Будь-яка хвороба людини частіше за все пов’язана із низкою неприємних відчуттів, а отже створює незручності у повсякденному житті. Особливо дискомфортно, коли страждає сечостатева система.
Сьогодні ми поговоримо про сечокам’яну хворобу: причини, симптоми, діагностику та основні методи лікування цього захворювання.
Найпоширеніші причини сечокам’яної хвороби
Остаточної відповіді на запитання що є причиною цієї хвороби досі не існує. Але очевидно, що процес утворення каменів (конкрементів) запускає порушення обмінних процесів в організмі людини. Також можна виокремити ряд факторів, які прямо чи опосередковано впливають на розвиток сечокам’яної хвороби:
- Генетика.
- Споживання недостатньої кількості чистої рідини протягом дня.
- Регулярне вживання продуктів, які багаті на так звані пуринові сполуки, зокрема, м’ясо, квасоля, шпинат тощо.
- Часте споживання кислої на надмірно гострої їжі.
- Малоактивний спосіб життя.
- Наявність ряду патологій, таких як аномалії будови сечовивідних шляхів, опущення нирки.
- Інфекційні хвороби сечовивідних шляхів (цистит, уретрит та пієлонефрит)
- Захворювання ШКТ (панкреатит, гастрит, гепатит та інші)
Сечокам’яна хвороба у дітей діагностується вкрай рідко, а її причиною частіше за все є спадковість.
Які симптоми та ознаки сечокам’яної хвороби?
У випадку появи проблем з відтоком сечі з нирки, коли конкремент у нирці блокує мисково-сечовідне з’єднання або коли конкремент перемістився до сечоводу, можуть з’явитися симптоми ниркової кольки, яку на собі відчувають чотири з п’яти хворих на сечокам’яну хворобу пацієнтів.
Ознаками сечокам’яної хвороби є:
Хворий відчуває різкі пронизуючі болі в попереку з іррадіацією в низ живота.
- Сильний біль у сечовивідних шляхах, який то спалахує, то згасає.
- Сечовипускання порушується – воно може бути або геть відсутнє або ж хворий відчуває позиви, проте сходити фізично не може.
- Наявність крові у сечі.
- Підвищена температура тіла.
- Надмірне газоутворення у кишківнику, блювання, закреп.
Діагностика сечокам’яної хвороби
Сечокам’яна хвороба може діагностуватися у пацієнта чисто випадково при проведенні планової консультації та УЗД внутрішніх органів, наприклад. Це той випадок, коли недуг носить безсимптомний характер і ніяк не турбує пацієнта. Проте, частіше хворий опиняється у кабінеті лікаря-уролога із конкретними скаргами на різкі болі, що мають ознаки ниркової кольки або ж при появі крові у сечі.
Залежно від наявних симптомів лікар обирає необхідний метод обстеження хвороби, про які ми поговоримо далі.
Методи, за допомогою яких проводять діагностику сечокам’яної хвороби:
- Фізикальний медичний огляд,
під час якого хворобу можна визначити по наявності ниркової кольки, що супроводжується болем у поперековій області.
- Ультразвукове дослідження черевної порожнини.
Зазвичай камені виявляють випадково, коли проводять УЗД інших органів. Це є безболісна і нешкідлива процедура, яку можна проводити неодноразово. Також це є єдиний візуалізаційний метод дослідження, дозволений вагітним жінкам. Більш детально про УЗД Ви можете дізнатися у розділі наших послуг.
- Рентгенографія черевної порожнини.
На рентгенівських знимках можна побачити зони кальцифікації в проекції сечового тракту, які можуть відповідати кальцинованим відкладенням у нирках. На рентгенівському знимку добре видно приблизно 75% конкрементів у нирках. Відкладення, утворені з сечової кислоти, не можна побачити на рентгенограмах. Уратні камені на рентгенівських знімках дають дуже слабкі тіні або повністю невидимі.
- Урографія.
Це метод дозволяє побачити проходження сечі з рентгенконтрастною речовиною сечовивідними шляхами та визначити місцезнаходження і тип перешкоди. Урографія здійснюється в рентген-лабораторії і полягає у внутрішньовенному введенні контрастної речовини – контрасту. Контраст забарвлює відділи нирок чашково-мискової системи, що допомагає провести оцінку їхньої структури та виявити можливі патології – конкременти, пухлини тощо. Забарвлена контрастною речовиною сеча дозволяє побачити їхню ширину, встановити прохідність і можливі перешкоди в їхньому просвіті – звуження або конкременти.
- КТ при сечокам’яній хворобі – один з найбільш популярних сучасних методів діагностики, що має безліч переваг, зокрема, дає більш чітке зображення, можливість відтворення картинки у 3Д форматі, а також менший ступінь опромінення.
Лікування та профілактика сечокам’яної хвороби
Лікування сечокам’яної хвороби призначається одразу у ході консультації лікуючим лікарем після проведеної діагностики. Метод лікування може носити консервативний (медикаментозний) характер, передбачати хірургічне втручання або дроблення – контактне та дистанційне. Хірургічне втручання підлягає застосуванню як виняток, якщо інші методи не дають результату.
Усі види обстеження та лікування сечокам’яної хвороби, а також консультації кваліфікованих лікарів-урологів ви можете отримати у Медичному центрі «Уросвіт»
Позитивну динаміку у лікуванні здатні забезпечити також правильно підібрана дієта хворого та фітотерапія. Дієта передбачає відсутність жирних та пряних страв у раціоні, споживання великої кількість рідини тощо.
Методи профілактики сечокам’яної хвороби є простими, але дієвими: достатня фізична активність та здоровий спосіб життя. Харчуватися правильно, помірно та здорово, займатися спортом чи бодай просто багато рухатися, випивати свою норму води щодня, а ще не забувати відвідувати лікаря профілактично або за потреби – ось секретна зброя у боротьбі із хворобою!