Що таке рак молочної залози?
Рак молочної залози – це найпоширеніша онкологічна патологія, яка виникає з клітин залозистого компоненту молочної залози внаслідок їхньої мутації та має найбільше летальних випадків. Минулого року такий діагноз почули 14500 українців, а в Європі це одна з головних причин смертності серед жінок.
Раніше рак грудей виявляли переважно у жінок віком від 55 років, але останнім часом такий діагноз можна почути і у 30-45, ще до менопаузи.
Варто зазначити, що хоч рак молочних залоз – це в основному жіноча хвороба, тим не менше, в медицині зустрічалися випадки проявів і серед чоловіків.
Вчасна діагностика та лікування допоможе врятувати життя, тому не нехтуйте своїм здоров’ям та вчасно проходьте обстеження у лікаря-мамолога та в кабінеті УЗД. До речі, професійне обстеження ви завжди можете здійснити у клініці «Urosvit».
Симптоми раку грудей
Пухлина грудної залози тим і підступна, що на ранніх стадіях людина практично не відчуває жодних симптомів, але якраз на початку перебігу хвороби лікування найбільш ефективне. Усе ж якщо ви помічаєте одну із таких ознак, краще одразу записатися на прийом до лікаря:
Зміна форми та/або розміру грудей;
- Будь-які виділення із соска, в тому числі і кров’янисті;
- Зміна зовнішнього вигляду молочних залоз: колір, лимонна шкірка, зморшкуватість;
- Будь-які утворення чи потовщення, які можна відчути під час пальпації;
- Набряки та збільшення лімфовузлів у зоні під ключицями чи під пахвами;
- Постійний біль у грудях (як правило, на пізніх стадіях).
До речі, ущільнення не завжди є свідченням злоякісного процесу. Вони можуть появлятися після лактації, при дисгормональних змінах та мастопатії.
Також варто пам’ятати, що симптоми раку грудей можуть бути доволі нетиповими та різноманітними, як от, наприклад, почервоніння, запалення і навіть підвищення температури в зоні грудей.
Причини виникнення раку грудей
Загалом медики ще до кінця не визначили, чому саме виникає рак молочних залоз, але найпоширенішими причинами патології вважають:
- спадкову аномалію генів
- дисгормональні зміни
- травми молочної залози
Також високий ризик виникнення раку грудей є у наступних категорій людей:
- У жінок, у яких менструація почалася до 12-ти років;
- У жінок, у яких пізно почалася менопауза;
- У людей, які піддаються впливу поганої екології;
- У людей, які вживають алкоголь та палять;
- У людей, які піддавалися сильному стресу, працюють постійно вночі.
Причинами можуть стати і наступні фактори:
- Ожиріння;
- Аборти та бездітність;
- Мастопатія;
- Пізнє народження першої дитини;
- Порушення сексуального життя;
- Цукровий діабет другого типу;
- Стероїдні гормони;
- Недостатня фізична активність.
Також з віком ризик захворіти на рак молочної залози тільки збільшується, особливо після 50 років.
Діагностика раку молочної залози
Рак грудей – це не вирок, при вчасній діагностиці він лікується, а жінки повертаються до повноцінного життя.
Аби не наражати себе на небезпеку, варто самостійно вдома проводити пальпацію. До речі, у 8 з 10 випадків жінка може виявити проблему самостійно. Здорова молочна залоза має бути м’якою на дотик, доторки не мають викликати жодних больових відчуттів.
Якщо ви виявили будь-які признаки змін у грудях, варто звернутися до лікаря-мамолога, який проведе повний огляд, перевірить молочні залози, а також лімфовузли під пахвами і під ключицями. Далі усе залежить від симптомів пацієнтки.
Переважно жінкам рекомендують пройти УЗД, оскільки це дуже інформативний та безболісний спосіб діагностики. До речі, саме у клініці «Urosvit» ви можете здійснити повне і детальне дослідження за допомогою апарату ультразвукової діагностики.
Крім УЗД, жінкам можуть порекомендувати пройти мамографію. Особливо часто такий метод діагностики пропонують жінкам віком від 40 років, оскільки ультразвукова діагностика може бути для них не достатньо інформативною.
Додатково у разі сильно виражених симптомів і великої вірогідності раку молочних залоз, лікар-мамолог може скерувати вас на МРТ.
Як часто варто обстежувати молочні залози у лікаря?
Якщо жінка не відчуває жодних підозрілих симптомів, варто раз у рік для профілактики проходити ультразвукову діагностику (від 18 років), жінкам після 45 років краще раз в два-три роки обстежуватися за допомогою мамографа.
Стадії раку молочної залози
Нульова стадія
Неінвазивний рак молочної залози. Злоякісне утворення поки не поширюється, а залишається на місці свого розташування, у жінки не виникає жодних симптомів та больових відчуттів.
Оскільки пухлина дуже маленька, виявити її за зовнішнім виглядом майже неможливо, саме тому і варто обстежуватися в лікаря, який на такій ранній стадії може діагностувати пухлину молочних залоз.
Практично 98-99% жінок виживають, якщо діагностують та почнуть лікувати рак грудей на нульовій стадії.
Перша стадія
Злоякісне утворення починає поширюватися на інші тканини, але його розмір досягає максимум 2 см.
Цю пухлину все ще дуже важко виявити самостійно, відсутні метастази, лімфатичні вузли уже можуть бути збільшеними, оскільки у них вже починають накопичуватися ракові клітини.
Практично 95% жінок виживають, якщо діагностують та почнуть лікувати рак молочної залози на першій стадії.
Друга стадія
Ракові клітини уже знаходяться в найближчих лімфовузлах, а пухлина може досягати в діаметрі до 5 см.
Усе ще жінки можуть не відчувати жодних симптомів, але уже характерними признаками є надто больові відчуття під час менструації, можлива асиметрія молочних залоз, збільшення лімфовузлів.
Від 65 до 80% жінок виживають, якщо діагностувати і почати лікувати рак молочних залоз на другій стадії
Третя стадія
Злоякісне новоутворення уже може бути будь-якого розміру, характерними ознаками третьої стадії є поширення пухлини на шкіру грудей, на хоча б 10 пахвових лімфовузлів, лімфовузлів біля ключиці.
На третій стадії уже існують два напрямки розвитку подій: стадія ІПА і стадія ІПВ.
ІПА – розмір пухлини більший, ніж 5 см, сильно уражені лімфавузли.
ІПВ – новоутворення поширюється на шкіру та грудні стінку, на лімфовузли.
На цій стадії уже можна самостійно виявити проблему, крім загального погіршення самопочуття та болю, можна помітити різного роду виділення з соска, молочні залози можуть мати різноманітні зміни у зовнішньому вигляді, лімфовузли збільшуються, набрякають.
На третій стадії при діагностиці та вчасному лікуванню виживають близько 45% жінок.
Четверта стадія
Хвороба поширюється по тілу, метастази зберігаються у життєво важливих органах.
Найчастіше рак уражає ще й такі органи: легені, печінка, шкіра, кістки, мозок.
Розповсюдження ракових клітин серйозно впливає на загальне функціонування тіла людини.
На четвертій стадії у разі правильного і дуже обережного лікування виживають близько 15% жінок.
Лікування раку молочної залози
Перше, що варто знати: не бійтеся звертатися до лікаря. Багато жінок нехтують походами до спеціалістів через те, що «доведеться відрізати груди», тому шукають допомогу у нетрадиційних засобах медицини. Чим пізніше ви звернетеся до спеціаліста, тим менше шансів на швидке видужання.
Жінкам призначають різне лікування залежно від стадії прогресування раку.
Стадія 0
Переважно на цій стадії хірургічно видаляють новоутворення, а потім потрібно пройти курс променевої терапії, а іноді і фармакотерапію.
Стадія 1
У більшості випадків лікування раку молочних залоз прогнозоване на позитивний результат. На цій стадії знову можливе хірургічне видалення новоутворення (лампектомія), також жінка проходить повний, або скорочений курс променевої терапії, або повне видалення грудей. До речі, хоч новоутворення і невелике, але лікування поширюється у дозованій формі на все тіло.
Стадія 2
На другій стадії все ще можливо хірургічно вирізати новоутворення, як правило, видаляють і уражені лімфовузли. У деяких випадках вдаються до повного видалення молочних залоз.
Також пацієнтці обов’язково потрібно буде пройти ад’ювантну або неоад’ювантну терапію.
Стадія 3
На третій стадії лікарі, як правило, не дають уже таких сприятливих прогнозів, як на попередніх стадіях, уже є досить високий ризик рецедиву.
Під час лікування уже, як правило, вдаються до розширеного хірургічного лікування, проводять повне видалення грудей, але впринципі органозберігаюча операція також можлива.
Третя стадія також передбачає обов’язковий курс хіміотерапії, променевої терапії та антигормональної терапії ( при естроген-позитивних пухлинах).
Стадія 4
Лікарі не дають сприятливих прогнозів, оскільки по тілу розходяться метастази, а лікування стає складнішим та довготривалішим.
На четвертій стадії хірургічне і променеве лікування використовують тільки у разі ускладнень, які потребують місцевого втручання, загалом під час цієї стадії лікарі застосовують хіміотерапію, антигормональну терапію та таргетну терапію.
Профілактика раку молочної залози
Задля профілактики раку молочної залози варто дотримуватися кількох простих правил:
Не нехтуйте грудним вигодовуванням, але варто дотримуватися міри;
- Дбайте про білизну: якість має бути більш пріоритетною, ніж спокусливий вигляд, бюстгальтер не повинен бути тугим, а тканини – натуральними.
- Зверніть увагу на ваше харчування: додайте до раціону більше продуктів натурального походження, а обмежте вживання цукру, копченого, жирного
- Додайте у вашу щоденну рутину кілька занять спортом, виходьте частіше на прогулянки.
- І головна порада: вчасно приходьте на обстеження до лікаря.
Записатися на прийом до лікаря у кабінет ультразвукової діагностики в клініці «Urosvit» можна за номером телефону: +38(096) 700-30-80