Часті позиви сечовипускання, що супроводжуються різким болем, прискорена еякуляція та змазаність оргастичних відчуттів – це симптоми, про які прийнято мовчати.
На жаль, вчасно чоловіки не розмовляють про проблеми навіть з лікарями. Чи варто затягувати з лікуванням, і до яких наслідків це може призвести? Що таке хронічний калькульозний простатит і чи можливо його швидко та ефективно вилікувати? На ці та інші запитання відповідає лікар-уролог Святослав Ігорович Бойко.
Що таке хронічний калькульозний простатит, та які його основні симптоми?
З’ясуємо термінологію:
Простатит – це запальне захворювання простати (передміхурової залози). «Калькульозний» означає наявність одного каменю чи декількох кам’янистих структур , що утворилися в залозистій тканині простати і є патологією (в нормі їх там бути не повинно).
– Серед чоловіків поширена думка, що простатит – це «хвороба дідусів». Чи насправді захворювання властиве лише чоловікам певного (старшого) віку?
Це абсолютно хибне уявлення. «Хворобою дідусів» є доброякісна гіперплазія простати , а запальні захворювання (простатити) – це хвороба молодих чоловіків, і може формуватися навіть як первинно-хронічний процес (без перенесеного гострого).
Основні причини виникнення хвороби.
У першу чергу, має значення патогенна діяльність і розмноження збудника. Це може бути інфекційний процес, спричинений бактеріями чи іншими мікроорганізмами , що передаються статевим шляхом (хламідія, трихомононада, уреаплазма та ін.), або у молодих чоловіків , які не ведуть статевого життя, і без наявності інфекційного агента можливий розвиток захворювання.
Факторами, що сприяють розвитку захворювання, є:
- застійні явища внаслідок сидячого малоактивного способу життя та статевого утримання на фоні нереалізованого збудження.
- практика так званого «перерваного статевого акту».
- переохолодження , яке призводить до зниження опору імунної системи.
- зловживання алкоголем та гострою їжею, яке посилює притік крові по мікроциркуляторному руслу до простати, а також сприяє погіршенню венозного відтоку, таким чином посилюючи венозний застій.
- інтрапростатичний рефлюкс сечі.
- незахищений аноректальний статевий акт.
- тривалий застій (особливо інфікованого) секрету простати може призводити до фіброзних змін у протоках ацинусів і утворення кальцинатів , що мають тенденцію до збільшення у розмірах.
Чим небезпечний хронічний калькульозний простатит?
Простатичні камені, як і каміння нирок, можуть бути “фортецею” для імунних факторів організму та осередком для постійного перебування інфекційних агентів, і тому сприяють рецидивам та резистентності, тобто, стійкості до антибактеріальних засобів . Можливе ураження локальних нервових волокон, гладких м’язів , залозистої і стромальної тканини передміхурової залози. Результатом для пацієнта є хронічний біль різної локалізації ( у промежині, тазу , геніталіях , калитці чи пахвинних ділянках ) та різноманітні розлади сексуальної функції . Внаслідок порушення секреторної функції простати відбувається порушення гомеостазу – сім’яної рідини. Це може негативно впливати на запліднюючу функцію чоловіка.
Які обстеження необхідні для встановлення діагнозу?
Для встановлення діагнозу необхідно значно більше обстежень , ніж ті , що вказані в протоколах ЄАУ (європейської асоціації урологів) та США . Обов’язковими є такі обстеження:
- трансректальне сонографічне дослідження простати , сім‘яних міхурців та сечового міхура з визначенням їх розмірів , структури та кількості залишкової сечі.
- визначення рівня простатоспеціфічного антигену – маркеру захворювання простати, та його фракцій : вільного та загального.
- ректальне дослідження простати урологом-андрологом з метою оцінки стану простати та сім’яних міхурців, венозного сплетення та взяття секрету простати для лабораторних досліджень.
- Аналіз сечі першої порції та аналіз сечі «по Нечипоренку» після масажу простати
- Бактеріальний посів секрету простати з антибіотикограмою та визначення ДНК інфекцій, що передаються статевим шляхом .
- Додаткові методи дослідження при необхідності (урофлоуметрія, МРТ, МСКТ та інші).
Методи лікування простатиту.
Арсенал методів є досить широкий:
Антибактеріальна та противірусна терапія , з врахуванням даних антибіотикограми типу збудника.
- Протизапальні препарати .
- Імуномодулятори.
- Засоби для покращення уродинаміки (зокрема альфаадреноблокатори).
- Ангіопротектори.
- Венотоніки .
- Антиагреганти.
- Хемолітичні та протеолітичні засоби .
- Органопротектори.
- Вітаміни та мікроелементи.
- Масаж простати.
- Фізіотерапевтичні методи (ультразвукова , лазерна, мікрохвильова, магнітотерапія).
- Лікувальна фізкультура.
Всі ці засоби і методи лікування підбираються лікарем індивідуально для кожного пацієнта з чітким знанням показів та протипоказів .
Калькульозний простатит має багато протипоказів до методів традиційної фізичної терапії, наприклад, мікрохвильової , масажів простати, тому є ще більш проблематичним у лікуванні, ніж катаральний гострий та хронічний простатит, крім того потребуємо особливо уважно провести діагностику перед призначенням терапії. Варто чітко впевнитися у відсутності навіть початкових стадій пухлинних захворювань простати.
Чи можливо обійтися без хірургічного втручання?
Так. Сьогодні можливо без хірургічного втручання лікувати з добрим ефектом калькульозний хронічний простатит та синдром хронічного тазового болю за допомогою ударно-хвильової терапії в комбінації з медикаментозними засобами.
Детальніше про УХТ.
Ударно-хвильова терапія (УХТ) – це інноваційний, високотехнологічний метод терапевтичного впливу, який базується на використанні ефектів акустичних хвиль високої інтенсивності на різні тканини організму з метою досягнення лікувального ефекту при різних патологіях.
У центрі літотрипсії “Уросвіт” процедури УХТ проводяться на сучасному апараті фірми Storz Medical Duolith SD1 зі сфокусованим ударно-хвильовим генератором , який дає можливість ударній хвилі проникати на глибину від 5 до 12,5мм .
Фізичні механізми цього методу схожі з принципом ударно-хвильової есктракорпоральної літотрипсії каменів сечовивідних шляхів, тому нема потреби заглиблюватися в їхню сутність.
Ефекти ударно-хвильової терапії.
Механічний вплив при тривалому фокусуванні на камені з його поступовою фрагментацією.
- Стимуляція мікроциркуляції (крові та лімфи) .
- Підсилення локальної перфузії.
- Вазодилятація.
- Активізація процесів обміну (метаболізму ) в ділянці впливу.
- Посилення продукції оксиду азоту та зменшення оксидативного стресу.
- Механотрансдукція (стимуляція міжклітинного матриксу).
- Посилення проникності клітинних мембран – як результат – активізація внутрішньоклітинного метаболізму.
- Антибактеріальний ефект.
- Протизапальний ефект.
- Стимуляція факторів росту (неогенез судин).
- Стимуляція стовбурових клітин (проліферація , транспорт та диференціація і як наслідок – омолодження та регенерація ушкоджених тканин).
- Анальгетичний ефект (механізм пригнічення ноціорецепторних волокон, вивільнення ендорфінів та серотоніну, вивільнення субстанції Р).
Численні дослідження показали ефективність терапії 86,7%. Отримані результати дають можливість рекомендувати екстракорпоральну ударно-хвильову терапію для широкого застосування у пацієнтів ХКП.
Європейська асоціація урологів наводить в своїх рекомендаціях УХТ як метод лікування хронічного тазового болю та еректильної дисфункції.