Сечокам’яна хвороба — неприємне визначення, яке відоме, на жаль, багатьом. Захворювання характеризується виникненням різного роду каменів у органах сечової системи. Найчастіше хвороба вражає людей працездатного віку — від 20 до 55 років, 6 % хворих ризикують отримати інвалідність через несвоєчасне лікування.
Повірите, що позбутися госторого болю, а заодно і його причини, каменів, можна лише за годину?
Про найменш інвазивний метод лікування ЕУХЛ детальніше розповість лікар-уролог вищої категорії Подебрий Андрій Орестович
Що таке ЕУХЛ та який принцип його дії?
ЕУХЛ( ESWL ) – екстракорпоральна ударно хвильова літотрипсія . Сьогодні це найбільш часто використовуваний метод лікування сечокам’яної хвороби. Виник він на початку 1980-х років, коли німецькі урологи спільно з інженерами Dornier Medizintechnik GmbH побудували перший в світі Літотриптор. Принцип дії літотриптора полягає у виробництві високоенергетичної ударної хвилі, яка спрямована на камінь, та викликає її дроблення.
Спосіб проведення процедури.
Процедура виконується в положенні лежачи таким чином, щоб максимально використовувати силу ударної хвилі. Під час сеансу дроблення лікар може спостерігати фрагментацію конкремента за допомогою УЗД та Рентген обладнання.
Сучасні літотриптори встановлюють дозу, необхідну для подрібнення каменя в автоматичному режимі. Кількість ударних імпульсів, необхідних для того, щоб викликати ефект подрібнення, залежить від розміру, щільності і розташування каменю.
ЕУХЛ – це процедура, яка не вимагає перебування в палаті. Вся процедура займає близько години.
Ефективний сеанс ЕУХЛ завершується фрагментацією конкременту, який пацієнт в подальшому вивільняє з сечею. Вихід дрібних фрагментів конкременту займає від декількох годин до декількох тижнів.
Які показання для даної процедури?
Показаннями для ЕУХЛ є конкременти чашок, миски та сечоводів (до 2 см в діаметрі).
Протипоказання для проведення процедури.
Так, процедуру заборонено здійнювати у період вагітності. Протипоказанням є перешкода у відтоку сечі нижче конкремента (наприклад, звуження сечоводу або звуження Пієлоуретерального сегменту), аневризма аорти, інфекції сечовивідних шляхів, порушення згортання крові. Також ЕУХЛ протипоказана пацієнтам, які приймають антикоагулянти.
Застереження по проведенню ЕУХЛ
Що ще слід знати пацієнтам, які готуються здійснити процедуру ЕУХЛ?
Пацієнтам варто знати про ускладнення, пов’язані з ударною хвилею. Після процедури ЕУХЛ можливі зміни шкіри (крововиливи) навколо нирки, які зазвичай розсмоктуються спонтанно та не вимагають втручань уролога, а також біль (ниркова коліка) при відходженні дрібних фрагментів конкременту. Після проведення сеансу ЕУХЛ рекомендуються вправи для покращення виведення фрагментів . Залежно від місця розташування фрагментів уролог може рекомендувати стрибати, лежати на правій/лівій стороні, лежати з піднятим тазом.
Серед ускладнень – утворення кам’яної доріжки в сечоводі. Його лікування полягає у проведені повторного сеансу ЕУХЛ, або видалення фрагментів конкременту за допомогою уретерореноскопа (URSL).
Якщо після процедури ЕУХЛ у пацієнта підвищилася температура, слід невідкладно звернутися до уролога.
Які рекомендації тим, хто вже здійснив процедуру?
Пацієнт після сеансу літотрипсії повинен бути під урологічним контролем для оцінки ступеня фрагментації каменя та ймовірності спонтанного відходження фрагментів. Контрольний УЗД та рентгенографія нирок і сечового міхура є обов’язковими для кожного пацієнта після сеансу ЕУХЛ. Дотриуйтеся рекомендацій уролога та будьте здоровими!
Консультація Уролога, Гінеколога, Ревматолога та Травматолога!
УЗД, Рентген діагностика! Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія)
Адреса: м.Львів,вул.Огієнка,3(на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису:
+38(032)226 30 80;
+38 096 700 30 80.