Давно відомо, що протягом дня потрібно випивати достатньо води. Це стверджують лікарі, дієтологи, спортивні тренери, журнали про здорове харчування та реклама води. Підтримувати водний баланс, беззаперечно, життєво важливо для кожного.
На жаль, багато хто вважає, що проблема обезводнення стосується лише мандрівників у пустелі, а не нас. Чому так важливо щоденно вживати воду, скільки треба пити, щоб почуватися добре, чому від спраги хрустять коліна ми дізнавалися у Стигар Мирослави Вікторівни (лікар-ревматолог, УЗД-фахівець, кандидат медичних наук, автор наукових робіт)
Для чого організму вода?
В організмі немає жодного процесу, пов’язаного з обміном речовин, який проходив би без участі води.
Вода відіграє основну роль у хімічних реакціях, що проходять в нашому тілі, транспортує живильні речовини від клітини до клітини (міжклітинна рідина і є водою), забезпечуючи їх нормальне функціонування і життєдіяльність, виводить токсини, шлаки і надлишки солей, сприяє пониженню кров’яного тиску.
Нестача води призводить до утруднень в транспортуванні корисних речовин і викликає “голод” клітин, від чого вони гинуть.
Денна норма води для дорослої людини.
- Скільки води потрібно випивати дорослій людині для підтримки нормального водного балансу?
Відповідь для кожної конкретної людини буде різною. Норма випитої води залежить від маси тіла, способу життя людини, погоди. Якщо середня маса людини 70 кг, то нормою для неї буде 1,5-2 л води на добу, не враховуючи споживання інших рідин: чаю, кави, соків, супів.
Але це зовсім не означає, що потрібно заставити себе випити зразу більше літра води і таким чином “виконати добову норму”. Краще всього пити воду маленькими ковтками протягом тривалого часу між прийомами їжі. Відразу, як прокинулися, випивайте склянку, це “запустить” травну систему, підготувавши її до прийому їжі.
Важливо, щоб вода була кімнатної температури, не холодна. Тепла вода одразу потрапляє у шлунок, оскільки вона не потребує перетравлення. Чудовий спосіб мати теплу воду завжди при собі – придбати термокружку.
Ознаки нестачі води в організмі і чим це небезпечно.
Звиканням! Перша найвпізнаваніша ознака – це відчуття спраги. Спрага слугує показником кризового стану – серйозного зневоднення організму, але, якщо на неї не звертати увагу, то організм включає систему перерозподілу ресурсів, і у нас більше не виникає бажання пити.
Не отримуючи достатньої кількості рідини, людський організм починає працювати в режимі економії. Насамперед він намагається забезпечити рідиною найважливіші органи: нирки, печінку, серце, легені та мозок. І для цього необхідну рідину він витягає зі шкіри, кишечника, суглобів, тим самим позбавляючи їх можливості нормально функціонувати. Відповідно виникають сухість шкіри, ламкість нігтів та волосся, часто турбує печія та розлади шлунка, з’являються хрускіт і болі в суглобах.
Який зв’язок між болями у суглобах та кількістю випитої протягом дня рідини?
У молодих людей поверхня суглоба абсолютно гладка, дзеркальна, а рідина, що покриває хрящі, працює як мастило, оберігаючи їх від травм і зайвого тертя. За своїми фізико-хімічними властивостями гиаліновий хрящ складається з гелю, що містить близько 80 % води. Очевидно, якщо організм страждає від дегідратації (нестачі води), то висихають не лише м’язи, зв’язки і сухожилля, а й хрящі.
З віком та при необережному русі поверхня хрящів розтріскується, повністю втрачаючи вологу. В результаті, кістки в тому місці, де їх покривали суглоби, починають стикатися одна з одною, а тертя супроводжується специфічним хрускотом та больовими відчуттями.
Перші ознаки захворювання суглобів.
Насторожити повинні будь-які больові відчуття у суглобах.
Якщо ви відчуваєте
- біль при піднятті та спуску сходами чи при будь-якому іншому фізичному навантаженні;
- турбує біль мігруючого характеру (болить то лікоть, то плече, то коліно);
- відчуваєте погіршення рухливості;
- відбулась деформація суглобів,
слід негайно звернутися до фахівця – ревматолога.
Чим раніше ви почнете боротися з цією недугою, тим ефективнішим буде лікування.
Чи є достатнє вживання води профілактикою захворювань суглобів?
Просто пити воду – недостатньо. Профілактикою захворювань суглобів є контроль за масою тіла, здорове харчування та дотримання водного балансу.
Людський організм можна порівняти з криницею: якщо регулярно не відбувається водообмін, то вода застоюється, а криниця замулюється. Дбати про власне здоров’я насправді дуже просто, основне – не лінуватися та любити себе.
Консультація уролога, гінеколога, ревматолога та травматолога
УЗД, Рентген діагностика.
Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія).
Адреса:м.Львів,вул.Огієнка,3(на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.