Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія (ДУХЛТ) – це метод лікування каменів в нирках ісечоводах. Для цього використовуються точносфокусовані, високі енергетичні ударні хвилі. Вони розбивають камені на дрібні піщинки, які іноді називають “кам’яним порохом”. Коли фрагменти стають досить дрібними, щоб пройти через сечовід, вони самостійно видаляються з сечею.
Каменеутворення у дітей різних вікових груп відрізняється як за причинами, так і за клінічними проявами, що ускладнює діагностику сечокам’яної хвороби. Чим молодша дитина, тим більшу роль серед причин каменеутворення відіграє інфекція сечових шляхів. У дітей до 2 років причиною каменів вважають виключно інфекцію. Серед інфекційних агентів основну роль відводять протею і клебсієлі – мікроорганізмам, здатним розкладати сечовину сечі з утворенням уратних і фосфатних каменів. Тому за складом у дітей до 5 років переважають фосфатно-кальцієві камені. Причому вони можуть бути і коралоподібними.

Які бувають камені в нирках?
Камені в нирках є твердими утвореннями, які випадають в осад і кристалізуються з речовин, що зазвичай зустрічаються в сечі. До таких речовин належать кальцій і фосфор. Камінь нирки може бути маленьким або великим. Він утворюється в нирці і може або залишатися в ній або спускатися в сечовід. Невеликий камінь, як правило, виходить з незначним болем або взагалі безболісно, але великий камінь може застрявати. Це може блокувати відтік сечі, викликаючи сильний біль (ниркова колька) або пошкодження сечовивідних шляхів, що призводить до появи в сечі крові. З розвитком ультразвукової діагностики стало очевидним, що камені в нирках можуть виникати у дітей будь-якого віку – від немовлят до підлітків.
Види каменів, що утворюються в сечовий системі:
- Найчастіше в сечових шляхах утворюються фосфати, так звані кальцієві камені. Як правило, камені не щільні, видно на рентгені, добре піддаються дробленню.
- Змішані камені мають змішаний склад різних речовин. Такі камені бувають різної щільності, на рентгені видно не завжди.
- Сечокислі камені (урати, оксалати) – утворюються при кислій реакції сечі, на рентгені видні вкрай рідко, мають щільну структуру.
- Цистинові камені – це м’які конкременти, зустрічаються вкрай рідко, погано видні на УЗД, на рентгені не помітні, дробленню не підлягають.
Причини утворення каменів в нирках у дітей
- вроджені аномалії розвитку нирок і сечовивідних шляхів
- наявність каменів в нирках у найближчих родичів в сім’ї (сімейний анамнез)
- інфекції сечовивідних шляхів
- порушення обміну речовин
- неправильне харчування, наприклад, зловживання сіллю при малому вживанні води
Для проведення процедури дроблення каменів дитина попередньо госпіталізується у спеціалізоване дитяче урологічне чи педіатричне відділення для обстеження та оформлення документації для наркозу.

Перед тим як ваша дитина пройде ударно-хвильову літотрипсію, їй потрібно буде провести певні обстеження. Також треба скасувати прийом деяких лікарських препаратів перед процедурою.
Необхідні обстеження
- УЗД нирок, сечоводів і сечового міхура
- Оглядовий рентген (знімок черевної порожнини), щоб уточнити розмір і розташування каменів
- Внутрішньовенна екскреторна урографія – призначається за показами при невидимих на оглядовій урографії (ренгеннеконтрастних) каменях нирок і каменях сечоводу
- Загальний аналіз крові
- Загальний аналіз сечі
- Посів сечі на флору – чи потребує дитина лікування інфекції сечових шляхів перед ДЛТ
- Коагулограма
- Час згортання крові
- Консультація дитячого уролога
- Консультація педіатра
- Консультація дитячого анестезіолога
Особливості підготування до літотрипсії
За 10 днів до початку лікування ДУХЛТ, ваша дитина повинна припинити прийом ацетилсаліцилової кислоти (аспірину), ібупрофену та інших нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), антикоагулянтів, антитромбоцитарних препаратів.
Підготування до літотрипсії полягає у звільненні кишечника від газу і калових мас, які заважають проведенню дроблення каменів. У наш час літотрипсія віконується в амбулаторних умовах. Перед проведенням процедури лікар пояснює і розповідає батькам та дитині суть методу і можливі неприємні відчуття, які супроводжують лікування, даєт батькам заповнити інформовану згоду на проведення дістанційної літотрипсії.
Особливості підготовки дітей до загальної анестезії
Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія – неоперативний, неінвазивний метод лікування, але вона проводиться під загальною внутрішньовенною анестезією, яку буде проводити дитячий анестезіолог. Наркоз забезпечить глибокий сон вашої дитини під час процедури дроблення каменів, так щоб він не відчував ніякого болю і нічого не пам’ятав після. Також важлива нерухомість тіла під час ДУХЛТ, щоб забезпечити точність наведення ударних хвиль на камінь. Спокійні діти від 10-12 років і старші можуть обійтися без анестезії.
Харчування дитини перед загальною анестезією
Шлунок дитини повинен бути порожнім перед наркозом. Навіть невелика кількість їжі або пиття в шлунку може викликати блювоту під час анестезії і потрапити в легені.
- За 10 годин перед наркозом ваша дитина повинна припинити приймати тверду їжу, молоко або апельсиновий сік. Можна пити воду, чай.
- За 3 години до наркозу дитина повинна припинити пити рідину.
- Ваша дитина не повинна приймати будь-що через рот, поки не прокинеться від наркозу.
- Якщо ваша дитина повинна приймати ліки за розкладом, поговоріть з педіатром, перш ніж давати ліки.

Оцінка стану дитини перед загальною анестезією
Для зниження ризику процедури, анестезіолог повинен знати про будь-які захворювання або проблеми у вашої дитини, ліках, які він можливо приймає. Ваша дитина повинна бути здоровою, наскільки це можливо, перед загальною анестезією.
Загальна анестезія скасовується, якщо дитина хвора імає наступні симптоми: хрипи, кашель, лихоманку, нежить, блювоту, загальний поганий стан.
Анестезіолог буде спостерігати за дитиною протягом усього часу дії наркозу і виводити її з цього стану. Анестезіолог забезпечить контроль дихання, серцебиття, температури та артеріального тиску.
Можливі побічні ефекти від анестезії у дітей
Після загальної анестезії ваша дитина може мати незначні побічні ефекти:
- слабкість
- запаморочення
- дратівливість
- нудоту
- блювоту
Якщо це станеться, ваша дитина отримає ліки для їх корекції.
Серйозні побічні ефекти зустрічаються рідко! Серед них алергічна реакція на ліки у вигляді анафілактичного шоку. При цьому, можливо,
доведеться залишитися в лікарні протягом більш тривалого часу.
Як проходить процедура дроблення каменів?
- Дитина знімає весь верхній одяг і прикраси.
- Пацієнта укладають на спеціальний стіл горизонтально або під кутом 45 градусів з допомогою спеціальних подушок.
- Потім під ультразвуковим наведенням визначається рівень стояння каменю, пацієнт вмощується таким чином, щоб забезпечити точний прямий вплив ударних хвиль на камінь.
- До тіла пацієнта, в проекцію каменю, підводиться спеціальна подушка з водою, через якупроходять послідовні ударні хвилі.
- Під час літотрипсії відчувається постукування, пощіпування іноді легкий біль під підведеною подушкою.
- Протягом процедури дроблення камінь постійно перебуває під прицілом УЗД і на екрані видно як від него відколюються фрагменти і утворюють «кам’яну доріжку».
- Як тільки фрагменти ниркового каменя досягають достатньо дрібного розміру, щоб пройти через сечовівідні шляхи, процедуру закінчують.
- Для того, что б фрагменти каменю, зруйнованого при дробленні, не забили сечовід, хворому можуть призначити певну терапію для полегшення їх відходження:
- Спазмолітики для розширення сечоводів (спазмалгон, но-шпа, баралгін та ін.)
- Антибіотики для профілактики пієлонефриту (фторхінолони, пеніцілін і цефалоспорини)
- Нестероїдні протізапальні препарати (НПЗП) – для знеболювання (диклофенак, німесулід та ін.)
- Ниркові сечогінні чаї для збільшення сечопуску
- Альфа-адреноблокатори – для розслаблення нижніх відділів сечоводів і сфінктерів сечового міхура

Що може спостерігатися після процедури літотрипсії?
- Біль
Біль може відчуватись в спині, в ділянці впливу ударних хвиль, в животі. Біль в животі (спазми) може тривати протягом кількох днів, коли частки роздробленого каменя проходять по сечоводу і нижніх сечових шляхах. Старші діти можуть самі поскаржитися на біль. У дітей молодшого віку ознаки болю включають: напругу передньої черевної стінки, збудження, відмову ходити або проблеми при ходьбі, незвично тиху поведінку, млявість.
- Нудота і блювання
Можливі протягом перших 24 годин після загального наркозу і після ударно-хвильової літотрипсії. Нудота зазвичай проходить через 1-2 дня.
- Синці на шкірі
Можуть бути незначні синці на спині протягом кількох днів.
- Кровотеча
Процес відходження фрагментів каменів після проведення ультра-хвильової літотрипсії може викликати незначну кровотечу в нирках. Це призведе до появи крові в сечі дитини протягом декількох днів після процедури.
- Блокування сечоводу
При дробленні досить каменю досить великого розміру його частки можуть перекрити сечовід, утворивши так звану «кам’яну доріжку» і заблокувавши відходження сечі. Це може викликати лихоманку і сильний біль у дитини. При цьому уролог може прийняти рішення ввести тимчасовий стент (трубку) в сечовід, щоб розблокувати нирку і забезпечити відтік сечі.
Догляд за дитиною після літотрипсії
Дотримуйтесь вказівок лікаря по догляду за дитиною вдома після лікування:
- пити багато рідини, особливо води
- змінити раціон харчування при необхідності
- приймати ліки від болю і нудоти
- приділяти достатньо часу для відпочинку дитини
- дитина може приймати ванну або душ, як зазвичай, відразу ж після лікування.
Коли звернутися до лікаря після літотрипсії?
До уролога слід з’явитися планово приблизно через 3-6 місяців після ударно-хвильової літотрипсії. Позапланово слід звернутися, якщо є:
- затримка сечовипускання
- підвищення температури тіла понад 38,5 ° C
- нудота або блювота, не контрольовані ліками
- надмірна кількість крові в сечі (сеча переважно червоного кольору або містить згустки крові протягом дня)
- біль в животі або в спині, яка не проходить
Ключові моменти
- Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія є неінвазивний методом лікування, який застосовує високоенергетичні ударні хвилі, щоб роздробити камені в нирках і сечоводах, так що їх дрібні фрагменти можуть самостійно вийти з сечею.
- Лікування триває від 45 хвилин до 1 години і проводиться під загальним наркозом. Подальші сеанси літотрипсії можуть бути необхідні, якщо камені в нирках
є великими (більше 1,5 см) або роздроблені не в повному обсязі. - Нормальним після сеансу літотрипсії є наявність болю, нудоти, синців на шкірі і домішків крові в сечі. Дотримуйтесь усіх попереджень вашого лікуючого лікаря, щоб контролювати біль або дискомфорт і допомогти дитині в відходження фрагментів роздробленого каменю.
- Ваша дитина може повернутися до нормальної діяльності через день або два після лікування, як тільки пройдуть біль або нудота.
- Позапланово зверніться до уролога, якщо у дитини є ознаки інфекції, затримка сечовипускання, нудота, не контрольована ліками, багато крові в сечі, тривалий
біль в животі або в спині.
Літотрипсія у дітей ціни
Літотрипсія | Ціна |
---|---|
Літотрипсія (вага пацієнта до 70 кг) | 7000 |
Літотрипсія (вага пацієнта з 70 до 90 кг) | 7500 |
Літотрипсія (вага пацієнта з 90 до 110 кг) | 8000 |
Літотрипсія (вага пацієнта з 110 до 120 кг) | 8500 |
Кваліфікована консультація уролога
Клініка «UROSVIT»
Години роботи
Понеділок – П’ятниця |
08.30 – 20.00 |
Субота |
09.00 – 18.00 |
Неділя |
09.00 – 17.00 |
Телефонуйте +38(096) 700-30-80