Пренатальний скринінг вагітних
Вагітність жінки – це особливий період у житті кожної родини. За ці 9 місяців вони фізично та морально готуються до появи на світ нового члена сім’ї. Але для майбутньої мами цей час надзвичайно хвилюючий, адже вона з перших місяців вагітності відчуває нове життя всередині себе, а також несе велику відповідальність не лише за себе, але й за життя та здоров’я майбутньої дитини.
Ще у давні часи наші предки називали цей стан «при надії». І справді, усі 9 місяців жінка могла лише надіятися, плекати сподівання на те, що пологи пройдуть благополучно і у неї народиться здорова дитина. Навіть стать майбутньої дитини жінки намагалися вгадати за зовнішнім виглядом вагітної або за формою її живота. На щастя, у сучасної медицини є надійні способи не лише дізнатися стать майбутньої дитини, а й отримати детальну інформацію про стан здоров’я ще не народженого малюка, визначити імовірну вагу дитини при народженні, передбачити, як пройдуть пологи та запобігти можливим ускладненням під час народження. Таким надійним і безпечним способом є ультразвукова діагностика вагітності. Фахівці львівської клініки «UROSVIT» мають багаторічний досвід роботи з дослідженнями такого виду, працюють з найсучаснішим обладнанням та проявляють турботу до кожної пацієнтки, адже усе це так важливо для вагітних жінок.
Коли можна проходити УЗД скринінг вагітності?
Звичайно, кожна жінка після отримання двох смужок на тесті для визначення вагітності, задається питанням: «Коли ж уже можна буде побачити свого малюка?». Однак, внаслідок поширених у суспільстві міфів про шкоду медичних процедур для дитини, жінки часто чують застереження від знайомих чи родичів (особливо людей старшого віку), тому іноді уникають ультразвукового дослідження вагітності.
Поспішаємо Вас заспокоїти: пренатальний скринінг є абсолютно безпечною процедурою та ніяк не впливає на внутрішньоутробний розвиток дитини. Навпаки, таке дослідження дозволяє виявити певні порушення перебігу вагітності чи розвитку плода на ранніх термінах та часто дає можливість пролікувати їх ще до появи дитини на світ. Крім того, ультразвукова діагностика має важливий психотерапевтичний ефект для майбутніх батьків, адже вони можуть познайомитися зі своєю майбутньою дитиною, побачити її частини тіла та з’ясувати, як вона розвивається, що дуже заспокоює та налаштовує на успішний перебіг вагітності. Отож, жінка може без вагань проходити УЗД уже після першого тижня затримки. Така процедура допоможе, в першу чергу, заспокоїти жінку, а також підтвердити наявність ембріону, виключити імовірність позаматкової вагітності та, можливо, побачити серцебиття майбутньої дитини.
У подальшому, сімейний лікар або гінеколог скеровуватиме вагітну жінку на планову ультразвукову діагностику вагітності згідно медичних протоколів. Таких планових досліджень є три і кожне відбувається, відповідно, у першому, другому та третьому триместрі. Про них детальніше поговоримо згодом. Окрім того, якщо лікар або сама жінка помічають певні порушення у перебігу вагітності, то найкращим способом перевірки, знову ж таки, є ультразвукова діагностика, під час якої лікар-діагност перевірить стан плода і майбутньої матері. Пренатальний скринінг вагітності часто використовують лікарі у пологових будинках перед самими пологами. Це дуже допомагає акушерам, адже вони чітко знають стан дитини та її розташування.
Чи є паралельні або альтернативні методи дослідження вагітності?

Згідно медичних протоколів, затверджених Міністерством охорони здоров’я України та Всесвітньою організацією охорони здоров’я, планові дослідження вагітності проводяться мінімум тричі за увесь період: у першому, другому і третьому триместрі. Такі дослідження називаються скринінгами, вони включають у себе дві процедури: УЗД і аналіз крові.
Скринінговий аналіз крові допомагає завчасно виявити такі імовірні патології:
- Генетичні патології дитини;
- Цукровий діабет у матері;
- Завмерла вагітність;
- Позаматкова вагітність;
- Багатоплідна вагітність;
- Вади розвитку, такі як синдром Патау, синдром Едвардса, синдром Дауна, синдром Меккеля;
- Дефіцит маси тіла дитини;
- Порушення розвитку нервової трубки.
- Прееклампсія (розвиток артеріальної гіпертензії у вагітної жінки);
- Загроза викидня;
- Плацентарна недостатність;
- Аненцефалія (вада розвитку, спричинена, як правило, впливом шкідливих чи токсичних речовин і виявлена у повній чи частковій відсутності півкуль головного мозку; вимагає термінового переривання вагітності);
Однак, скринінговий аналіз крові не є обов’язковим дослідженням і деякі жінки з певних особистих чи релігійних переконань все ж відмовляються від такого дослідження. Лікар може наполягати лише у тому випадку, якщо майбутні мати або батько перебувають у зоні ризику. Наприклад, якщо:
- Вік жінки перевищує 35 років, а чоловіка – 40;
- Наявні генетичні захворювання у родичів;
- У минулому були випадки завмерлої вагітності, викидні, передчасні пологи;
- Жінка нещодавно перенесла інфекційне захворювання, яке могло вплинути на розвиток плода;
- Жінка приймає життєвонеобхідні медичні препарати, які можуть негативно впливати на дитину чи перебіг вагітності;
- Майбутні батьки працюють на шкідливих виробництвах;
- У жінки є шкідливі звички;
На відміну від аналізу крові (від якого жінка може відмовитися), ультразвуковий скринінг вагітності вважається обов’язковим дослідженням. Таким чином, стає зрозуміло, що альтернативи ультразвуковій діагностиці вагітності не існує. Це найдоступніший спосіб дослідження, адже він має низьку ціну, високу точність та абсолютно нешкідливий. А обираючи клініку «UROSVIT», наші пацієнти отримують ще одну перевагу – зручне розташування у самому центрі міста. Таким чином, до нас дуже зручно дістатися будь-яким видом транспорту.
Де у Львові пройти УЗД вагітності?
Фахівці клініки «UROSVIT», що в самому центрі Львова, мають багаторічний досвід ультразвукового дослідження вагітності. У нас найсучасніше обладнання та доступні ціни.
Наша адреса: м. Львів, вул. Огієнка, 3 (на території «Залізничної лікарні»).
Телефони для запису: +38 (032) 226 30 80; +38 096 700 30 80.
Ціни на УЗД
Ультразвукове обстеження | Ціна, грн |
---|---|
Обстеження вагітних (І триместр) | 520 |
Обстеження вагітних (ІІ-ІІІ триместр) | 580 |
Також ви можете ознайомитися з цінами на інші УЗД та повним переліком послуг на УЗД.
Як проходить УЗД скринінг вагітності та чи потрібно до нього готуватися?
Під час процедури ультразвукового дослідження вагітності, важливо, щоб жінка зручно розташувалася на кушетці та розслабилася. На зону живота лікар-діагност наносить прозорий гіпоалергенний гель та за допомогою спеціального ультразвукового датчика проводить дослідження. У процесі діагностики, фахівець завжди повідомляє стан та розміри частин тіла і органів дитини, показує їх на екрані, що знаходиться перед пацієнткою, відповідає на усі запитання майбутньої мами. Після завершення процедури, пацієнтка отримує повний опис дослідження та УЗД-фотографії плода.
Особливої підготовки ультразвукове дослідження вагітності не потребує. Лікарі радять лише обирати зручний одяг для легкого доступу до зони дослідження.
Під час УЗД фахівці всіляко заохочують жінок приходити із «групою підтримки». Це може бути майбутній батько та, можливо, старші діти. Адже УЗД скринінги – це незабутні моменти у житті кожної родини. Такий досвід також допоможе усім членам сім’ї морально підготуватися до зустрічі із новонародженим.

Приємний бонус! Безумовно, кожна вагітність для жінки – це неабияка радість та свято. Дедалі частіше майбутні мами бажають дізнатися стать дитини не у кабінеті лікаря, а в більш святковій обстановці. Така подія може відбутися у колі найближчих та найрідніших, серед повітряних кульок з тістечками і святковим тортом. Якщо у Вас є таке бажання, всього лиш прихопіть із собою порожній конверт і наші лікарі-діагности не будуть повідомляти вам стать малюка, а напишуть її на папері та запакують у конверт, який Ви передасте кондитеру чи івент-організатору. Таким чином, ми з радістю посприяємо Вам в організації цієї незабутньої події
Коли проводять плановий УЗД скринінг та що саме досліджують під час кожного з них?
Плановий УЗД скринінг першого триместру проводять у період між 11 та 13 тижнем вагітності. Раніше 11 тижня не радять проходити УЗД, оскільки багато показників до цього часу досить складно визначити. Лікар-діагност досліджує плід за певними показниками та параметрами, для кожного з яких існують чіткі межі норми. При першому УЗД скринінгу досліджують:
- Довжина плода (від копчика до тім’ячка). У вказаний термін вагітності норма становить 43-84 міліметри. Відхилення від цих розмірів можуть свідчити про сповільнений розвиток, крупний плід або ж неправильно визначений термін вагітності;
- Біпарієтальний розмір голівки плода (від скроні до скроні). Норма становить 17-24 міліметри;
- Товщина комірцевого простору у нормі 1,6-1,7 мм. Відхилення цих показників може свідчити про певні вади розвитку. У такому випадку призначають додаткові дослідження;
- Довжина носової кістки у нормі 2-4,2 мм;
- Частота серцевих скорочень у нормі 140-160 ударів за хвилину;
- Розмір хоріона, амніона та жовткового мішка;
- Шийка матки. Її довжина у нормі – 35-40 мм;
Плановий УЗД скринінг другого триместру рекомендують проводити у період 18-20 тижнів. Досліджують такі показники:
- Біпарієтальний розмір голівки плода (норма – 26-56 мм);
- Довжина бедра (норма – 13-36 мм);
- Довжина плечової кістки (норма – 13-36 мм);
- Окружність голови (норма – 112-186 мм);
- Об’єм навколоплідних вод або індекс амніотичної рідини (норма – 73-230 мм);
- Розміщення плаценти (розташування у нижній частині матки може спричинити відшарування плаценти);
- Місце прикріплення пуповини (неправильне прикріплення може спричинити гіпоксію, вади серця та інші патології розвитку плода);
- Довжина шийки матки (норма – 40-45 мм);
- Візуалізація. Причиною поганої візуалізації можуть бути розташування плода, зайва вага жінки, набряки, гіпертонус матки;
У період до 34 тижнів вагітності жінка має також пройти доплерографію та кариотокографію, які разом з узд дозволять:
- оцінити стан шийки матки
- якщо мав місце кесарів розтин, лікарі також оцінюють товщину рубця на матці
- відповідність розмірів плоду до терміну вагітності
- кількість амніотичної рідини
Плановий УЗД скринінг третього триместру вагітності призначають у період 30-34 тижнів. Таке ультразвукове дослідження дозволить лікарю передбачити перебіг майбутніх пологів. Наприклад, лікар може призначити плановий кесарів розтин у випадку неправильного розташування плода, небезпечного обвиття пуповиною, патологій плаценти та ін. Норми показників на цьому терміні такі:
- Біпарієтальний розмір голівки плода (67-91 мм);
- Довжина бедра (47-71 мм);
- Довжина плечової кістки (44-63 мм);
- Окружність голови (238-336 мм);
Товщина плаценти (23,9-40,8 мм);