Знову зима… а так хочеться виглядати стильно та модно!
Короткі курточки, відсутність головного убору, відкриті кісточки ніг… Чим все це нам загрожує, якщо на дворі пощипує мороз, гуляє вітер, а чекати маршрутку на зупинці приходиться ой як довго?
Сьогодні поговоримо про переохолодження, його причини, ознаки та наслідки з лікарем Медичного центру «Уросвіт» Стигар Мирославою Вікторівною:
Що саме можна вважати переохолодженням?
Переохолодження (гіпотермія) – це стан організму людини, що характеризується значним зниженням центральної температури тіла (нижче 35 °С).
Коли відбувається переохолодження? Якщо організм втратить значно більше тепла, ніж може продукувати. Перемерзання завжди є результатом впливу низьких температур, особливо часто відбувається при суворих морозах, сильному вітру, високій вологості повітря. Тут має значення також тривалість перебування людини на відкритому повітрі при згаданих погодних умовах, а також супутні фактори, такі як:
невідповідність одягу (одяг залегкий, не утримує тепло або ж затісний)
- вживання алкоголю
- людина має низьку масу тіла (для підтримки температури організм користується енергією, яку отримує з підшкірно-жирового шару)
- надто легке, некалорійне, незбалансоване харчування
- хвороби серця і судин
- перевтома, депресія, порушення в роботі імунної системи.
Переохолодження завжди призводить до порушення кровообігу та нормальних обмінних процесів, а також викликає зниження здатності організму поповнювати втрати тепла.
Ознаки та симптоми переохолодження
Перші ознаками гіпотермії можуть з’являтися поступово та не бути яскраво вираженими. Насторожити повинні такі симптоми, що можуть вказувати на початок переохолодження (гіпотермії):
- Озноб – людина тремтить, скручується в калачик («поза боксера»), щоб зігрітися, зберегти тепло.
- Утруднення мови та сонливість – говорити стає все важче, мова нечітка, людина бурмотить, хоче спати.
- Гусяча шкіра як реакція організму на напруження м’язів, які підіймають волосяний фолікул.
- Цокотіння зубами – відбувається через скорочення м’язів щелепи, що, своєю чергою, прискорює циркуляцію крові і виробляє тепло.
- Порушення координації рухів – людина стає незграбною, важко тримається на ногах, кінцівки згинаються погано.
- Шкіра змінює свій колір на блідий або яскраво червоний, синюшний. На дотик стає холодною.
- Часткова або повна втрата свідомості, втрата пам’яті.
- Больові відчуття в кінцівках рук та ніг, а згодом їх оніміння, втрата чутливості. Можливе задубіння через промерзання м’язів.
- Дихання може бути як повільним, поверхневим, а пульс слабким, так і навпаки – прискореним, а також відзначатися тахікардія.
Ступені переохолодження організму
Заведено розрізняти три ступені гіпотермії, які відрізняються симптомами та розділяються залежно від важкості ураження організму людини:
- Легкий ступінь переохолодження
- Середній ступінь переохолодження
- Важкий ступінь переохолодження
Кожен з них ми розглянемо детальніше.
- Легкий ступінь –
Температура тіла може знижуватися до 32-34 градусів. Постраждалий притомний, проте відчуває озноб, присутнє ускладнення мовлення, проявляється блідість шкіри. Показники його артеріального тиску перебувають у межах норми, можливе незначне підвищення. У пацієнта спостерігається сонливість, слабкість, дихання частішає і стає поверхневим. В результаті ритмічних скорочень м’язових волокон з’являється тремтіння, що допомагає збільшити вироблення тепла на 200%.
Легке переохолодження часто супроводжується обмороженням окремих ділянок тіла, найчастіше кінцівок – кистей та стоп.
- Середній ступінь переохолодження –
У цьому випадку температура тіла людини сягає позначки до 29-32 градусів. Характерним для цього ступеня переохолодження є уповільнення пульсу в середньому до 50 ударів на хвилину. Уповільнюється також серцебиття та дещо знижується артеріальний тиск. Дихання поверхневе та нечасте. Шкіра холодна, бліда із синюшним відтінком. Людина перестає тремтіти, бо відбувається задубіння та раптово відчуває сонливість і не відчуває замерзання. Проте заснувши, постраждалий може загинути, адже вироблення енергії під час сну знижується в рази. Людина у такому стані може реагувати тільки на сильні больові відчуття.
При цій стадії переохолодження можливі обмороження 1-4 ступені.
- Важкий ступінь переохолодження –
Важкий ступінь переохолодження характеризується зниженням температури тіла до 27-31 градуса, а пульс сповільнюється до 36 ударів, ритм серця порушений. Дихання суттєво уповільнюється до 3-4 вдихів-видихів на хвилину. Відбувається втрата свідомості, людина може впасти у кому. Проявляється гостре кисневе голодування головного мозку. Немає реакції ні на світло, ні на біль. Шкірний покрив синіє, часто з’являються обмороження 3 – 4 ступені. При важкому переохолодженні можуть виникати судоми та блювота. Стан настільки важкий, що без термінової медичної допомоги людина помирає.
Перша допомога при переохолодженні
Спершу потрібно сказати чого категорично НЕ можна робити при переохолодженні.
Якщо ви хочете допомогти потерпілому, то не потрібно намагатися зігріти його швидкими методами (гарячою водою чи грілками, жаром від багаття, обігрівачами). Зігрівання повинно бути поступовим, різкий перепад температур тільки погіршить картину. Заборонено відпоювати постраждалих алкогольними напоями, інтенсивно розтирати руки та ноги.
Що потрібно робити?
В першу чергу, необхідно перемістити потерпілого у тепле приміщення, зняти одяг та взуття, зігріти кінцівки для відновлення циркуляції крові. З цією метою можна застосовувати теплі ванночки для кистей та стоп, а також усього тіла. При цьому температуру води підвищують поступово – від 24 градусів за Цельсієм до приблизно 40 градусів протягом 15 хвилин. Також допускається легкий масаж теплими руками чи м’якою тканиною з вовни.
Кваліфікована лікарська медична допомога є невідкладно у випадках посилення болю у кінцівках, появі пухирів на обморожених ділянках шкіри або ж коли стан постраждалого різко погіршується: він починає відчувати сонливість, млявість, його дихання сповільнюється. Також, якщо мова йде про переохолодження у дітей чи людей похилого віку, зволікати з викликом швидкої допомоги вкрай небезпечно!
Профілактика переохолодження та обмороження
Є ряд простих правил, які допоможуть вам уникнути переохолодження навіть у найлютіший мороз. Ось ці правила:
- Перше правило – це правильний одяг. Обирайте речі з натуральних тканих або сучасних теплоакумулювальних матеріалів. Одягайтеся у кілька шарів так, щоб між шарами залишався повітряний прошарок, а верхній одяг був із цупкої вітронепроникної тканини. Придбайте якісну термобілизну, яка прослужить вам роками. Взуття обирайте із системою gore-tex – воно ефективно утримує тепло та не пропускає холод та вологу ззовні.
- Не вживайте алкогольних напоїв та не паліть на морозі. Алкоголь створює ілюзію тепла, а насправді має діаметрально протилежну дію. Паління ж погіршує циркуляцію крові і робить дрібні кровоносні судини більш вразливими до холоду.
- Перед виходом на мороз – поїжте ситно. Це не рутинна вимога вашої бабусі, а життєво необхідне правило у мороз! Для вироблення тепла необхідно в рази більше енергії.
- Користуйтеся спеціальними косметичними засобами для обробки відкритих ділянок шкіри (кольдкреми), а також не носіть металевих ювелірних виробів на шиї, кистях, пальцях. Метал охолоджується значно швидше, ніж шкіра людини, а персні на пальцях можуть сильно перетискати кровоносні судини.
І на останок, пам’ятайте, що підтримка внутрішніх сил вашого організму за допомогою фізичної активності, споживання їжі багатої корисними речовинами та постійне загартовування організму – це неоціненний вклад у ваше здоров’я, яке ви повинні робити регулярно!