Є багато жінок, які бояться кашлянути чи навіть чхнути, бо, як наслідок, отримують мокру “аварію”.
Нетримання сечі у жінок – делікатна проблема, про яку звикли мовчати. Втім вона значно ускладнює професійну діяльність жінки, обмежує її соціальну активність та викликає дисгармонію у стосунках з чоловіком.
Внаслідок чого виникає захворювання і як його вилікувати, щоб уникнути не лише неприємних фізіологічних відчуттів, а й депресії, нам розказав лікар-уролог Горохов Андрій Валерійович:
Нетримання сечі – актуальна проблема, яка турбує багато жінок.
Що таке нетримання сечі?
За даними International Continence Society близько 45% жіночого населення віком 40–60 років відзначають симптоми мимовільного виділення сечі. Для України це питання особливо актуальне, оскільки, на думку більшості вітчизняних пацієнток, обговорювати таку інтимну проблему ніяково, навіть із лікарем.
Нетримання сечі (НС) – це будь-яке мимовільне (неконтрольоване вольовими зусиллями та не зв’язане з бажанням пацієнта) виділення сечі.
Види нетримання сечі
За даними останніх епідеміологічних досліджень, виділяють три види нетримання сечі (інконтіненції):
- стресове (проявляється прикашлі, сміху, чханні, підйомі тягарів, бігу, зміні положення тіла з горизонтального у вертикальне),
- урентне (неконтрольоване підтікання сечі при раптовому, нестерпному наказовому позиві до сечовипускання, зумовлене мимовільними скороченнями детрузора, характеризується наявністю частих денних і нічних сечовипускань, нестримних позивів до сечовипускання із втратою чи без втрати сечі),
- змішане (включає комбінацію стресового таімперативного НС із різним ступенем вираженості симптомів).
Причини розвитку нетримання сечі
Гормональна перебудова, яка виникаєпід час менопаузи з різким падінням рівня жіночих статевих гормонів (естрогенів) викликає старіння тканини, атрофію і стоншення слизової оболонки піхви, уретри та сечового міхура, м’язів, звязок тазового дна, яке, у свою чергу, сприяє нетриманню сечі;
- пологовий травматизм принародженні крупного плода, багаторазові пологи, унаслідок чого порушується анатомічна будова статевих органів, виникає неспроможність м’язів промежини і тазового дна, в тому числі за рахунок рубцевої деформації;
- надмірна маса тіла, цукровий діабет;
- важкі фізичні навантаження, надмірне захоплення жінок силовими видами спорту і «важким» фітнесом, підйом вантажів, що незмінно веде доопущення стінок піхви і як наслідок — до формування симптому НС;
- запальні процеси вмалому тазі й сечовидільній системі (цистит, пієлонефрит), в тому числі, рецидивні запалення слизової оболонки піхви, уретри, сечового міхура, внаслідок інфікування мікробами та вірусами, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, захворювання, спричинені вірусом простого герпесу та ін.);
- вроджені порушення будови статевих органів (аномалії);
Які перші симптоми повинні насторожити жінку?
Жінку повинно насторожити будь-яке мимовільне виділення сечі (при кашлі, чханні, сміху, підйомі тяжкості, бігу, стрибках тощо), а також нестримні раптові позиви до сечовипускання і навіть незначне витікання рідини при ненаповненому міхурі й нестримному позиві;
До якого лікаря слід звернутися при ознаках захворювання?
Диференціює види НС уролог при комплексному підході, що включає опитування, проведення функціональних проб, ультразвукове дослідження, лабораторну діагностику (загальний аналіз сечі, бакпосів сечі з антибіотикограмою). Проте найточнішим та інформативним методом є комплексне уродинамічне дослідження, в яке входять урофлоуметрія, цистометрія, електроміографія.
Буває, що жінки навмисне утримуються від споживання рідини, щоб уникнути нетримання. Чи є це дієвим вирішенням проблеми?
У жодному разі. Це не лише є безрезультатною боротьбою з проблемою, а й може спричинити інші негативні наслідки для здоров’я.
Лікування нетримання сечі. Скільки часу триває курс лікування?
З розвитком науки, фармакологічної продукції з’являються нові можливості як консервативного, так і хірургічного лікування.
Лікування має початись тільки після повного обстеження і з’ясування урологом точної причини мимовільного виходу сечі.
Лікування ургентного нетримання сечі проводиться в основному консервативно. Завжди призначається тренування сечового міхура, фізіотерапія, медикаменти.
Лікування ж стресового нетримання сечі в основному оперативне (хірургічне). Лише пацієнткам молодого віку на початку захворювання призначається фізіотерапевтичне лікування, гімнастика, направлена на зміцнення м’язів тазового дна, електростимуляція м’язів, медикаментозна терапія.
Найбільш ефективними і сучасними у всьому світі вважаються слінгові операції з набором TVT або TVT–о (вільна синтетична петля) – їх ефективність складає 90-96% при правильно встановленому діагнозі стресового нетримання сечі. Операція високотехнологічна і її тривалість не перевищує 30 хвилин. Один день в комфортабельному стаціонарі – і жінка повертається до звичайного життя, але вже без хвороби. Протипоказань для операції практично немає, якщо загальний стан пацієнтки дозволяє перенести хірургічне втручання.
Профілактика захворювання для жінок.
Щоб у майбутньому не було потрібно лікування цієї недуги, щоб відпала необхідність пити спеціальні ліки, необхідно знижувати ризик виникнення цієї неприємної хвороби. З цією метою лікарі рекомендують:
- Регулярно та активно займатися сексом.Це забезпечує природну стимуляцію та тренування.
- Зайнятися фізкультурою.Такі загальнозміцнюючі вправи, як плавання, біг, велосипед, гімнастика тощо дуже позитивно впливають на стан м’язів промежини.
- Виконувати вправи Кегеля.Слід освоїти та регулярно виконувати спеціальні вправи на зміцнення м’язів тазового дна. Ці вправи полягають в багаторазовому стисканні промежини без участі інших м’язів – сідниць, живота, ніг .Ці вправи дуже ефективні, проте виконувати потрібно правильно, сумлінно та регулярно протягом тривалого часу.
- Уникати надлишкової ваги .
- Кинути палити, не зловживати алкоголем.
- При необхідності скласти графік сечовипускання не рідше 1 разу після закінчення 2-4 годин.
- Стежити за тим, щоб не було запорів.
Які наслідки ігнорування проблеми?
Незважаючи на поширеність НС і серйозні наслідки патології, тільки незначна кількість жінок звертаються за допомогою до фахівців.
Жінкам варто усвідомити, що нетримання сечі – це хвороба, а не нормальні зміни жіночого організму, тому вона не усунеться самостійно.
Із прогресуванням проблема призводить до поступового погіршення якості життя, а іноді — до повної ізоляції хворого. Саме тому важливо знати, що НС можна вилікувати. Жінки мають усвідомити, що не слід уникати існуючої проблеми, адже запорукою успіху є раннє звернення до уролога і чітке дотримання наданих призначень та рекомендацій.
Консультація Уролога, Гінеколога, Ревматолога та Травматолога!
УЗД, Рентген діагностика! Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія)
Адреса: м.Львів,вул.Огієнка,3(на території”Залізничної лікарні”).
Тел.для запису:
+38(032)226 30 80;
+38 096 700 30 80.