Лідерами серед інфекційних захворювань шкірних покривів, якими надзвичайно легко заразитися є, безперечно, грибкові захворювання. Принести додому підступного грибка ми можемо з пляжу, басейну чи лазні або ж просто з примірочної магазину.
Підступною ця хвороба є тому, що нерідко зауважують її лише влітку, коли взувають босоніжки або одягають відкритий одяг.
Про досить поширене і небезпечне захворювання – мікоз, ми попросили розповісти досвідченого дерматовенеролога Медичного центру «Уросвіт» Олега Павлика
Причини грибкового захворювання шкіри
Причиною виникнення більшості грибкових уражень є гриби. Trichophyton rubrum та Trichophyton mentagrophytes – це плісняві гриби, які є одними з основних збудників хвороби під назвою «дерматофітія». У нормі ці гриби не повинні бути присутніми на шкірі
Основна умова зараження – це контакт з хворим або користування його особистими речами, такими як – взуття, шкарпетки, рушники, постільна білизна, гребінець тощо.
Проте, не кожна людина у такому випадку отримає «грибковий букет». Необхідна наявність також супутніх факторів для розвитку хвороби, таких як:
- Порушення захисних властивостей шкіри. Так, при травмуванні шкіри або ж її подразненні, дерматофітам вмикається «зелене світло» для розмноження. Також до цього фактору можна віднести і наявність дерматитів.
- Висока вологість повітря, тепло і сильне потовиділення. Грибки добре почуваються у волозі та теплі, саме тому заразитися можна на пляжі, у басейні, сауні, лазні, загальній душовій – всюди, де наша шкіра може сконтактуватися з мікроскопічними шматочками шкіри чи нігтьових пластинок хворого.
- Частий контакт із домашніми тваринами, які можуть бути джерелом інфекцій
- Контактні види спорту
- Прийом імуносупресивних ліків
- Наявність захворювань периферичних судин, варикозного розширення вен, плоскостопості.
Грибкові хвороби – частий наслідок недуг шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, тривалого вживання певних гормональних препаратів, вони можуть передаватися і під час статевого контакту з інфікованим.
Симптоми дерматофітії
Потрібно сказати, що хвороба є практично непомітною для пацієнта на початковій своїй стадії (інкубаційний період). Неприємні відчуття починаються тоді, коли грибок починає безпосередньо вражати поверхню шкіри або нігтьової пластини чи слизової.
Щоб чітко простежити симптоматику захворювання, необхідно зауважити, що існує кілька різновидів дерматофітії (мікозу), клінічні прояви у яких є різними.
- Якщо мікозом уражені стопи або кисті рук (дерматомікоз), то відбувається почервонінням і лущенням шкірних покривів, при цьому пацієнт відчуває свербіння, відбувається утворення попрілостей у міжпальцевих областях. Також може початися відшарування шкіри між пальцями.
- Грибок нігтя (оніхомікоз) передбачає зміну форми нігтя, розшарування нігтьової пластини або її ущільнення, появу білих смужок, пожовтіння нігтя.
- Кандидоз – грибок слизових оболонок. Супроводжується виділеннями, почервонінням, специфічним запахом, відчуттям печіння, свербінням.
- Грибкові ураження шкіри – подразнення, лущення, часто зачіпають волосяні фолікули, нігті.
- Пахова дерматофітія (мікоз пахових складок) – висипання та свербіж в області геніталій, уражена ділянка шкіри стає яскраво-червоного кольору, лущення.
- Глибокі мікози – це грибкові інфекції внутрішніх органів. Уражають більшість тканин і органів. Збудником є спори дерматофітів, що потрапляють в організм через дихальні шляхи.
Діагностика та лікування
Діагностика передбачає особистий огляд лікарем-дерматологом. Спершу спеціаліст займається збором анамнезу, а згодом для діагностики мікозу з вогнищ ураження робиться зішкріб, який забирають для дослідження. Далі, у лабораторних умовах колонії грибів ретельно вивчають і визначають їх вид. Тільки після цього лікар може поставити діагноз і приступити до призначення курсу лікування.
Професійна діагностика у Медичному центрі «Уросвіт» робиться для того, щоб однозначно виключити подібні по симптоматиці захворювання (псоріаз, лишай) і кваліфіковано підібрати протигрибкові препарати, що матимуть вплив саме на даний вид грибка.
Конкретний вид лікування призначається в залежності від виду мікозу, тобто ураженої грибком ділянки. Комбінована терапія у такому випадку є найбільш ефективна –
- Медикаментозна терапія – використання як системних (таблетки, уколи), так і місцевих (мазі, креми, гелі) протигрибкових препаратів.
- Якщо мова йде про ураження нігтя, то механічне видалення ураженої ділянки є обов’язковою.
Варто застерегти: нині у вільному продажу в аптеках є чимало ефективних протигрибкових препаратів, котрі, як і кожні ліки, можуть викликати побічні явища. Саме тому курс лікування належить проводити лише під контролем фахівця, за правильно підібраною схемою.
Профілактика дерматофітії
Грибки дуже стійкі. Наприклад, у взутті, одязі вони можуть жити роками. Тому, придбавши вживану річ, задля профілактики слід обробити її двадцятипроцентним розчином формаліну чи тридцятипроцентним розчином оцтової кислоти, загорнути у поліетилен, а за дві години – провітрити.
Поплавали в басейні, побігали босоніж по піску? Ретельно помийте ноги милом, витріть насухо, а тріщинки чи ранки обробіть антисептиком.
У лазні чи басейні користуйтеся своїм особистим змінним взуттям, рушником і іншими предметами побуту.
Взуття обирайте зручне. Це збереже вашу шкіру ніг від потертостей, мозолів, мікротріщин.
Рекомендовано хоча б раз на день мити ноги водою з милом, а шкарпетки змінювати щодня.
Якщо проблема вже виникла, то поставтеся до неї серйозно та зверніться до лікаря вчасно! На жаль, багато хто вважає проблему дерматофітії лише косметичним дефектом, що дуже нерозсудливо, адже мікоз псує не лише красу…