Перкутанна нефролітотрипсія вперше була проведена в 1973 році. Особливістю цієї операції є її малоінвазивність – каміння видаляється з нирок через невеликий розріз на шкірі. Цей метод активно використовується лікарями і донині, урологи використовують його при видаленні конкрементів сечовидільних шляхів.
Сам термін «перкутанний» дослівно перекладається як «черезшкірний», а «нефролітотрипсія» – руйнування каменю нирки. Перкутанна нефролітотрипсія дозволяє видалити конкремент через спеціальну трубку, що вводиться через невеличкий розріз у спині.
Дистанційна літотрипсія – найбільш безпечний метод видалення каменів, і лікарі частіше вибирають саме його. Існують випадки, коли ця методика не є ефективною. При камінні великих розмірів перкутанна нефролітотрипсія вважається найкращим способом лікування.
Показання до проведення перкутанної нефролітотрипсії
Цей тип методики проводиться при існуючих протипоказаннях до дистанційної літотрипсії. Буває, що пацієнта неможливо покласти у необхідне положення для виведення каміння. Також, окрім технічної сторони питання, існує ряд інших захворювань, що унеможливлюють проведення дистанційної літотрипсії:
- відсутність прогресу від раніше проведеної дистанційної літотрипсії
- необхідність ліквідації ускладнень від минулих операцій
- інфіковане каміння нирок чи сечоводу
- велике (більш ніж 2 см) каміння, множинні каміння чи кораловидне каміння нирок та сечоводу
- призначення перкутанної нефролітотрипсї в якості комбінованої терапії
Протипоказання до проведення перкутанної нефролітотрипсії
Хоч метод перкутанної нефролітотрипсії і є малотравматичним, все ж таки він є оперативним, тому абсолютно протипоказаний, коли:
- Каміння в нирках поєднане з звуженням сечоводу
- Каміння знаходиться у важкодоступному місці для видалення через пункційний нефростомічний свищ
- Жінка вагітна
- У пацієнта гострі захворювання серцево-судинної та нервової систем
Перкутанна нефролітотомія: Підготовка до операції
Перед оперативним втручанням анестезіолог обов’язково індивідуально консультує пацієнта, а також виявляє протипоказання до лікарських засобів. Важливо також, щоб пацієнт розповів анестезіологу, які ліки він приймає, так як вони можуть викликати ускладнення під час операції. До прикладу, якщо пацієнт приймає антикоагулянти, що можуть викликати кровотечу, треба відмінити їх приймання за 5-7 днів до операції.
Окрім цього, необхідно підготувати кишечник – лікарі назначають антимікробні засоби, що перешкоджають утворенню інфекційних ускладнень після операції. В обов’язковому порядку пацієнта також консультує уролог та терапевт.
Процедура видалення каменів із нирок, сечоводів або сечового міхура здійснюється також іншими способами, а саме такими, як: лазерна літотрипсія, контактна літотрипсія і дистанційна (екстракорполярна) літотрипсія за допомогою ударних хвиль. Лікар обирає найкращий метод для пацієнта виходячи з стану його здоров’я та відсутності протипоказань.
Анестезія при перкутанній нефролітолапаксії:
Перкутанная нефролітолапаксія проходить під інтубаційною або епідуральною анестезією. У першу чергу проводиться цистоскопія і катеризація сечоводу на тій стороні, яку будуть оперувати. Пацієнта перекладують на живіт, під живіт підкладують валик, щоб забезпечити безпечність введення нефроскопу. Далі за допомогою ультразвуку чи рентгену проводять пункцію чашечно-мискової системи.
Після введення спеціальних медичних інструментів в нефростомічний канал, відбувається його розширення. Під контролем рентгену відбувається подрібнення та видалення каміння. На кінцевому етапі встановлюється дренаж – нефростома.
У медичному центрі “Уросвіт” лікування сечокам’яної хвороби здійснюється за допомогою сучасної апаратури, яка дозволяє швидко та безболісно позбутись каменів будь-якої локалізації.
Можливі ускладнення
Так як перкутанна літотрпсія передбачає хірургічне втручання, хоч ця операція і є малоінвазивною, ризик виникнення ускладнень існує завжди.
Існує 2 типи ускладнень:
- Інтраопераційний, що виникає безпосередньо під час проведення процедури
- безуспішна пункція чашечно-мискової системи
- перфорація сечовидільних шляхів (0,4% усіх ускладнень)
- Пошкодження сусідніх органів (малий ризик)
- Кровотеча (до 4%)
- Післяопераційні
- якщо у пацієнта мала місце інфекція, може розвинутись піелонефрит
- кровотеча (до 4% ускладнень)
Операція триває від 1 до 3х годин включно з часом введення анестезії. Найчастіше у післяопераційний період пацієнти жаліються на незначні болі в області оперування, тошноту та наявність нефростоми, яку виймають вже на 2-3 день після операції. Іноді після операції можлива незначна кількість крові в сечі, яка має пройти протягом 12-24 годин.
Післяопераційний період
Вже на наступний день після операційного втручання пацієнт може ходити, їсти та пити. Важливим є приймання антибактеріального препарату широкого спектру дії. Також лікарі рекомендують не піднімати вагу більше, ніж 5 кг та уникати фізичних навантажень. Післяопераційні консультації лікар назначає у індивідуальному порядку.
Слід звернутись до лікаря, якщо у вас :
- підвищилась температура тіла,
- не проходить, або посилюється біль
- кров у сечі
Перкутанна нефролітотрипсія ціни
Літотрипсія | Ціна |
---|---|
Літотрипсія (вага пацієнта до 70 кг) | 7000 |
Літотрипсія (вага пацієнта з 70 до 90 кг) | 7500 |
Літотрипсія (вага пацієнта з 90 до 110 кг) | 8000 |
Літотрипсія (вага пацієнта з 110 до 120 кг) | 8500 |