Сечокам’яна хвороба – одна з розповсюджених хвороб, яка потребує особливої уваги та лікування. Це захворювання слід вчасно діагностувати та лікувати, розповідає Король Мар’яна Ігорівна – лікар-уролог львівського медичного центру урології та ультразвукової діагностики Уросвіт.
За словами Король Мар’яни, сечокам’яна хвороба – це поліетіологічне захворювання, що характеризується утворенням каменів в нирках, сечовидільних шляхах та сечовому міхурі.
Особливість сечокам’яної хвороби полягає у її хронічному перебігу. Як правило люди що мають камені, вже раніше стикалися із цією проблемою. Тому, якщо у вас раніше вже виходили камені, то майже напевно вони з’являться знову. Часто камінь не один, пацієнти можуть мати одразу кілька каменів, а іноді і досить багато. Крім того, хвороба може довгий час протікати непомітно, а камені цей час рости в розмірі і не завдавати болю, доки не зрушать з місця. Саме з цієї причини, слід регулярно відвідувати уролога та робити УЗД нирок та сечової системи на наявність каменів.
Камені можуть бути навіть у дітей. Загалом діти рідко страждають на сечокам’яну хворобу, як правило камені у юному віці виникають через спадкові особливості організму або вроджені аномалії нирок.
Те як швидко та як болісно виходить камінь назовні залежить від кількох факторів. Від його розміру (чим більший камінь, тим важче він виходить, а отже довше і болісніше), від форми (добре якщо він має просту форму, з мінімумом гострих країв, якщо камінь загострений, то біль буде дуже сильним, адже проходячи сечоводом він буде травмувати стінки сечоводу і завдавати більшого болю). Найбільш небезпечні камені мають коралоподібну форму, такі конкременти самі з організму не можуть вийти, тому їх потрібно видаляти. Камені в нирках бувають найрізноманітнішого складу.
В залежності від розташування конкрементів, розрізняють:
- Нефролітіаз – конкремент в нирці;
- Уретеролітіаз – конкремент в сечоводі;
- Цистолітіаз – конкремент в сечовому міхурі.
Причини виникнення СКХ:
- Аномалії розвитку сечовидільної системи (аномалії, що призводять до порушення відтоку сечі).
- Гострі та хронічні захворювання нирок.
- Запальні захворювання (пієлонефрит).
- Захворювання пов’язані з порушенням обміну речовин (подагра, порушення, що можуть сприяти утворенню уратних конкрементів, ідіопатична гіперкальціємія).
- Захворювання ендокринних залоз: гіперпаратиреоз. Тому у пацієнтів, які мають СКХ обов’язковим є обстеження щитоподібної та паращитоподібної залоз та визначення рівня гормонів.
- Спадковий фактор наявності СКХ у близьких родичів є фактором ризику.
- Кліматичні умови (проживання у країнах зі спекотним кліматом, що сприяє тривалому зневодненню).
- Особливості харчування та якість води (за рахунок відсутності (недостатності) мікроелементів у питній воді та овочах).
- Захворювання які потребують тривалої імобілізації (переломи, травми опорно-рухової системи, кісток, захворювання нервової системи).
- Хронічні захворювання шлунково-кишківникового тракту (виразкова хвороба шлунку, дванадцятиперстної кишки, хвороба Крона).
- Прийом певних медикаментів (сульфаніламіди препарати, сечогінні засоби, вітамін D).
Види каменів у нирках:
- Білкові. Вони складаються із амінокислот.
- Фосфатні. Складаються із фосфатних солей. До фосфатних каменів належить близько 90 % коралоподібних каменів.
- Оскалатні. Складаються з магнієвих та кальцієвих солей щавельної кислоти.
- Уратні. Складаються з солей сечової кислоти.
- Змішані. Такі камені зустрічаються досить часто, до їх складу входять різні солі.
Клінічні ознаки сечокам’яної хвороби
Багато людей мають камені в нирках, однак їх присутність ніяк не відчутна, доки камінь не зрушить з місця. Основною ознакою каменів в нирках, сечовому міхурі або сечоводі – є сильний біль. При чому біль сильніше відчувається при різких рухах, а також при статичному положенні тіла. Люди, у яких зрушився камінь, не можуть лежати, вони відчувають полегшення при повільному ходінні. Ниркова колька може продовжуватись від кількох хвилин до кількох днів і сильно виснажувати людину.
Коли камінь перекриває відтік сечі з нирки, в органі збільшується тиск і виникає ниркова колька. Це дуже гострий біль в нирці, у попереку, нижній ділянці живота. Хворому може здаватися, ніби нирка зрушилась з місця. Біль при каменях дуже сильний, тому за локалізацією болю можна зрозуміти де саме камені.
Якщо камінь знаходиться у сечовому міхурі, то виникає часте бажання помочитися. Людина часто бігає у туалет. При цьому може виникати нудота і сильний біль в низу живота. Біль може віддавати у пах, і тоді гострий біль також відчувається у статевих органах.
Якщо камінь перекриває сечовід, то за місцезнаходженням різкого болю під час руху каменю можна спостерігати де саме він знаходиться. Камінь і біль поступово рухаються сечоводом від нирки на зовні. Чим ближче знаходиться камінь, тим біль змінює свою локалізацію. Біль може віддавати у статеві органи та стегна.
У випадку не звернення хворого до лікаря, стан може погіршитися, у такому випадку можуть з’являтися також симптоми загального характеру:
- Вздуття живота;
- Напруження черевних м’язів;
- Нудота;
- Блювання;
- Підвищення температури тіла;
Причини утворення каменів
Основним чинником утворення каменів є перенасичення сечі в результаті кристалізації якої і виникають камені. Але чому це відбувається, достеменно не відомо. Загалом до основних причин утворення каменів відносять наступні:
- Вроджені патології;
- Порушення функціонування нирок;
- Мальабсорбція;
- Нирковий канальцевий ацидоз;
- Саркоїдоз;
- Інфекціїне ураження нирок;
- Паталогії судин нирок;
- Захворювання щитоподібної залози;
- Порушення відтоку сечі;
- Паталогії шлунково-кишкового тракту;
- Потрапляння в організм нітратів, різних солей, тощо разом із питною водою або їжею.
Діагностика та лікування сечокам’яної хвороби
Сечокам’яна хвороба – дуже серйозна і неприємна хвороба, при перших її ознаках потрібно звертатися до уролога, і у жодному випадку не можна терпіти біль. Це може призвести до ускладнень.
Лікар призначить:
- Загальний аналіз крові;
- Загальне та біохімічне дослідження сечі;
- Ниркові проби (креатинін, білки, сечовина);
- УЗД нирок та сечового міхура;
- Рентгенологічний знімок органів сечевої системи;
- Цистоскопію;
- Комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію.
Лікує сечокам’яну хворобу лікар-уролог. Раніше великі камені або камені які не можуть вийти самостійно видаляли за допомогою складних операцій із хірургічним втручанням. Сьогодні сучасні методи лікування дозволяють проводити безболісне лікування за допомогою новітнього обладнання.
Літотрипсія – це найсучасніший метод лікування каменів у нирках, сечовому міхурі та сечоводах. Цей метод полягає у неінвазивному дробленні каменів. Літотрипсія – це гарне рішення для такої складної хвороби. Камені спочатку дробляться, а потім природнім шляхом безболісно виводяться з організму. Літотрипсія використовується для дроблення конкрементів від 6 міліметрів до 2 см, при щільності конкрементів до 1000 од. HU.
Проводять літотрипсію у Львові, у медичному центрі Уросвіт. Центр володіє найновітнішим обладнанням, яке щороку лікує тисячі пацієнтів. Літотрипсіє – це гарний варіант, який пропонує гарантовану якість за помірною ціною.
Профілактика каменів
Профілактика утворення каменів може сильно полегшити життя пацієнтові. Профілактика полягає у суворому дотриманні рекомендацій лікаря
Профілактика каменів включає:
- Відмову від паління та вживання алкоголю;
- Достатнє вживання питної води (не менше двох літрів на добу). Це потрібно для запобігання застою сечі та очищення організму.
- Дотримання дієти. Камені утворюються завдяки їжі, яку ми вживаємо. Тому слід з раціону прибрати елементи, які утворюють камені. Залежно від того до яких камені схильний той чи інший організм, і буде підбиратися дієта. Так при утворенні фосфатних каменів з організму виключають, молоко, сир та інші продукти, що містять багато кальцію. При каменях оскалатах (складаються з солей магнію) з раціону вилучають цитрусові, щавель, шпинат, перець продукти з какао. При утворенні уратів – виключають з раціону м’ясо, рибу, консерви, натомість рекомендуються більше вживати молочних продуктів.
- Регулярний огляд у лікаря-уролога, якщо вже раніше були камені.
- Іноді дієти може бути недостатньо, тоді лікар може прописати медикаментозні препарати для профілактики.
Щоб зберегти здоров’я нирок та сечової системи потрібно вчасно і регулярно проходити медичний огляд та лікуватися, не запускаючи хворобу. За словами лікарки Король Мар’яни, діагностувати та пройти якісне лікування сечокам’яної хвороби можна у сучасному медичному центрі Уросвіт у Львові. Центр є визнаним лідером у лікуванні урологічних захворювань, має сучасний діагностичний центр та міжнародний досвід лікування сечокам’яної хвороби.