“Зачиніть вікно, бо дує”, “Візьми теплий светр, ввечері буде холодніше”, “Не виходь на вулицю без куртки, застудишся!”, “Не пий цю воду, вона щойно з холодильника”… Якщо ви також користуєтесь в побуті такими чи схожими застереженнями, у вас завжди з собою є тепла кофтина, ви уникаєте контактів з хворими і боїтесь перетягів, то ця інформація саме для вас.
- Чому люди, які обережно ставляться до здоров’я, як правило, хворіють при найменшому переохолодженні?
Проблема у їхній надмірній обачності. Під час охолодження (промерз, потрапив під дощ або промочив ноги) організм уповільнює віддачу тепла і починає виробляти його більше, щоб зігрітися. При надлишку тепла починають активуватися різні віруси і шкідливі мікроорганізми, що знаходяться всередині нас постійно. Таким чином починається застуда. Організм загартованої людини не такий чутливий до переохолодження, тому він залишається здоровим.
Що таке загартовування?
Загартовування – це систематичне використання природних факторів природи, необхідне для підвищення стійкості організму до різних несприятливих умов. І слово “систематичне” є основним у визначенні. Якщо раптом почати хапатися за загартовування, потім кидати це заняття, то шкода від такого “гартування” може перевищити користь.
Яка ж користь від загартовування?
Загартовування вцілому зміцнює здоров’я організму. Завдяки загартовуванню людина зможете легше переносити сильні морози і високі температури, покращиться імунітет, що допоможе хворіти набагато рідше і легше переносити хвороби. Загартована людина стає більш урівноваженою, стійкою до стресу, більш витривалою та працездатною. Доведено, що загартовування контрастним душем допомагає позбавитися від зайвої ваги і целюліту. Під впливом процедур загартовування м’язи приходять в тонус, що робить їх більш пружними. Також загартовування чудово впливає на стан шкіри: пружність помітно покращиться, а тому зморшки стануть менш помітними.
Та не варто забувати, що саме по собі загартовування хоч і корисне, але не засіб від всіх бід. У комплексі з ним необхідно правильно харчуватися, займатися фізкультурою, відмовитися від шкідливих звичок.
З чого потрібно починати загартовування організму?
Слід пам’ятати, що загартовування – стрес для непідготовленого організму. Різкий початок таких занять можна порівняти з підняттям високо у гори для людини, яка проводить весь день за комп’ютером.
Гартування – це цілий комплекс заходів, а не просто обливання холодною водою вранці. Існують певні правила, і якщо їх дотримуватися, то можна зміцнити здоров’я, підвищити можливості імунної системи.
Перші етапи загартовування повинні бути розпочаті з простих у виконанні процедур. Насамперед, це сонячні і повітряні ванни. Після цього потрібно перейти до процесу обтирання, і лише коли ви освоїте перераховані способи загартовування, слід зайнятися контрастними процедурами і купанням у водоймах.
Коли найкраще розпочинати загартовування?
Для загартовування оптимальним часом вважається перша половина дня. Ближче до вечора захоплюватися процедурами не потрібно, так як ви можете спровокувати безсоння, викликане перезбудженням нервової системи. Крім того, тривалість процедури повинна бути визначена загальним самопочуттям, станом організму, а не часовим діапазоном.
Найкраща пора року для початку процедури загартовування організму – літо.
Види загартовування
Є безліч методів загартовувати організм, кожен з яких має позитивний результат на здоров’я організму. Найпоширенішими є:
- загартовування водою
Йдеться про контрасний душ, обтирання, обливання, купання та навіть моржування. Основним перевагами цього методу є можливість реалізувати в домашніх умовах. Водні процедури сприяють покращенню кровообігу і збагаченню крові киснем.
- аеротерапія (загартовування повітрям)
Полягає у здійсненні довгих прогулянок на свіжому повітрі, незважаючи на погоду та температуру на вулиці. Організм загартовується завдяки охолодженню нервових закінчень слизової та шкірних рецепторів, вдосконалюючи систему терморегуляції організму.
- геліотерапія (загартовування сонцем)
Під час приймання сонячних ванн підшкірні судини розширюються, тому стає інтенсивнішим кровообіг, а також починається активне потовиділення. Слід пам’ятати, що метод загартовування сонцем слід застосовувати лише зранку та ближче до вечора, адже обіднє сонце має негативний вплив (можливі сонячний удар, опіки та розвиток раку шкіри).
- ходьба босоніж
На стопах розташована незліченна кількість нервових закінчень, які відповідають не лише за імунітет, але й за роботу внутрішніх органів. Влітку можна ходити босоніж по траві, вологому та сухому піску, а взимку практикувати короткі прогулянки по снігу (не довше, ніж 3-5 хв).
Як часто здійснювати процедури?
Основний секрет ефективності загартовування – його регулярність. Тому, обливаючи себе водою лише один раз в тиждень, не сподівайтесь, що зможете зміцнити імунну систему. Загартовування матиме ефект лише тоді, коли проводити його щоденно.
Чи має загартовування протипокази?
Так, гіпертонікам, людям з вадами серця, пацієнтам з нирковою недостатністю, тим, хто переніс інфаркт, загартовування протипоказане. Варто тимчасово відмовитись від процедур і тим, хто хворіє, має підвищену температуру та гострі захврювання.
Чи є особливі правила для дітей?
Найважливіша умова для загартовування діток – якомога більше часу перебувати з дитиною на вулиці, навіть у найгіршу погоду.
Вдома дозволяйте дитині ходити босоніж, навіть якщо у вас плитка на підлозі. Не варто весь час закутувати малюка у теплий одяг. Якщо дитині завжди тепло, імунітет не здатний дати відсіч хворобам. Улітку температуру у ванні знижуйте, адже якщо захочете скупатися з дитинкою у морі чи озері, то вода там прохолодна.
Консультація Уролога, Гінеколога, Ревматолога та Травматолога!
УЗД, Рентген діагностика! Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія)
Адреса: м.Львів,вул.Огієнка,3(на території”Залізничної лікарні”).
Тел.для запису:
+38(032)226 30 80;
+38 096 700 30 80.