Що таке крипторхізм?
Крипторхізм – це захворювання, що характеризується порушенням процесу опускання яєчок у калитку під час періоду становлення статевої системи. Відомо, що під час внутрішньоутробного розвитку яєчка розміщуються заочеревинно по задній стінці живота. Починаючи з 6-го місяця внутрішньоутробного розвитку, яєчка розпочинають процес опускання, проходячи через пахвинний канал у калитку, де і відбувається їх фіксація. Будь-які порушення (недорозвинений пахвинний канал, вкорочення елементів сім’яного канатика, механічні перешкоди по ходу каналу) у цей період можуть перешкоджати процесу опускання яєчок. Дана патологія зустрічається у 3% доношених та приблизно у 30% недоношених хлопчиків.
Причини крипторхізму
Існує багато причини крипторхізму. Передчасні пологи (недоношеність плоду є причиною для третини усіх випадків захворювання), недостатній рівень виробітку гормонів тестостерону у плода, надлишкове вироблення жіночого гормону естрогену у плода, захворювання щитоподібної залози у матері, наявність діабету у матері під час вагітності, хромосомні зміни у плода, звуження пахвинного каналу, вкорочення сім’яного канатика та інші патології статевої системи, що можуть спричиняти механічний бар’єр для опускання яєчок, побічна дія прийому протизапальних препаратів під час вагітності, вірусні захворювання жінки під час вагітності (грип, краснуха та ін.).
Зазвичай не опускається лише одне яєчко, та може бути і двосторонній крипторхізм.
Виділяють два типи крипторхізму:
- Істинний крипторхізм – це коли, яєчка не опускаються в калитку і останні розташовані в здухвинній ділянці чи не пальпуються.
- Помилковий крипторхізм або псевдокрипторхізм, при якому яєчка можна опустити в калитку під час їх низведення в калитку , проте вони все одно підіймаються в ділянку фіксації після припинення тракції.
Симптоми крипторхізму
Симптоми крипторхізму досить виразні і навіть батьки самі легко можуть зрозуміти про проблеми, що є у їхнього малюка. Основним симптомом при крипторхізмі у хлопчика – відсутні яєчка в калитці. Останні можна пальпувати в ділянці входу в калитку, здухвинній ділянці, промежині. Інколи пропальпувати яєчко неможливо, оскільки останнє може розташовуватись в черевній порожнині.
Для нормального розвитку статевої системи яєчка мають опуститися у калитку, у протилежному випадку можуть виникати проблеми, що в майбутньому вплинуть на функцію яєчка, що може призвести до непліддя. Часто крипторхізовані яєчка призводять до таких ускладнень, як перекрут яєчка та сім’яного канатика, запальних процесів, атрофії або недорозвиненню яєчка, переродженню здорових клітин та як наслідок цього виникнення злоякісних пухлин.
Діагностика неопущення яєчок є досить простою і як правило розпочинається із первинного огляду у лікаря. За допомогою пальпації лікар вивчає зовнішні характеристики крипторхізму. При необхідності до обстеження слід залучити генетика та ендокринолога.
Головні обстеження при крипторхізмі:
- Огляд і пальпація.
- УЗД калитки, пахвинних ділянок та черевної порожнини
- Лапороскопія (огляд черевної порожнини).
- Дослідження каріотипу.
Лікування крипторхізму
Якщо яєчка не опустилися самостійно до першого року життя дитини, слід розпочинати лікування. Це важливий період і його не можна пропустити. Не слід зволікати із цією проблемою, оскільки подальша очікувальна тактика, як правило, не дає бажаного результату і ймовірність самостійного опускання яєчка у дітей після першого року є дуже низька. Тому, якщо не провести лікування крипторхізму вчасно, це може призвести до різних ускладнень і порушення функціонування останнього.
Сьогодні для лікування крипторхізму використовують кілька хірургічних методів:
- низведення яєчка через калитку і його фіксація;
- лапароскопічна операція (проводиться, коли яєчка не пальпуються по ходу пахвинного каналу);
- операція через пахвинний доступ і фіксацією яєчка до дна калитки
- при різкій гіпоплазії неопущеного яєчка проводиться видалення останнього.
Для уникнення появи крипторхізму жінкам слід відповідально відноситися до вагітності. Насамперед майбутнім мамам потрібно дотримуватись здорового способу життя, особливо на ранніх етапах внутрішньоутробного розвитку плода. Але й навіть у разі виникнення даної проблеми, останню потрібно вирішити у ранньому дитячому віці. Адже, саме вчасне і правильно проведене лікування збереже здоров’я вашого малюка і дасть можливість вашим діткам у майбутньому стати батьками . І в цьому Вам допоможуть спеціалісти медичного центру «Уросвіт».