Механізм дії та ефекти
Проблеми з потенцією , викривлення статевого члена , хронічний простатит, хронічний тазовий біль – інтимна та делікатна тема, про яку чоловіки спочатку, на жаль, приховано шукають інформацію в Інтернеті , лікуються у сімейного лікаря або з допомогою «Людоньки, порадьте», а вже після невдалих спроб самозцілення звертаються по допомогу до спеціалістів .
Лікар медичного центру «UROSVIT» , спеціаліст із 22-річним досвідом роботи уролога-андролога та фізіотерапевта у лікувально-діагностичній галузі чоловічих захворювань, Святослав Ігорович Бойко розповів про ударно-хвильову терапію, як найсучасніший метод у лікуванні больових синдромів, еректильної дисфункції та хвороби Пейроні, що застосовується в медичному центрі «UROSVIT» .
Ударно-хвильова терапія (ESWT – Extracorporeal Shock Wave Therapy) – це інноваційний, високотехнологічний метод терапевтичного впливу, який базується на використанні фокусованих акустичних хвиль високої інтенсивності на різні тканини організму, з метою досягнення лікувального ефекту при різних патологіях.
Фізіологія та механізм дії
Ударні хвилі успішно застосовуються для руйнування каменів у сечовивідних шляхах уже більше 30-ти років, а нещодавно почали застосовуватися для лікування опорно-рухового апарату, чоловічих захворювань та навіть ішемічної хвороби серця (близько 5-ти років).
Хвилі безперешкодно проходять крізь м’які тканини (м’язи) і рідини (кров і лімфу), акустичний опір (імпеданс) яких практично збігається з опором води.
На розмежуванні м’яких і щільних тканин близько 60% акустичної енергії проходить в кістку чи камінець, а решта переноситься відбитою хвилею.
Наявність в ударно-хвильовому імпульсі складових з ефектом напруження-розтягнення призводить до формування та тріскання кавітаціних бульбашок, що є причиною руйнування утворів з відмінним від м’яких тканин акустичним опором.
Ударні хвилі взаємодіють із цільовими глибокими тканинами, де вони викликають механічний стрес і мікротравму.
Цей стрес і мікротравма (напруга зсуву) індукує каскад біологічних реакцій, які призводять до вивільнення ангіогенних факторів, що в свою чергу викликає неоваскуляризацію (утворення нових судин) з подальшим покращенням кровопостачання у ділянках хронічного запального процесу.
- ESWT стимулює експресію факторів росту, пов’язаних з неоангіогенезом,
таких як ендотеліальна синтаза оксиду азоту (eNOS), фактор росту ендотелію судин (VEGF) і фактори проліферації ендотеліальних клітин, такі як проліферуючий клітинний ядерний антиген (PCNA). - Завдяки розширенню судин після ударно-хвильового імпульсу клітини
отримують необхідну кількість поживних речовин внаслідок артеріолярного припливу крові. - Під впливом ударних хвиль змінюється проникливість клітинних мембран.
М’які тканини, які, як відомо, складаються на 80% з води , ідеально пропускають енергію ударної хвилі, яка, проходячи через еластичні мембрани клітин, не руйнує їх.
Натягнуті внаслідок запального набряку, склерозно змінені мембрани клітин входять в резонанс з ударною хвилею і, як наслідок, руйнуються з виділенням факторів росту, що зумовлюють процеси регенерації та росту нових клітин. - Спостерігається вибірковий вплив ударних хвиль: здорові клітини
залишаються недоторканими, хворі – руйнуються.
Про апарат
STORZ MEDICAL AG, компанія-виробник апарата, створена в 1987, є незалежною компанією-партнером групи компаній KARL STORZ.
Зі штаб-квартири в Tagerwilen розробляються інноваційні системи ударних хвиль, які відповідають найвищим стандартам точності.
Медичні фахівці та пацієнти в усьому світі знають, що можуть покладатися на досвід компанії STORZ MEDICAL.
Вони запатентували фокусний генератор акустичної хвилі. Це, порівняно з радіальною ударно-хвильовою терапією, що активно застосовується в Україні і працює за принципом відбійного молотка чи перфоратора, – зовсім інша система.
У порівнянні з ультразвуковими хвилями, піковий тиск ударної хвилі приблизно в 1000 разів перевищує піковий тиск ультразвукової хвилі, тому порівнювати ударно-хвильову терапію з ультразвуковою недоречно.
Таких апаратів в Україні є всього декілька, один із них ефективно використовується урологами клініки «UROSVIT» у Львові.
Лікування еректильної дисфункції
На відміну від інших видів лікування еректильної дисфункції, які мають паліативний характер, метод унікальний тим, що він здатний відновлювати еректильний механізм для того, щоб забезпечити природні або спонтанні ерекції та відновлює чутливість до препаратів інгібіторів ФДС-5 (типу віагри), до яких багато пацієнтів є не чутливими.
Результати фундаментальних наукових експериментів показали, що ESWT індукує клітинну мікротравму, що, в свою чергу, стимулює вивільнення ангіогенних факторів і подальшу неоваскуляризацію обробленої тканини.
ESWT генерує значне клінічне покращення еректильної функції та гемодинаміки статевого члена без будь-яких побічних ефектів.
Міжнародна статистика стверджує, що серед 25-ти пролікованих пацієнтів, у 18-ти (72% ) підтверджено зменшення деформації пеніса при хворобі Пейроні.
Синдром хронічного тазового болю
Описується як проблема нейронної системи без реально діагностованої анатомічної патології.
Найчастіше ударно-хвильова терапія сприяє зменшенню болю завдяки відновленню кровопостачання зони фіброзно-склеротичних змін. Це стосується і хронічного калькульозного простатиту, навіть якщо кальцифікати не були повністю дефрагментовані.
Багато пацієнтів відчувають полегшення практично відразу після процедури. Цей ефект, як правило, тимчасовий і є так званим «ефектом анастезії від гіперстимуляції», але при цьому спостерігається і більш важливий та тривалий анальгезуючий ефект внаслідок відновлення кровопостачання в уражених ділянках і відновлення інервації.
Завдання ударно-хвильової терапії
На відміну від літотрипсії, де ціллю акустичної енергії є руйнування твердих утворень (конкрементів), завданням ударно-хвильової терапії в андрології є не лише руйнування щільних фіброзно змінених тканин чи кальцинатів, які утворилися внаслідок запального процесу, а стимулювання інтерстиціальних структур до неоангіогенезу та регенерації.
Деякі науковці вважають, що ударні хвилі викликають мікроруйнування, мікротравми та гематоми, які призводять до активізації фібробластів і фіброкластів, росту еластичних волокон і відновленню еластичності тканин.
Інші стверджують, що ударно-хвильова терапія вмикає спеціальні механізми знеболення та стимулює неоангіонез – утворення нових мікросудин в місцях впливу (що має вирішальне значення у лікуванні больових синдромів, еректильної дисфункції та хвороби Пейроні).
Механічні подразнення ударними хвилями – це перспективний інструмент лікування різних захворювань шляхом індукування та передачі сигналів , які позитивно впливають на клітинний гомеостаз та відновлення тканин.
Ударно-хвильову терапію призначають при наявності таких умов:
- наявні захворювання, які піддаються лікуванню ЕУХТ,
- наявні покази,
- інші методи лікування неефективні або недоступні,
- як альтернатива оперативному або інвазивному методу лікування,
- за умови розуміння пацієнтом особливостей проведення процедури,
Протипокази:
Відносні:
- дефекти шкіри (при трофічних виразках – є показана),
- туберкульоз,
- підгострі запальні процеси,
- на ділянку варикозно розширеної вени,
- тромбоз,
- певні анатомічні ділянки – периорбітальна, міокард, статеві залози (яєчка та яєчники), паренхіматозні органи: нирки, печінка, селезінка.
- медикаментозне лікування кортикостероїдами протягом останніх 6-ти тижнів,
- діти (вплив на зону росту)
Абсолютні:
- порушення згортання крові,
- лікування антикоагулянтами,
- захворювання крові,
- вагітність,
- злоякісні новоутворення,
- септичні стани,
- фронтальна площина прикладання на органи тазу та черевної порожнини.
Ефективність
- у 70% доказово доведено успішність терапії еректильної дисфункції та СХТБ (синдрому хронічного тазового болю)
- наоангіогенез при трофічних порушеннях у тканинах внаслідок склерозу чи фіброзу,
- природний механізм відновлення тригерних (чутливих) зон,
- висока ефективність у пацієнтів, у яких не було позитивного ефекту після медикаментозного лікування,
- знеболюючий ефект,
- відсутні побічні дії, що характерні для медикаментозної терапії.