Практично кожна жінка мала хоча б раз в житті переживала порушення менструального циклу і причини для цього були достатньо різноманітні – від зміни кліматичних умов до серйозних проблем зі здоров’ям. Чи можливо зовсім та назавжди позбавити жінок від таких збоїв? Якщо зважити на думку професійних експертів та на відповідний досвід, то – ні. Тож, найкращим рішенням для прекрасної половини людства є мати вичерпну інформацію про можливі причини порушень та профілактичні засоби, які зменшують вірогідність виникнення проблем з менструальним циклом.
Взагалі менструальним циклом є поступові зміни в організмі, які повторюються кожного місяця з індивідуальною регулярністю. Ці зміни переважно стосуються репродуктивної системи та проявляються матковими кровотечами різної інтенсивності. При нормальному розвитку жінки регулярний цикл встановлюється на протязі 12-18 місяців після появи першої менструації. Тривати менструальний цикл може до виповнення 52 років, в залежності від особливостей жіночого організму і стану її здоров’я.
Регулярна та безболісна менструація вважається маркером фізичного, емоціонального та психічного здоров’я жінки. Тому, якщо відбувся збій менструального циклу, то це не обов’язково є ознакою захворювання. Причиною може бути втома та стрес, надмірна фізична активність, порушення режиму сну або харчування. Щоб усунути небажане порушення менструального циклу, слід виявити, чому стався збій та зробити відповідні дії для повернення регулярності в норму.
Основні ознаки менструального циклу нормального типу
Початком циклу вважається перший день появи кровотечі. Тривалість циклу розраховується як період поміж першим днем попередньої менструації та першим днем появи наступних виділень. Інтервал поміж циклами буває:
- Коротким, менше 21 доби;
- Нормальним, що триває 24-38 діб;
- Тривалим, довше 38 діб.
Кількість днів менструальної кровотечі теж може бути різною:
- Короткою, менше 3-х днів;
- Нормальною, що триває на протязі 3-8 днів;
- Тривалою, період якої затягується довше, ніж на 8 днів.
Рясність менструальних виділень відрізняється в залежності від індивідуальних особливостей організму жінки, а також від доби тривалості циклу і може бути:
- слабка, менше 5, коли на прокладці Normal з’являється тільки кілька крапель крові;
- нормальна, з рясністю виділень 5-80, коли прокладки Normal потребують зміни кожні 4 години;
- рясна, що характеризується інтенсивністю більше 80, коли потрібно міняти прокладки Normal частіше, ніж кожні 4 години.
Нормальна менструація проходить без сильного болю. Якщо вказані ознаки відхиляються від норми, тоді виникає порушення менструального циклу. У разі, коли збій відбувається кілька місяців поспіль, слід обов’язково звертатися до лікаря, щоб встановити причину та визначити курс необхідного лікування для виключення серйозних ускладнень.
Розповсюджені симптоми, що з’являються при порушенні менструального циклу
Які симптоми говорять про порушення менструального циклу? Існує кілька ознак, за якими ви можете визначити, що маєте негаразди. Такі ознаки поділяються на відхилення відносно тривалості та невідповідність рясності кровотечі встановленим нормам. Тож, у вас дійсно є порушення менструального циклу, якщо:
менструація відсутня більше, ніж 6 місяців поспіль (аменорея);
- інтервал поміж менструаціями складає більше, ніж 42 дні (олігоменорея);
- менструація починається раніше, ніж через 21 день після закінчення попередньої (поліменорея);
- маткова кровотеча аномальна, не відповідає нормам менструальних виділень, стандартних для репродуктивного віку жінки;
- наявність больового синдрому чи відчутного порушення загального стану організму підчас менструації, що повторюється циклічно (дисменорея).
Аменорея
Аменорея може бути:
- Хибна, що викликана вадами розвитку жіночих геніталій;
- Справжня, що поділяється на фізіологічну та патологічну.
Фізіологічна аменорея відноситься до нормальних станів, таких як вік до 15-16 років, вагітність та період лактації, постменопауза. При патологічній аменореї в організмі жінки, скоріш за все, відбуваються хворобливі зміни та вона потребує професійного лікування.
Олігоменорея та поліменорея
Олігоменорея буває первинна, вторинна, неуточненна, може мати фізіологічний або психологічний характер. Поліменорея також може бути викликана різними причинами, які краще виявляти разом з лікарем-гінекологом.
Аномальна маткова кровотеча
Часто менструальний цикл порушується при хронічній або гострій матковій кровотечі. Причинами такого стану можуть бути різноманітні фактори. Маткова кровотеча надмірна відносно тривалості, рясності, частоті та може виникати у підлітків, жінок репродуктивного віку, у період перименопаузи. При наявності такої проблеми необхідно звертатися до досвідченого фахівця.
Дисменорея
Порушення менструального циклу може викликати первинна чи вторинна дисменорея, при наявності якої в животі постійно відчувається біль. Ця патологія може відбуватися під час менструації або за кілька днів до початку маточної кровотечі. Дисменорея може супроводжуватися цілим комплексом супутніх розладів.
Деякі жінки дуже сильно страждають від цього симптому, біль під час менструації порушує не тільки психічний спокій, але й заважає роботі, звичному способу життя. Характерні ознаки дисменореї, що може викликати порушення менструального циклу, наступні:
- біль в нижній частині живота (компенсований, декомпенсований);
- лейкоцитоз, лихорадка;
- головний біль, тахібрадікардія;
- пітливість або гіпертермія, здуття, нудота;
- дратівливість, порушення сну, булімія чи анорексія, депресивні стани;
- свербіж, поліурія, болі в суглобах.
Первинна дисменорея викликає порушення менструального циклу у підлітків до того моменту, як маточні кровотечі стануть регулярними або у жінок, що народили дитину і їх організму потрібен час для відновлення овуляторного циклу. А вторинна дисменорея зазвичай спостерігається у жінок старше 30 років та пов’язана з виникненням гінекологічних захворювань і неодмінно потребує втручання лікаря.
Збій менструального циклу: причини
На практиці збій менструального циклу причини може мати достатньо різні. Експерти виділяють кілька факторів, що зазвичай викликають порушення регулярних менструальних виділень. До таких факторів відносять:
- порушення менструального циклу у підлітків. Після першої менструації регулярний цикл встановлюється на протязі 12-18 місяців;
- фізіологічні або зовнішні чинники. Це можуть бути постійні стреси, тяжкі фізичні навантаження, зміна клімату, тривалі подорожі, зміна харчування, порушення режиму сну. Також буває збій менструального циклу після статевого акту, який був занадто інтенсивним;
- застосування медикаментозного лікування (антибіотиками, гормональними препаратами);
- інфекційні та неінфекційні хвороби;
- порушення рівню гормонів в організмі жінки (прогестерону, естрогену);
- патологічні збої роботи внутрішніх органів і систем (яєчників, надниркових залоз, щитоподібної залози, кори головного мозку, ендокринної системи);
- генетичні захворювання;
- прийом оральних контрацептивів;
- проблеми з вагою (зайва вага або низька);
- вживання пестицидів разом з продуктами харчування.
Лікування при порушенні менструального циклу
Тільки коли визначені причини порушення менструального циклу, можна призначити відповідну терапію. Тому, якщо у вас протягом останніх кількох місяців спостерігаються порушення менструального циклу, лікування потрібен призначати виключно дипломований і досвідчений лікар або кілька спеціалістів – в залежності від складності проблеми.
У відповідності до причин збою менструації, відрегулювати стан можна поверненням до спокійного і правильного способу життя, встановленням режиму харчування, нормалізацією сну, призначенням гормональної, вітамінної, антибактеріальної, психічної терапії.
Звісно, що усунення проблем з розладом менструації може потребувати комплексного лікування оперативним шляхом та тривалої реабілітаційної терапії. Саме тому не слід зволікати, якщо такий збій вас непокоїть тривалий час, супроводжується неприємними та болісними симптомами. Для оптимального вирішення проблеми ви завжди можете звернутися до фахівців медичного центру «UROSVIT» та отримати якісну професійну допомогу.