
Жіноче тіло несе в собі не лише красу. Це ще й дуже тендітний механізм, який потребує постійної уваги та ретельного догляду. Найпростіший, найбільш доступний та найбезпечніший спосіб контролювати зміни в організмі жінки – це, звичайно ж, ультразвукова діагностика. У Львові цю процедуру можна здійснити у медичному центрі «UROSVIT».
Чомусь багато жінок бояться проходити діагностику органів малого тазу, адже існують певні міфи щодо цієї процедури. Спробуємо розібратися, як підготуватися до відвідин кабінету УЗД, яку інформацію про своє тіло можна там отримати, та на скільки безпечно проходити таке обстеження.
Що таке УЗД по гінекології?
Ультразвукова діагностика жіночих статевих органів – це, простими словами, обстеження внутрішніх органів за допомогою ультразвукових хвиль. Таке дослідження дуже популярне та затребуване в сучасній медицині, оскільки воно не травматичне для людського організму, доступне, а сама процедура не викликає особливого дискомфорту в пацієнта.
Ще одним вагомими аргументом є те, що УЗД можна повторювати неодноразово, оскільки під час проведення не виділяється іонізуюча радіація. А ще дослідження не вимагає спеціальної підготовки пацієнта, а результати готові одразу після обстеження.
Для жінок особливо цінна така процедура, оскільки завдяки їй можна дуже точно виявити вагітність навіть на ранніх стадіях, а також отримати важливу інформацію про репродуктивні органи, яка знадобиться у кабінеті гінеколога та акушера.
УЗД чимось схоже на ехолокацію. Ми бачимо звукову хвилю, яка проходить спочатку через датчик апарату (лікар проводить ним по ділянці обстеження), відбивається від органів та повертається до апарату. Таким чином з’являється повна картина роботи наших внутрішніх органів у реальному часі.

Коли варто зробити УЗД по жіночому?
Жінки часто хвилюються щодо того, у який день циклу варто зробити УЗД, аби результати були найбільш точними та правильними. Насправді все залежить від того, з якою ціллю ви хочете провести дослідження.
На 5-7 день циклу проводять дослідження, якщо у жінки є певні патології, які пов’язані або з гіперплазією, або з патологією яєчників, а також поліп ендометрію, який можна візуалізувати лише під час даної фази трансвагінально.
Також на 5-7 день циклу проводять дослідження, які в обов’язковому порядку призначив лікар, але пацієнт не має ніяких скарг на здоров’я.
На 18-24 день циклу проводять дослідження, якщо у пацієнта підозрюють, або уже діагностували міому матки.
Крім того, кожній жінці з 16-ти років краще повторювати дослідження приблизно раз в рік без припису лікаря. Багато жіночих хвороб проходять практично безсимптомно на ранніх стадіях, але з допомогою УЗД їх можна вчасно виявити та лікувати простішими методами.
Все ж, краще не вдаватися до самолікування та порадитися з професіоналом. В медичному центрі «Urosvit» ви завжди зможете проконсультуватися з лікарем щодо доцільності проведення УЗД.
Для чого варто відвідати кабінет УЗД жінкам?
-
- УЗД підійде для ранньої діагностики вагітності, а також для встановлення причин безпліддя та моніторингу лікування безпліддя, при плануванні вагітності.
- Під час вагітності УЗД допомагає слідкувати та контролювати, чи нормально розвивається плід, чи немає патологій.
- УЗД варто проходити при будь-яких збоях менструального циклу, наприклад, при затримках чи ранньому початку менструації, при порушенні циклу, при надто рясних чи надто рідких менструаціях.
- УЗД допоможе виявити на ранніх стадіях міому матки, а також кісту.
- УЗД проводять і при невластивих виділеннях із піхви, при незвичному болю внизу живота, при менопаузі.
- Ультразвукова діагностика допомагає визначити жіночі хвороби різного роду, зокрема доброякісних та злоякісних новоутворень в матці та яєчників.
- УЗД призначають жінкам, які приймають протизаплідні та гормональні препарати, а також «спіраль» як засіб контрацепції. Огляд пропонується, аби вчасно виявити ускладнення.
- Також УЗД проводять з профілактичною метою, аби перевірити, чи успішно пройшло лікування.
Ціни на УЗД
Ультразвукове обстеження | Ціна, грн. |
---|---|
Матки, додатків (при потребі трансвагінальне обстеження) | 450 |
Також ви можете ознайомитися з цінами на інші УЗД та повним переліком послуг на УЗД тут.
Консультація уролога, гінеколога, УЗД
Адреса: м.Львів, вул.Огієнка, 3 (на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.
Які бувають методи проведення УЗД жіночих статевих органів?
Усі обстеження проводять чотирма методами: трансабдомінальним та трансвагінальним, комбінованим, трансректальним.
1 тип: Трансвагінальне обстеження
Трансвагінальне обстеження – це ультразвукова діагностика жіночих статевих органів через піхву. Спосіб дозволяє отримати найбільш точні результати та виявити найменші патології чи зміни в органах. Трансвагінальне узд проводять виключно жінкам, що живуть статевим життям. Найкращі дні для такого обстеження – 6-12 день циклу.
2 тип: Трансабдомінальне обстеження
Трансабдомінальне обстеження – це ультразвукова діагностика через черевну стінку. Цей спосіб використовують для узд жіночих органів у дівчат та жінок, що не ведуть статеве життя.
3 тип: Комбіноване обстеження
Трансабдомінальне обстеження з повним сечовим міхурем, а після випорожнення – трансвагінальне обстеження.
4 тип: Трансректальне обстеження
Це метод дослідження, який передбачає введення датчика в пряму кишку. Такий метод чудово підходить для дівчат, які не живуть статевим життям.
Як підготуватися до УЗД матки та придатків?
Насправді строгих правил не існує, оскільки сама процедура досить проста для пацієнта. Єдиний важливий нюанс, що сечовий міхур має бути повним. Але й це правило має свої винятки, для прикладу, коли УЗД проводять трансвагінальним способом.
За кілька днів до процедури краще не вживати їжу, яка може викликати у вас газоутворення, зокрема бобові, дріжджовий хліб, молочні продукти, а у день процедури обмежити застосування ліків.
Звичайно, у випадку особливо з трансвагінальним та трансректальним способами краще дотримуватися гігієни, а загалом це дуже безпечний та безболісний процес.
Жорстких протипоказань щодо УЗД немає, лише варто повідомити лікаря у разі алергії на латекс. Також краще утриматися від УЗД, якщо хоча б за 2-3 дні до цього ви проходили рентген-дослідження із застосуванням барію.
Зрозуміло, що трансвагінальний метод краще не застосовувати для дівчат, які не живуть статевим життям.

Які результати можна отримати завдяки УЗД?
Зазвичай, на ультразвукову діагностику жінки приходять за направленням гінеколога, але пройти УЗД можна і за власним бажанням. Краще, звичайно, обстежуватися хоча б раз на рік, аби вчасно виявляти будь-які відхилення та не допускати ускладнень.
Завдяки зображенню на екрані УЗД-апарату лікар може поставити діагноз, визначити та оцінити розмір органів, їхнє розташування, структуру, розмір шийки матки, наявність фолікулів, будь-які патогенні зміни в статевій системі жінки. Також під час УЗД можна виявити запальні процеси, камені в сечовивідних шляхах, наявність ендометріозу,
Зрозуміло, що будь-які відхилення від норми – це признаки тої чи іншої хвороби, але діагноз може поставити тільки кваліфікований спеціаліст.
У медичному центрі «UROSVIT» пацієнти можуть попросити результати як у письмовому вигляді (знімки), так і на диску, де записаний повністю весь процес дослідження.
Отже, ультразвукова діагностика – це повністю безпечний, недорогий та простий спосіб для виявлення хвороб статевої системи жінки, для контролю та своєчасного виявлення патологій.
Очевидно, що УЗД дуже корисна та необхідна процедура для жінок будь-якого віку.
Що таке фолікулометрія?
Фолікулометрія – це ультразвуковий метод діагностики, який допомагає визначити точний день овуляції, а також протікання фаз менструального циклу. Цей метод передбачає слідкування за дозріванням фолікула та за ростом ендометрія.
Переважно фолікуметрію призначають на 4-6 день від початку циклу, або ж відразу після менструації, у цей час розвиваються кілька фолікулів, а згодом один переганяє усіх інших.
За 1-2 дні до ознак овуляції проводять повторно УЗД, аби побачити, які зміни відбулися. Якщо овуляція так і не наступила, то УЗД проводять ще раз за 1-2 дні до початку менструації.
Завдяки такому методу можна визначити появу в проміжку позаду матки вільної рідини, можна зафіксувати зрілий фолікул та його зникнення, а згодом і формування жовтого тіла на його місці.

Фолікулометрія дозволяє нам отримати певні результати, наприклад:
-
- Нормальна овуляція – це коли процес росту, розвитку фолікула відбувається у межах норми.
- Атрезія фолікула – це коли овуляція не відбулася, а фолікул зменшується.
- Персистенція фолікула – це коли фолікул нормально розвивається, але овуляція не настає, а фолікул продовжує існувати в такому стані ще деякий час.
- Фолікулярна кіста – це коли фолікул нормально розвивається, овуляція не настає, а фолікул продовжує рости, і таким чином утворюється кіста.
- Лютеїнізація фолікула – це коли відбувається утворення жовтого тіла, але воно не переходить у яйцеклітини в черевну порожнину.
- Відсутність фолінкулогенезу – це коли протягом всього циклу не було помічено жодного розвитку чи функціонування фолікула.
Як відбувається УЗД під час вагітності?
-
- Під час вагітності варто кілька разів відвідати кабінет УЗД. Перший раз якраз для виявлення та підтвердження вагітності, а далі під час кожного триместру.Перший триместр (11-14 тижнів) – генетична процедура – його проводять разом з аналізом крові на біохімічні маркери. Це відбувається для того, аби зрозуміти, чи пацієнтка у групі ризику, та чи можливі патології.Другий триместр (18-21 тижнів) – скринінгова процедура – у цей час вже можна дізнатися стать дитини.Третій триместр (30-34 тижні) – процедура з доплерівським дослідженням кровотоку – у цей період можна навіть візуалізувати риси обличчя дитини.Процедура відбувається наступним чином: пацієнтка лягає на кушетку, при абдомінальному УЗД оголює нижню частину живота, при трансвагінальному оголюється нижче пояса. Лікар змащує кінцівку апарату спеціальним гелем, а також наносить гель на місце, де буде проводитися дослідження. Вся процедура триває від п’яти до двадцяти хвилин залежно від того, які саме результати треба отримати.Під час трансвагінального УЗД лікар використовує спеціальний наконечник діаметром приблизно три сантиметри. Для того, аби дотримуватися гігієни, на нього одягають презерватив, який також змащують гелем для кращої видимості. Як правило, процедура безболісна за винятком тих випадків, коли у жінки є певні запалення.Також варто пам’ятати, що процедура УЗД абсолютно безпечна як для матері, так і для дитини.