В сучасному світі лазери використовуються у самих різноманітних сферах – ними можна керувати космічними кораблями, корегувати зір, а лазери в електроніці та машинобудуванні вже давно з фантастики перейшли у реальність.
Про використання лазера в медицині, у даному випадку в урології розповідає, Матвіїв Василь Володимирович, лікар-уролог вищої категорії Клінічної Лікарні Львівської Залізниці та керівник приватної клініки урології “УРОСВІТ” у Львові
Загальні принципи лазера в медицині.
Що таке лазер? Багато хто з пацієнтів запитує на першому ж візиті : а ви мені це зробите лазером?
Ми всі маємо уяву про лазерні вказівки чи ліхтарики, і розуміємо, що лазер в першу чергу це світло. Світло, яке можливо точково сконцентрувати. Тому маємо можливість на невелику ділянку спрямувати велику кількість енергії: світлової, фотонів, і використовуючи різні пристрої надати їй відповідну лікувальну дію.
Лазер як правило, немає побічних ефектів – тому що це просто світло, що є важливим для використання його в медицині. Є багато видів лазера, їхня різниця в кольорі, а колір обумовлений різною довжиною хвилі, різною енергією, силою та джерелом, і вони всі мають різні степені медичної дії.
Дія лазера в урології.
З допомогою певної сили енергії та імпульсів лазером можливо терапевтично локально лікувати певні ділянки тіла, а в хірургічній урології – це руйнувати чи різати різні структури і тканини та дробити навіть найтвердіші камені.
Де найчастіше використовується лазер в урології?
Найчастіше – це методи прогрівання та лазерні фізіотерапевтичні процедури. В урології – це прогрівання тазових органів: сечовий міхур у жінок; простата, яєчка з додатками у чоловіків.
Які покази до прогрівання простати?
В основному лазерна терапія входить в комплекс рекомендованого лікування різних запальних захворювань простати, такі як гострий чи частіше хронічний простатит.
Лазерна хірургія в урології.
В моїй практиці – це лазерне дроблення каменів з ціллю їх фрагментації до дрібних піщинок. Хочу додати, що на сьогодні швидким темпом розвиваються методики гнучкої ендоскопії, а лазерне волокно досить тонке, ледь товстіше від волосини на голові, біля 200 мікрон і його можна провести через найтонший інструмент. Цей метод ми одні з перших впровадили і вже більше року активно застосовуємо. Наш досвід гнучким ендоскопом- це більше п’ятдесят успішних операцій за цей період. Також важливо, що лазер дробить тільки вперед , чітко під відеоконтролем і є найбільш прогнозований та безпечний щодо небажаного пошкодження навколишніх тканин. З допомогою гольмієвого лазера забираємо і невеликі пухлини сечового міхура та ниркової миски, кондиломи на зовнішніх статевих органах, розсікаємо стриктури уретри та сечоводів. З широким впровадженням ендоскопії та лазерних технологій в урології, перебування пацієнта в стаціонарі скоротилося до 1-3 діб.
Чи всі камені можна подробити лазером?
Звичайно, лазером можна подробити всі види каменів, але правильне рішення відносно тактики лікування уролог прийме тільки тоді, коли володіє і має можливість використати декілька методик у своїй клініці. Найменш травматичною є ЕУХЛ ( дистанційне дроблення каменів ), яку ми широко застосовуємо щоденно. Але при каменях високої щільності та несприятливих анатомічних особливостях сечових шляхів ми використовуємо ендоскопічні та лазерні технології для бажаного швидкого результату. При великих кораловидних каменях нирок ми виконуємо перкутанні операції, це один невеликий прокол через шкіру безпосередньо в нирку, для дроблення та одночасного видалення фрагментів. Важливим для доброго результату є прецизійне доопераційне обстеження пацієнта ( УЗД, рентген, компютерна томографія т ін.)
Лазерна операція при аденомі простати.
Часто пацієнти питають про лазерну операцію при аденомі простати, розкажіть детальніше про методику.
Почну з того, що аденома простати – це доброякісна пухлина, що виходить з тканини простати. Гіперплазія починається з віком, в силу певних причин. Чим більше з віком вона росте, тим більше затискає чоловічу уретру і це провокує цілий ряд симптомів, такі як, почащене та затруднене сечовипусканя, вялість струменя сечі, затримка сечі і аж до серйозних ускладнень, такі як ниркова недостатність.
Раніше виконували класичний розріз, вилущували аденому. На сьогодні ця травматична методика рідко використовується тільки при досить великих розмірах простати. Ми у нашій клініці виконуємо ТУР простати – це електрохірургія простати через уретру з допомогою електричної петлі, або зрізання аденоми невеличкими шматочками і вакуумне їх видалення назовні.
Існує ще методика фотоселективної лазерної вапоризації простати ( зелений лазер ), яка у нашому центрі відсутня.
Але хочу анонсувати найсучаснішу методику в світі, це біполярна плазмова вапоризація простати , яка вже є на озброєнні у нашій клініці і пропонується нашим пацієнтам. По даних багатьох закордонних урологічних клінік, плазмова вапоризація простати переважає по ефективності, безпеці і відсутності побічних ефектів всі інші операції, в т.ч. і лазерні операції на простаті. А це – менша крововтрата, практично не зустрічається дизурія, післяопераційні стриктури та нетримання сечі. На відміну від вже традиційних трансуретральних операцій на простаті біполярна резекція та плазмова вапоризація виконуються під фіз.розчином, що фактично мінімізує ускладнення.
Чи застосовуєте лазер при захворюваннях жіночої сечостатевої системи?
Цистит у жінок також ефективно лікується лазером. У нашій клініці виділено цілий сектор для лазерної терапії. Лазер активно застосовуємо при комплексному лікуванні різних циститів, в т.ч. такі як ускладнені виразкові та після променевої терапії. Також проводимо лазерну вапоризацію зони лейкоплакії ( часто це ураження сечового міхура папіломовірусом людини ). При деяких гінекологічних хворобах, гінекологом нашої клініки, часто використовується лазерна терапія в комплексному лікуванні.
Чим краще для пацієнта лікування з допомогою лазера і чи необхідно проходити певне навчання медику для роботи з лазером?
Хочу сказати, як практикуючий лікар, я щасливий, що живу в епоху стрімкого розвитку лазерних технологій. А ще, чому на сьогодні росте попит на високотехнологічні операції? Ритм нашого життя став більш інтенсивний, люди багато працюють, а з безвізом це частіші перельоти та подорожі, тому сучасний пацієнт хоче якісного та максимально швидкого вирішення проблеми. Моя поєднана робота в приватній клініці розкрила абсолютно нове бачення ведення медичної справи. На відміну від державних клінік, комерційні стараються зменшити витрати і збільшити дохід за рахунок того, що не повинно бути ускладнень і мінімізувати перебування пацієнта в стаціонарі, тому що, йде оренда часу та догляду дорогим вишколеним персоналом. А високотехнологічні і лазерні технології є реально помічні в цьому. На сьогодні є два основні меседжі для керівника сучасної клініки, це професійні кадри та модерне оснащення. На жаль, в державних клініках немає механізму мотивувати лікарів та медсестер до вдосконалення, а на нове обладнання ніколи немає коштів . Тому якісна медицина в основному тримається на невеликих острівках окремих медиків ентузіастів. Сучасні операції з використанням нових технологій, це командна робота , інколи потрібен не один рік, щоб розуміти один одного з одного погляду і руху. Фактично на всіх європейських урологічних з’їздах та симпозіумах йде паралельно навчальна сесія для операційних медсестер, вони теж повинні постійно вдосконалюватись в унісон з хірургом.
Щодо навчання по роботі з лазером, то окремої спеціалізації в урології немає, лазер для лікаря – це лише хороший додаток до ендоскопії, без якого виконання деяких операцій в урології навіть важко уявити на сьогодні. Но важливим є навчання по лазерній безпеці. Лазер – це методика, якою при невмілому його використанні можна і нашкодити, в т.ч. і для самого хірурга чи асистента. Для мене особисто досить корисним був спеціальний тренінг-курс по лазерній хірургії в урології , який я пройшов в 2017 році в м. Ньюкасл
( Великобританія).
І на останок скажіть, які зміни в медицині були би корисними для покращення вашої щоденної роботи?
На сьогодні велику частку мого робочого часу займає писанина, я розумію, що це потрібно. Але залучення нових технологій в медицині, має бути симультантним у всьому, в т.ч. і у веденні медичної документації. Ми живемо в епоху ґаджетів та цифрових технологій майже у всьому, а в медицині надалі це ручка і папір. Тому створення безпаперової платформи ,перехід на телемедицину та залучення нових технологій в комплексі, додасть ефективності в роботі спеціалістів. А основне завдання медицини майбутнього – це не замінити лікаря, а створити ефективний інструмент, який дозволить максимально звільнити лікаря від рутини і більше часу приділити пацієнту.
Консультація Уролога, Гінеколога, Ревматолога та Травматолога!
УЗД, Рентген діагностика! Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія)
Адреса: м.Львів,вул.Огієнка,3(на території”Залізничної лікарні”).
Тел.для запису:
+38(032)226 30 80;
+38 096 700 30 80.