Безпліддя в суспільстві найчастіше асоціюють із жіночим здоров’ям. Медики стверджують, що насправді захворювання в 30-40 % випадків є чоловічим, а в 20% – змішаним, тому обстежувати необхідно обох партнерів.
Поширеною хворобою чоловічої статевої системи, яка може стати причиною безпліддя, є варикоцеле. Це підступна недуга, про наявність якої чоловік може навіть не підозрювати, поки не пройде обстеження у лікаря. Детальніше про варикоцеле розпитали у лікаря-уролога Горохова Андрія Валерійовича:
Що таке варикоцеле?
Варикоцеле – це варикозне розширення вен сім’яного канатика, кровоносних судин, по яких здійснюється відтік крові від яєчок. Зазвичай варикоцеле проявляється зліва, іноді – з обох сторін, рідко – з правої сторони.
Причини виникнення.
Є кілька основних чинників, що зумовлюють варикоцеле:
- генетична схильність – слабкість венозних стінок, внаслідок якої вони не можуть протистояти тиску венозної крові;
- дефект клапанів яєчкової вени;
- різна довжина і малий просвіт вен сім’яного канатика;
- впадіння лівої яєчкової вени в ниркову під прямим кутом;
- «артеріо-венозний пінцет» – стискання лівої яєчкової вени між лівою нирковою артерією та лівою нирковою веною.
До факторів, що сприяють розвитку захворювання, також належать тривалі інтенсивні фізичні навантаження, закрепи, захворювання, при яких підвищується внутрішньочеревний тиск, тромбоз або здавлення ниркових вен, нефротоз, утвори нирок, рубцеві процеси в навколонирковій клітковині.
Симптоми захворювання.
У половині випадків варикоцеле протікає безсимптомно, частина чоловіків відчувають тупий, ниючий, тягнучий біль в яєчку, інші страждають на безпліддя.
Діагностування варикоцеле.
Діагностика варикоцеле не становить труднощів. Під час огляду хворого і пальпації мошонки та її органів визначають бік ураження, ступінь і стадію варикоцеле, стан яєчка. Дослідження проводять у положенні хворого лежачи й стоячи. Окрім цього необхідно виконати ультразвукове дослідження, в тому числі, щоб виключити аномалії, утвори нирок, нефроптоз та ін..
Наслідки при несвоєчасному лікуванні.
У нормі тканина яєчка захищена гемато-тестикулярним бар’єром. Це означає, що імунна система організму ніколи не зустрічається з тканиною яєчка. При варикоцеле венозна ретикулярна стінка може перестати виконувати функцію бар’єра. У цьому випадку фактори імунітету потрапляють до тканини яєчка і починають сприймати її як чужорідну тканину. Розвивається асептичне аутоімунне запалення.
Небезпека тут полягає в тому, що антитіла, які утворюються на тканині хворого яєчка, діють і на здорове яєчко, викликаючи таке ж запалення в ньому.
У результаті вище перерахованих чинників процес утворення та дозрівання сперматозоїдів прогресивно погіршується з часом, причому навіть при односторонньому варикоцеле порушення в яєчках спостерігаються зазвичай з обох сторін. Але істотна кореляція між ступенем розширення вен та порушеннями якості сперми відсутня.
Варикоцеле має відношення до погіршення показників спермограми, зменшеного об’єму яєчок і зниження гормоноутворюючої функції яєчок. Варикоцеле не виключає можливості батьківства, але зв’язок між варикоцеле і функцією яєчок залежить від часу: з плином часу початково нормальні показники спермограми можуть погіршуватися і,як наслідок , розвинутись безпліддя.
Методи лікування варикоцеле.
Чи обов’язкове хірургічне втручання?
Варикоцеле і, як наслідок, порушення функції яєчка часто вимагає хірургічного втручання. Бандажування яєчка або суспензорій, медикаментозне лікування (прийом препаратів з венотонічною та ангіопротекторною дією) розглядаються як тимчасовий захід, але не носять системний характер – вони не усувають джерело проблеми.
Операція при варикоцеле проводиться у випадку доведеного клінічно чоловічого безпліддя (погіршення якості сперматозоїдів), при наявності варикозу вен органів мошонки, або в якості превентивного методу профілактики безпліддя, яке може розвинутися при варикозі вен, а також у випадку вираженого больового синдрому.
У клінічній практиці для лікування варикоцеле використовуються 4 основних операції:
- Операція Мармара.
- Відкриті операції по Іванісевичу, Палопу (і іх модифікації).
- Ендоскопічна операція.
- Мікрохірургічна реваскуляризація яєчка.
Золотим стандартом є операція по методу Мармара. Це мікрохірургічне втручання, під час якого виконується невеликий розріз (1,5–2 см) в ділянці зовнішнього пахвинного кільця. Так створюють доступ до сім’яного канатика, який беруть на тримач, виводять сім’яний канатик через створений отвір та розсікають зовнішню та внутрішню фасції сім’яного канатика, відділяють варикозно-розширені вени під оптичним збільшенням, перев’язують та пересікають їх. Надалі венозний відтік з яєчка здійснюється через інші колатеральні вени, оснащені достатньою кількістю венозних клапанів. Завдяки цьому не відбувається зворотнє потрапляння венозної крові у яєчко. Оптичне збільшення всіх структур сім’яного канатика дозволяє виконувати операцію без пошкодження кровоносних та лімфатичних судин, а також сім’явиносної протоки, що запобігає виникненню післяопераційних ускладнень.
Скільки часу пацієнту необхідно для реабілітації?
Операцію проводять під загальною анестезією, тому пацієнт не відчуває болю. В післяопераційному періоді зазвичай залишається лише незначне почуття дискомфорту в ділянці рубця. Через 4–5 год післяопераційного спостереження в клініці хворий, зазвичай, йде додому. При необхідності, або бажанні, пацієнт може залишитись у стаціонарі, в комфортабельних палатах під наглядом медперсоналу. Наступого дня пацієнт повинен прибути на огляд та перевязку, а через 7-8 днів – для зняття швів. Реабілітація полягає в уникненні фізичних навантажень та підніманні вантажів протягом 1- 2 місяців.
Профілактика захворювання.
Після закінчення періоду статевого дозрівання (19-20 років) необхідно пройти обстеження в уролога. Якщо під час огляду жодних ознак варикоцеле виявлено не буде, з приводу цього, здебільшого, можна не хвилюватися.
У разі виявлення варикоцеле потрібно намагатися уникати важких фізичних навантажень і закрепів. В обох випадках це веде до підвищення внутрішньочеревного тиску і, як наслідок, підвищення тиску крові у венах малого тазу, що може призвести до прогресування захворювання.
Консультація уролога, гінеколога, ревматолога та травматолога
УЗД, Рентген діагностика.
Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія).
Адреса:м.Львів,вул.Огієнка,3(на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.