Буває так, що ПЦР-тестування не завжди показує достовірний результат під час виявлення коронавірусного захворювання. Тест може показати як неправдиво негативний, так само і позитивний результат. Через це останнім часом найпоширенішим та найбільш інформативним та точним методом діагностування COVID-19 є комп`ютерна томографія. КТ легенів можна пройти у медичному центрі “Уросвіт” за попереднім записом, що виключає перебування у чергах серед натовпу. Обстеження проводиться з дотримання усіх протиепідемічних заходів, після чого здійснюється якісна обробка всіх поверхонь, провітрювання та кварцування приміщення, тож підхопити вірус неможливо.

КТ-діагностика легенів

Комп`ютерну томографію легенів застосовують як скринінговий метод обстеження пацієнтів, які не мають типових для коронавірусу симптомів, а ПЦР-тест через будь-які причини не показує наявність вірусу. КТ-обстеження грудної клітини проводять провідні лікарі медичного центру “Уросвіт”. Цей метод добре показує, чи вражені легені вірусом COVID-19. Він є ефективним навіть тоді, коли тестування не підтверджує наявність коронавірусу. Комп’ютерна томографія не виявляє сам збудник коронавірусу, а лише підтверджує або скасовує наявність вірусної пневмонії.
Особливості методу
Метод обстеження за допомогою комп’ютерного томографа виявляє різноманітні анатомічні структури. Діагностика, яка основана на рентгенівському опроміненні, видає тривимірне зображення тієї області, яку обстежують. При коронавірусу – це легені. Комп’ютерна томографія завдяки тому, що проводиться абсолютно безболісно та неінвазивно, не завдає жодного дискомфорту. Крім того, в медичному центрі “Уросвіт” ця процедура триває кілька хвилин, після чого через 1-3 години лікар видає результат. Про променеве навантаження турбуватися не варто, оскільки сучасні томографи випромінюють мінімальні дози. Натомість апарат напрочуд чутливий до виявлення різноманітних патологій.

Коли робити обстеження?
Приблизно через 3-5 тижнів від початку хвороби комп’ютерний томограф “бачить” пневмонію, що уражає легені. На жаль, раннє обстеження на томографі може зовсім не показати, що уражений орган дихання, зазнав рентгенологічних змін. Через це первинно проводять ПРЦ-тестування, коли відбуваються перші прояви гострої респіраторно-вірусної інфекції. Лікарі “Уросвіту” радять не опромінюватись зайвий раз на комп’ютерному томографі, якщо ГРВІ має легку форму. Хоч і дози опромінення незначні, слід враховувати сумарну їх кількість за рік.
Необхідність проведення обстеження
Є такі пацієнти, котрим комп’ютерна томограма призначена першочергово. Серед них ті, хто безпосередньо контактував з особою, у якої наявність коронавірусної інфекції підтверджена. КТ-діагностика також актуальна тоді, коли клінічні прояви респіраторної хвороби передбачають госпіталізацію хворого до стаціонару. Крім того, з ціллю профілактики КТ роблять перед плановою госпіталізацією пацієнта, якому необхідне лікування, не пов’язане з ковідом. Комп’ютерна томографія особливо необхідна у тих випадках, коли ознаки ГРВІ даються взнаки. КТ-діагностика дозволяє виявити пневмонію, щоб розпочати вчасне лікування.
Протипоказання для проведення КТ
Жінкам, які носять під серцем малюка, категорично заборонено проходити комп’ютерну томографію, це стосується перших двох триместрів вагітності. Протипоказаннями для проведення процедури з внутрішньовенним контрастуванням є ниркова або печінкова недостатність у складній формі, а також індивідуальна непереносимість йодомістких препаратів. Обстеження не проводять тим пацієнтам, чия маса тіла перевищує максимально допустиме навантаження на апарат, переважно це вага понад 150 кілограмів. Матерям, котрі годують грудним молоком, КТ дозволено, втім краще після проходження обстеження зцідити порцію молока та не давати його маляті.

Вигляд легенів, уражених вірусом COVID-19
Комп’ютерний томограф виявляє не сам вірус, як збудник захворювання, а патологічні зміни легенів, уражені ковідом. Томографічні знімки, які видає апарат, показують низку характерних радіологічних ознак, зокрема:
- тіні або помутніння, які нагадують “матове скло”;
- потовщення міждолькових перетинок, які на зображенні виглядають, як сітка;
- поодинокі або множинні вузликові ураження.

УЗД легенів
Якщо ви маєте певні протипоказання для проходження комп’ютерної томографії, можна діагностувати легені за допомогою ультра-звукового дослідження. Наприклад, цей метод доступний для вагітних жінок, яким протипоказано проходження КТ. УЗД легенів також доступне для проходження пацієнтам медичного центру “Уросвіт”. УЗД-апарат також візуалізує наявні зміни чи патології в органах грудної клітини. Крім того, це обстеження значно дешевше по вартості, аніж КТ. Для вірусної пневмонії, спричиненої коронавірусною інфекцією, характерні потовщення плеври, субплервальні запалення, наявність рідини, тощо.