиль високої частоти.  Лікар-діагност під час процедури оцінює розмір, форму, однорідність структури  лімфовузлів. УЗД дозволяє  зафіксувати розміри лімфовузлів для подальшого спостереження за їх динамікою, визначити, чи не змінені інші групи лімфовузлів, для яких недоступна клінічна оцінка  під час огляду. Крім того, УЗД також дозволяє відрізнити лімфовузол від інших утворень, а також розрізнити свіжі процеси  у вузлі і процеси, що відбувались у минулому.

Відхилення від норми лімфатичних вузлів у різних частинах тіла, виявлені під час УЗД, дозволять фахівцям поставити правильний і своєчасний діагноз.

 • УЗД шийних лімфовузлів – діагностика фарингіту, тонзиліту, ларингіту, ангіни, дифтерії, кору, краснухи, лімфосаркоми та інших захворювань.
 • УЗД пахвових лімфовузлів – діагностика захворювань, що супроводжуються частими головними болями, загальною слабкістю і втомою, а також діагностика новоутворень в грудній порожнині та молочних залозах.
 • УЗД нижньощелепних лімфовузлів – діагностика лімфаденітів, лейкозів, виявлення інфекційного чи ракового процесу в організмі.
 • УЗД пахвинних лімфовузлів – діагностика захворювань, що супроводжуються болями внизу живота, підвищеною температурі тіла, набряками нижніх кінцівок; виявлення множинних запальних процесів в органах малого тазу, венеричних та інших захворювань.
 • УЗД шийних, потиличних, вушних лімфовузлів – діагностика онкологічних та інших захворювань.

Не відкладайте своє лікування на потім – записуйтесь на прийом до лікаря вже зараз!

Телефонуйте нам за номером: +38(096) 700-30-80. Або записуйтесь онлайн через сайт!

Як влаштований лімфатичний вузол і як він «працює»?

Поверхня лімфовузла огорнута капсулою із сполучної тканини. На розрізі органа ближче до капсули розміщена зона коркової речовини, далі – зона мозкової речовини. Лімфатичний вузол містить велику кількість різноманітних імунних клітин – В- і Т-лімфоцитів, макрофагів та інших.

Лімфа, яка надходить від органів та частин тіла, по приносній лімфатичній судині потрапляє у лімфовузол. Далі вона повільно просочується через внутрішні щілини – лімфатичні синуси. Порожнина синуса перегороджена тривимірною мережею, утвореною особливими клітинами. Завдяки такій  будові синусів забезпечується повільний рух рідини і відбувається очищення лімфи від чужорідних агентів, збагачення антитілами, запуск реакцій імунної відповіді, у яких беруть участь лімфоцити, що забезпечують специфічний гуморальний і клітинний імунітет. Через виносну лімфатичну судину очищена і збагачена імуноглобулінами лімфа витікає з вузла. Фактично лімфовузол є бар’єром, який запобігає поширенню інфекції, токсичних речовин,  дефектних клітин (зокрема ракових).

Неспецифічні лімфаденіти області шиї та голови не потребують додаткових обстежень, якщо є яскраво виражені симптоми (температура, місцеві явища при тонзилітах, фарингітах, краснусі, гострих періодонтитах тощо) не вимагають додаткового обстеження, однак, у випадку, якщо пройшло більше 2х місяців після лікування основної хвороби, необхідно проходити уточнюючі обстеження.

Можливі помилки результатів при обстеженні у випадках, коли у пацієнта наявні кісти чи абсцеси, так як вони мають однакову ехогенність.

Якщо зробити УЗД у Львові пахової ділянки, то воно може показати неточні дані при наявності гематом, гриж тощо. Для уточнення лікарі радять робити МРТ , біопсію чи пальпаторне обстеження.

УЗД лімфатичних вузлів.

Чому лімфатичні вузли збільшуються?

Зазвичай   у коловороті сучасного життя ми  навіть не згадуємо про існування лімфовузлів, хоч вони  вдень і вночі тихо й ретельно виконують свою важливу роботу. Ситуація кардинально змінюється, коли навантаження на лімфовузол суттєво зростає, і він не може впоратися з завданням знешкодження чужорідних агентів чи власних аномальних клітин наявними на даний момент ресурсами. Тоді для подолання загрози в лімфовузлі починається активне розмноження імунних клітин. Також туди посилено надходить лімфа. Ці та інші процеси (наприклад, осідання ракових клітин з інших частин організму чи новоутворення у самому лімфовузлі, а також аутоімунні процеси) і призводять до збільшення розмірів лімфовузлів, зміни їх форми, зміщуваності, щільності, зміни забарвлення шкірних покривів над вузлом. Здебільшого ці зміни носять локальний характер – збільшений лімфовузол у певному місці вказує на певні патологічні процеси в зоні, яку він «обслуговує». Хоча є патології, коли відбувається  збільшення лімфовузлів різних груп. В медицині для позначення збільшення лімфатичних вузлів  використовують термін лімфаденопатія. Якщо лімфаденопатія супроводжується ознаками запалення, наприклад, почервонінням шкіри і болем, тоді говорять про лімфаденіт.

Симптоми лімфаденопатії

Головний симптом – збільшення лімфатичних вузлів. Збільшення може бути локальним, реґіонарним чи генералізованим.
Можуть проявлятися і додаткові симптоми:

 • супутнє тривале підвищення температури тіла;
 • втрата ваги;
 • нічна пітливість;
 • часті інфекції верхніх дихальних шляхів;
 • патологічні зміни на рентгенограмі легень;
 • збільшення розмірів печінки (гепатомегалія);
 • збільшення розмірів селезінки (спленомегалія).

Які захворювання можуть супроводжуватися збільшенням лімфовузлів?

Збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатія) сигналізує про певні патологічні процеси в організмі – це можуть бути як легкі інфекційні, так і досить небезпечні для людини інфекційні, онкологічні, аутоімунні чи інші захворювання.  Їх зазвичай об’єднують у такі групи:

 • інфекції бактерійні (стафілококові та стрептококові інфекції, туберкульоз, хвороба котячої подряпини – феліноз, дифтерія, бруцельоз та інші); вірусні (цитомегаловірусна інфекція, ВІЛ-інфекція, краснуха, кір, вірусний гепатит, інфекційний мононуклеоз); протозойні (токсоплазмоз); грибкові (бластомікоз, споротрихоз, кокцидіомікоз);
 • імунні хвороби – ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак (СЧВ), синдром Шегрена, сироваткова хвороба, хвороба Кавасакі, первинний біліарний цироз печінки, саркоїдоз, реакція «трансплантат проти господаря» (ТПГ), гіперчутливість до певних лікарських препаратів;
 • новоутворення – первинні новоутворення лімфатичної системи (лімфома Ходжкіна, неходжкінські лімфоми, гострий лімфобластний лейкоз, хронічний лімфолейкоз), а також метастази пухлин, що виникли поза лімфатичною системою.
 • лізосомні хвороби накопичення – хвороба Фабрі, хвороба Німана-Піка, хвороба Гоше;
 • інші – хвороба Кастлемана, гіпертиреоз.

-20% на послуги УЗД

Щоб скористатись знижкою у 20% на послуги УЗД, запишіться на прийом до лікаря УЗД.  Телефонуйте:

Лікарі УЗД в клінці Urosvit

Години роботи

Понеділок – П’ятниця

08.30 – 20.00

Субота

09.00 – 18.00

Неділя

09.00 – 17.00

Якщо у Вас виникли додаткові питання щодо розкладу роботи клініки чи прийому лікарів, пишіть нам на uro.lviv@gmail.com або

Телефонуйте +38(096) 700-30-80

Записатись на прийом