Чоловіча шкіра грубіша від жіночої, тому видається не такою делікатною. Але це зовсім не означає, що її не слід доглядати. Нерідко через певні особливості організму та недостатню увагу шкіра чоловіків стає проблемною і з часом може потребувати медичного лікування. Отже, що ж треба знати чоловікам, щоб було все гаразд
Про стан здоров’я скаже шкіра
«Спершу нагадаю про головні функції шкіри, – каже лікар-дерматовенеролог медичного центру «Уросвіт» Олег Павлик. – Це захисна, функція терморегуляції, секреторна (пото- та жировиділення) й рецепторна (тактильна, больова). Також саме шкіра залучена в імунних реакціях і в регуляції загального обміну речовин (водного, мінерального, білкового, жирового). За станом шкіри можна зробити висновок, здорова людина чи ні

І чи треба говорити про бажання кожного гарно виглядати? Тут далеко не останню роль відіграє шкіра. Ось чому треба вміти правильно її доглядати, що, до речі, стосується й чоловіків».
А починається все ще з дитинства. Ще тоді батьки мають привчати хлопчиків до гігієни. Отже, найперше, про що мають подбати дорослі: правильне харчування малюків. Пам’ятайте, що дитині (як і дорослому) потрібна калорійна їжа: перші страви, каші, варене м’ясо, овочі та фрукти. Дуже важливий режим, а особливе значення мають прогулянки на свіжому повітрі та фізичні вправи. Якщо цього немає, то шкіра неодмінно відреагує. Ось і матимете перші клопоти.
Обережно – пахова зона
«Привчати дітей до самостійного догляду свого тіла належить із 5-6 років, – провадить дерматолог Олег Павлик. – З цього віку хлопчики (не лише дівчатка) повинні звикати до зміни білизни. Відтоді вони ж вони мають вчитися доглядати статеві органи – щодня мити їх милом і робити це правильно (обов’язково мити крайню плоть), після купання витирати шкіру цих ділянок насухо, якщо треба – застосовувати олію (оливкову, соняшникову), дитячі креми, тальк (накладати лише на суху шкіру)».

Взагалі ж цій частині чоловічого тіла слід приділяти чимало уваги. Приміром, хлопчикам (як і дорослим чоловікам) не варто постійно носити плавки. Щоб не було прикрощів (бодай звичайного натирання), варто носити сімейні труси. Не можна також допускати, щоб у цій зоні були зопрілості, бо інакше в дорослому віці може з’явитися пахова епідермофітія (грибок у пахових ділянках).
І ще одне. Батьки й хлопчики мають знати, що припухлість крайньої плоті чи почервоніння головки може бути пов’язане з неправильним харчуванням, недодержанням норм особистої гігієни, порушенням функції шлунково-кишкового тракту і ендокринної системи (цукровий діабет), зловживанні медикаментів (зокрема антибіотиків).
Юнацькі проблеми
Перехідний період у хлопців складний не тільки через становлення характеру, але й через видимі зміни на шкірі. Вона вкривається вуграми, хлопці сильно пітніють. За словами Олега Павлика, разом із вуграми з’являється жирна себорея (підвищення жировиділення), що виявляється у вигляді лупи.
А все тому, що в чоловіків значно більше, аніж у жінок, волосяних фолікулів, а також сальних і потових залоз, які діють значно активніше за жіночі

Через ці особливості чоловіча шкіра червоніє, запалюється, з’являються прищі, жирний блиск і надмірна пітливість. А надто слабкі дрібні судини на шкірі обличчя у чоловіків часто викликають нездоровий і добре помітний червоно-фіолетовий відтінок.
Що з усім цим робити? «По-перше, не можна видавлювати вугри, – застерігає Олег Павлик, лікар-дерматолог медичного центру «Уросвіт», – бо тоді можуть поставати синці. Особливо небезпечно витискати вугри на грудній клітці, бо тоді не вдасться вивести шрами. Спину ж належить протирати змоченою у розчині соди губкою. А після цього слід протерти проблемну ділянку лосьйоном, який містить спирт і антибіотики».
Треба ще сказати, що вночі юнаки дуже пітніють. Перед сном їм не завадить протирати шкіру обличчя настоянкою календули, лосьйоном чи бактерицидним засобом. А головне – правильно харчуватися.
Догляд обличчя
До слова, шкірний покрив на обличчі в чоловіків на 15-25% товстіший, аніж у жінок, а його поверхня витриваліша. Чоловіча шкіра більше піддається ороговінню, а отже, потребує глибшого очищення.

- Щоб видаляти омертвілий шар епідермісу, чоловіки мають раз на тиждень користуватися спеціальними пілінгами та скрабами, бажано перед голінням, бо ті пом’якшують щетину. Дерматологи кажуть, що часте гоління потоншує роговий (верхній) шар шкіри і викликає стрес. Тому після гоління дуже бажано користуватися пом’якшувальними кремами і лосьйонами.
- Спеціалісти рекомендують голитися натщесерце, бо після їди стимулюється кровообіг. Порізатися після сніданку простіше, аніж на голодний шлунок.
- Починати гоління краще за ростом волосся, бо інакше деякі волоски почнуть вростати назад у фолікули, тобто рости під шкірою.
- Приблизно після 40 років шкіра в більшості чоловіків стає сухішою та чутливішою. Тому в такому віці краще відмовитися від лосьйонів після гоління та інших косметичних засобів, що містять спирт, і віддати перевагу бальзамам і кремам з натуральними антисептичними додатками – ромашкою, алое, хвойними екстрактами чи зеленим чаєм.
- З віком чоловіки не менше, ніж жінки, хочуть сповільнити процеси старіння, і крадькома випробовують на собі креми дружин. Тож знайте: у жіночих та чоловічих кремах постарілу шкіру живлять зовсім різні гормони, тому кожна стать має користуватися призначеним для неї кремом.
Водні процедури
Протягом тижня сальні залози дорослої людини виділяють 100-300 грамів шкірного сала, а потові – від 3,5 до 7 літрів поту. Зрозуміло, що пітніємо ми всі, незалежно від статі. Нагадаємо, у багатьох чоловіків надмірно виділяється піт. Через те їм потрібні часті водні процедури, бо інакше закупорюватимуться пори, будуть інші, ще гірші наслідки.
«Отже, не рідше ніж раз на тиждень треба приймати ванну чи душ, – стверджує дерматовенеролог медичного центру «Уросвіт» Олег Павлик. – Якщо ж ви працюєте в шкідливих умовах (шахта, металургія), то це треба робити щодня. Бодай раз на тиждень-два бажано відвідувати лазню, якщо дозволяє стан здоров’я (серцево-судинна система й тиск). Саме так найкраще очищується шкіра й поліпшується загальне самопочуття».
Температура води, якою треба вмиватися, не має перевищувати 34 градуси. А ще дуже корисним є душ без намилювання (температура води 20-25 градусів), який чудово тонізує. Чоловікам із жирною шкірою помічним буде контрастний душ та протирання шкіри спеціальними розчинами або лосьйонами (для жирної шкіри).
Що ж стосується засобів для миття, то їх також треба правильно добрати.
- Якщо у вас суха шкіра, користуйтеся косметичним чи гліцериновим милом. Для нормальної та жирної шкіри підійде нейтральне туалетне мило.
- Шкіру рук треба мити у волі кімнатної температури або в теплій. Бо холодна вода має здатність сушити, а гаряча – обезжирювати.
- Шкіру статевих органів бажано щодня обмивати.
- Пам’ятайте, що корисними для шкіри є сонячні та повітряні ванни.
- Відвідуючи басейн чи сауну, обов’язково користуйтеся гумовим взуттям. Бо саме в таких громадських місцях закладах дуже легко заразитися грибком.
- Чоловіки через свою надмірну пітливість вразливі до висівкового лишаю. А він передається у ставковій воді, басейнах чи спортивних залах. Лікування цього лишаю доволі складне та тривале.
- Чимало юнаків і дорослих чоловіків потерпає від сикозу – інфекції, що з’являється через гоління чужим приладдям. Тому завжди користуйтеся лише власними засобами.
- Не варто одягати синтетичні та шерстяні речі на голе тіло. Це призводить до подразнення шкіри.
- Пам’ятайте, що прикрощі зі шкірою може спричинити неправильне харчування: надмір копченої та солодкої їжі, спиртного. Особливо уважними слід бути тим, у кого проблемна шкіра.
- Загострення шкірних захворювань часто бувають в осінньо-зимовий або весняний період, коли погода дуже мінлива. Тож тим, у кого з’явилася висипка чи ще щось, належить звернутися до лікаря-дерматолога, а не вдаватися до самолікування.