Існує стереотип, що така проблема, як наявність гельмінтів (паразитів) в організмі людини – це насамперед захворювання, яке зустрічається серед дітей або ж людей з соціально неблагополучних верств населення. Дітей, оскільки в міру свого росту та розвитку, вони контактують із довкіллям, пробують пісок та землю на смак, витирають рот брудними руками, піднімають та їдять їжу з землі, вживають немиту їжу тощо. Та людей, котрі живуть в поганих санітарних умовах, не мають можливості проводити необхідні гігієнічні процедури та вживати чисту, свіжу та якісну їжу. Проте, лікарі паразитологи спростовують цей міф. Насправді, хворіти паразитозом може будь – хто.
Отже, гельмінти або ж глисти — це паразити, які уражають внутрішні органи людини, такі як кишківник, печінку, головний мозок, легені, шкіру тощо. Вони заселяються у організмі хазяїна і використовують їх, як місце проживання та джерело живлення. Ураження органів людини гельмінтами, призводить до порушення роботи ШКТ, центрально-нервової системи та ураження шкірних покривів. На сьогоднішній день, налічують близько 380 різноманітних видів гельмінтів.
Глисти у дорослих
Завдяки яким симптомам можна запідозрити наявність гельмінтів в організмі дорослої людини?
- постійне відчуття дискомфорту та свербіж в анальному отворі;
- у дівчат та жінок – почервоніння, свербіж та печіння в області статевих органів;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- біль та здуття живота;
- пронос, закрепи, нудота, блювання;
- домішки крові або слизу у калі;
- дратівливість, психічні розлади без причин, хронічна втома;
- надокучливий та регулярний головний біль;
- алергічна висипка на шкірі;
- висипка в області повік, яка супроводжується лущенням та набряклістю;
- надмірне лущення шкіри на пальцях рук та ніг;
- ранкова нудота;
- постійно закладений ніс;
- постійний кашель, лікування, якого не дає відчутних результатів;
- безсоння;
- нетримання сечі;
- втрата апетиту і як наслідок неочікувана втрата ваги.
Ускладнення, до яких призводять паразитози – це анемія, гіповітаміноз, внаслідок порушення травлення та зниження засвоєння поживних речовин, та навіть кишкова непрохідність. Люди, котрі страждають цією недугою, можуть звертатися до різних спеціалістів та проводити найрізноманітніші обстеження, проте поставити достовірний діагноз буде вкрай важко, а то й неможливо. І на превеликий жаль, самопочуття не стане кращим.
Паразити у дітей
Коли можна запідозрити наявність паразитів (гельмінтів) у дітей?
- Дитина стає неспокійною та часто плаче;
- стає розсіяною та неуважною;
- стає гіперактивною та непосидючою;
- шкіра стає надмірно сухою та лущиться;
- скаржиться на нудоту та больові відчуття в області пупка;
- відчувається свербіж у ділянці заднього проходу, який активізується вночі;
- можуть спостерігатися закрепи або ж діареї;
- відбувається рясне виділення слини під час сну;
- зростає потяг до солодощів;
- знижується імунітет, що призводить до частих застуд;
- може виникнути анемія;
- можуть збільшуватися лімфатичні вузли на тривалий період часу.
Способи, за допомогою яких гельмінти можуть потрапити в організм людини:
- під час вживання неправильно приготованого, недостатньо термічно обробленого м’яса заражених тварин та риби;
- під час вживання забрудненої води;
- під час вживання овочів та фруктів, які забруднені землею (погано промиті), в яких містяться личинки глистів;
- погана гігієна;
- контакт із тваринами;
- незадовільні санітарні умови.
Як позбутися глистів?
Якщо імунна система людини достатньо сильна, то певні види глистів можуть зникнути самостійно. Проте, варто зазначити, що цьому сприяє правильний і здоровий спосіб життя та харчування. Але, на жаль, у переважній більшості випадків, щоб вивести глисти з організму людини, потрібно приймати медичні препарати, які мають на меті знищення паразитів. Зазвичай, ці медикаменти мають широкий спектр дії, або якщо відомо, який конкретно вид паразитів потрібно викорінити, слід приймати препарат, який спрямований на знищення саме цього виду паразитів.
Як і при всіх інших захворюваннях, при паразитозі, не слід займатися самолікуванням, а тим більше не приймати медикаменти від глистів «для профілактики», оскільки певні препарати є токсичними і можуть нанести велику шкоду здоров’ю людини. Такі ж наслідки можна отримати і при використанні народних методів лікування. Саме тому, запідозривши у себе або своєї дитини наявність гельмінтів, одразу варто звернутися до лікаря.
Отже, після збору анамнезу, почутих скарг пацієнта, відбору необхідних аналізів для лабораторних досліджень та отримання їх результатів, лікар приймає рішення стосовно встановлення діагнозу та призначає відповідне лікування. Зазвичай, лікар призначає протипаразитарні засоби. Призначення додаткових груп препаратів, таких як сорбенти, проти алергічні, проносні, жовчогінні та інше є необґрунтованим. Тривалість лікування та частота прийому медикаментів на пряму залежить від виду паразитів. Слід зазначити, що у випадку недотримання призначеної схеми прийому препаратів, ефективність терапії знижується.
Які дослідження необхідно провести для виявлення гельмінтів?
- В першу чергу це загальний аналіз крові, увагу звертаємо на кількість еозинофілів у лейкоцитарній формулі.
- Аналіз калу на яйця глист – достовірність результатів досить висока, проте для того, щоб підвищити точність результатів, цю діагностику варто проводити 2-3 рази з інтервалом в кілька днів.
- Зішкріб з періанальних складок – ця методика дає можливість виявити яйця гостриків. Перед забором біологічного матеріалу важливо не проводити гігієнічні процедури.
- Серологічна діагностика – це дослідження крові на рівень антитіл до паразитів. Інформативність даного методу є досить обмеженою, оскільки цей вид обстеження показаний при підозрі на токсокароз, ехінококоз та деякі рідкісні види паразитів. У інших випадках може мати додаткове значення проте не завжди наявність антитіл є показом до антипаразитарного лікування і тим більше не є методом оцінки ефективності вже проведеного лікування. Оскільки рівень антитіл є лише показником імунної відповіді, та й зберігатися вони можуть тривалий час.
- Аналіз калу на антигени певних паразитів надзвичайно інформативний. Це стосується безпосередньо лямблій.
- ПЛР діагностика на виявлення паразитів по калу дуже чутлива методика, яка теж може використовуватися, проте вона доволі дорога та не підходить для оцінки ефективності лікування, оскільки молекулярні фрагменти паразитів тривалий час можуть виділятися з шлунково-кишкового тракту після успішного лікування.
- Іноді досліджують харкотиння, жовч та інші рідини.
- В крайніх випадках можливе проведення колоноскопії, рентген-дослідження, КТ чи МРТ.
Варто зазначити, що для діагностики паразитозу можна використовувати одразу кілька методів, щоб результати були максимально достовірні.
Профілактичні заходи, для запобігання зараження глистами:
- Що разу, перед вживанням чи приготуванням їжі, після контакту із землею чи відвідуванням туалету, заміною підгузків дитині чи контакту з тваринами, обов’язково мийте руки з милом та при необхідності користуйтесь антисептиком для рук;
- У місцях із сумнівним рівнем санітарних умов, пити воду можна лише з пляшок чи після кип’ятіння;
- Періодично проводити профілактику глистів домашнім тваринам;
- Прибирати фекалії (випорожнення) за домашніми тваринами (котом чи собакою) якомога швидше, при цьому використовуючи рукавички;
- Ретельно мийте овочі й фрукти;
- Не вживайте сиру рибу, м’ясо, птицю;
- Температура, при якій готується м’ясо, повинна бути не нижча ніж 72°C;
- Проводьте дезінфекцію кухонних приладів, які контактували із сирим м’ясом, птицею та рибою;
- Дайте можливість приготованому м’ясу постояти щонайменше 3 хвилини перед нарізанням та споживанням.
Пам’ятайте, Україна не відноситься до регіонів, який потребує профілактичного прийому протипаразитарних препаратів. Не займайтесь самостійною діагностикою чи лікуванням. Не використовуйте народні методи – це неефективно. При підозрі на паразитоз, зверніться на консультацію до лікаря, що призначить відповідну діагностику до певних видів паразитів та у разі необхідності, відповідну схему лікування. Це допоможе уникнути зайвих обстежень та ліків.