Хронічне алергічне захворювання шкіри може проявитися у перші місяці життя
Атопічна екзема або атопічний дерматит є частиною однойменного синдрому (атопії).
Це хронічне алергічне захворювання шкіри, яке може проявитися вже у перші місяці життя.
Йдеться про хронічну алергічну хворобу шкіри, що має хвилеподібний перебіг (періоди ремісії змінюються періодами загострення) і спадковий характер, – пояснює Олег Павлик, лікар-дерматовенеролог вищої категорії медичного центру «Уросвіт». – Цікаво, що у перекладі слово «атопія» означає «дивна незвична хвороба».

Що таке атопічний дерматит?
Атопічний дерматит – це алергічне, генетично зумовлене запалення шкіри, в основі якого лежать імунні механізми. Медики кажуть, що хвороба має хронічний перебіг, а її симптоми можуть проявитися вже в перші місяці життя.
Головними факторами, які провокують патологію є:
- гіперреактивність шкірних покривів;
- атопія;
- розлад біохімічних процесів шкіри;
- порушення епідермального захисту;
- спадковість;
- ферментативні порушення;
- патології вагітності.
Доведено також генетичний зв’язок із порушеннями шкірного бар’єру — сухістю шкіри та втратою надто великої кількості вологи через епідермальний шар.
Симптоми атопічного дерматиту
Ця хвороба має чимало симптомів, зокрема:
- сухість шкіри;
- свербіж;
- запалення,
- можуть з’являтись тріщини (найчастіше на кінчиках пальців).
Для хвороби характерні поліморфізм висипання. У більшості випадків висип локалізується на шкірі обличчя, також на волосистій частині голови, кистях рук, ліктях, підколінних ямках, задній частині шиї, щоках, животі та попереку. Ураження зазнають долоні, з’являється дуже виражений малюнок ліній, через що вони стають наче переорані.
Загалом хвороба супроводжується таким сильним свербежем, який негативно впливає на психоемоційний стан хворого. Додам, що часто хворі на атопічний дерматит потерпають від алергії та бронхіальної астми.
Атопічний дерматит у дітей та дорослих
Найчастіше атопічний дерматит (АД) вперше проявляється в дитинстві.
У дітей перші ознаки атопічного дерматиту можуть з’являтися на другому-третьому місяці життя. За статистикою, до 14-літнього віку в країнах Європи від атопічного дерматиту потерпає 10-20% осіб. Рівень захворюваності в сучасних умовах зростає (йдеться в тому числі й про Україну). Серед осіб, які народились до 1960-х років, хворобу діагностують у 3,1% населення, у тих, що народились в 1960-1970 роках, цей показник становить близько 8%. А в народжених після 1970-х років рівень захворюваності збільшився до 20,4%.
У більшості дітей цей стан переходить в стійку ремісію приблизно до п’яти років. Проте патологія може супроводжувати людину все життя.
Якщо стійка ремісія не настала в дитинстві, то приблизно до 30 років може відбутися часткове полегшення захворювання. Сухість шкіри (ксероз) і підвищена чутливість шкірних покривів залишаться, але загострення трапляються рідше й не в такій вираженій формі. Сезонність симптомів атопічного дерматиту також зберігається.
Чи заразний дерматит?
Ні, від хворого заразитись неможливо. Адже такого типу порушення стану шкіри закладаються генетично. За даними науковців, якщо атопічний дерматит є в одного з батьків, ризик розвитку хвороби в дитини становить 20-40%. А коли на нього слабують обоє батьків, показник збільшується до 60-80%.
Тому, якщо наявна генетична схильність до розвитку атопічного дерматиту, потрібно дотримуватись дієти. Зокрема слід обмежити споживання яєць, риби, молока, шоколаду, вудженини, свинини, цитрусових.

Лікування та методи профілактики АД
На жаль, на даний момент не існує методів лікування, які дозволяють позбавитися від атопічного дерматиту раз і назавжди. Лікар може лише призначити препарати, які покращують стан шкіри і дозволяють тримати симптоми під контролем.
Рішення щодо методів лікування лікар, у кожному конкретному випадку, приймає керуючись такими критеріями:
- вік пацієнта;
- фаза і тяжкість захворювання;
- локалізація висипань;
- наявність супутніх хвороб;
- схильність пацієнта до алергічних реакцій тощо.
Для зняття свербежу і зменшення запалення використовуються мазі або креми, які містять кортикостероїди. Тут важливо дотримуватися рекомендацій лікаря: довготривале нанесення мазей і кремів з кортикостероїдами має побічні ефекти, такі як витончення і подразнення шкіри. Також призначаються антигістамінні препарати у вигляді, як таблеток, так і місцевих засобів. Вони мають здатність знімати свербіж і печіння.
Треба пам’ятати, що атопічний дерматит – стійке захворювання. Пацієнти часто змушені використовувати різні підходи до лікування, перш ніж разом зі своїм лікарем знайдуть ефективний шлях боротьби з атопічним дерматитом.
Особливістю цього захворювання є те, що лікувати атопічний дерматит потрібно не тільки в період загострення, а й тоді, коли висипань немає. Атопічна шкіра потребує постійного зволоження, що є запорукою продовження періоду ремісії. Для того, аби ефективно зволожити шкіру, потрібно регулярно застосовувати спеціальні препарти-емолієнти, яких на ринку зараз дуже багато. Головне підібрати такий, який підходить саме вам.
Людям, схильним до АД лікарі рекомендують обмежувати контакт шкіри з побутовими алергенами. Одяг має бути не синтетичним, а найкраще бавовняним. Він не повинен стискати тіло (бо це спричинить погіршення стану шкіри). Цих правил треба дотримуватись, щоб не провокувати подразнення шкіри й появу висипання.
Факторами ризику також можуть бути:
- часте вживання великої кількості ліків;
- куріння;
- психоемоційне напруження;
- неврози;
- фізичні перенавантаження;
- стреси;
- навіть наявність цвілі на стінах.

Лікарі не рекомендують пацієнтам з АД користуватися звичайним милом, бо воно дуже сушить шкіру. Краще придбати у аптеці спеціальні засоби для купання при атопічному дерматиті. Після купання обов’язково необхідно користуватись зволожуючими кремами. У помешканні не повинно бути килимів (на них накопичується пил, що шкодить таким хворобам), слід часто робити вологе прибирання й провітрювати приміщення.
Ще одним фактором, який суттєво впливає на стан атопічної шкіри є температура і вологість повітря у приміщенні. Сухе повітря в квартирі, особливо під час опалювального сезону в осінньо-зимовий період погіршує стан шкіри. Тому дуже рекомендую використовувати зволожувачі повітря, щоб уникнути негативних наслідків. Оптимальний рівень вологості – 40-60 %, а температура повітря – 20-21 градусів.
Мене часто запитують чи можна приймати ванни з відварами трав при атопічному дерматиті. Моя відповідь: ні, тому що шкіра є дуже чутливою, а додавання трав може погіршити її стан і викликати погіршення клінічної картини. Та і загалом приймання ванн, особливо тривале, краще замінити на душ. Так шкіра втрачатиме менше вологи.