Нирки — це парний життєво-важливий орган нашого організму, що розташований позаду черевної порожнини, приблизно на рівні нижньої частини грудної клітки. Вони виконують десяток функцій та легко вразливі до пошкоджень.
Основні функції нирок
Ні для кого не буде новиною, що нирки – головний фільтр нашого організму. Їх надважлива функція полягає у тому, щоб забезпечити збереження максимальної кількості води, але одночасно профільтрувати всі ті речовини, які повинні бути виведені з організму. Таким чином, безперервно фільтруючи рідину, нирки рятують організм від продуктів напіврозпаду і токсинів, які отруюють його і послаблюють.
Отже, основна функція нирок – це виведення з організму через відповідні канали кінцевих продуктів дисиміляціі (фільтрація і секреція). Проте варто зазначити, що функції нирок на цьому не вичерпуються. Як і багато інших органів людського організму, вони виконують також додаткову роботу. До таких функцій нирок належать:
- захист організму від впливу шкідливих речовин і токсинів;
- регуляція внутрішнього тиску;
- ендокринна регуляція;
- участь в процесах метаболізму;
- участь в кровотворних процесах.
Фільтраційні функції нирок в організмі забезпечують очистку плазми крові від токсинів і надлишків рідини. Фізіологія нирок – це процес досить складний. В даній статті ми зосередимось лише на основних моментах. Спочатку утворюється первинна сеча, яка тече по звивистій системі нефронів. На цій стадії відбувається зворотне всмоктування в кров необхідних речовин – глюкози, води, електролітів. При цьому в сечі залишаються непотрібні організму речовини – сечовина, креатин і сечова кислота. В результаті зворотного всмоктування утворюється вторинна сеча, яка надходить в миску, а потім в сечовід і далі в сечовий міхур.
Нирки також відіграють гомеостатичну функцію. Що це означає? Органи забезпечують кислотно-лужну рівновагу кров’яної плазми і підтримують водно-сольовий баланс.
До захисних функцій нирок належить виведення продуктів азотистого обміну, надлишку органічних (і неорганічних) сполук, токсинів (включаючи ті, що надходять з ліками). Кілька слів щодо ендокринної діяльності, яку спільно здійснюють органи фільтрації і наднирники. Ендокринна регуляція забезпечує нормальну роботу організму в умовах стресу і екстремальних ситуацій – саме наднирники виробляють адреналін і норадреналін. Без цих гормонів людина була б безсилою в більшості стресових ситуацій. Крім того, надниркові залози є джерелом природних кортикостероїдів. Таким чином, фізіологія нирок нерозривно пов’язана з гуморальною регуляцією в організмі.
Захворювання нирок: причини, профілактика і лікування
Потрібно зазначити, що внаслідок порушеного обміну речовин, в нирках можуть накопичуватися токсини, а саме пісок, який в певній кількості виводиться при сечовипусканні. Проте частина його може залишатися в нирках, утворюючи камінці.
Окрім сечокам’яної хвороби медицині відомо ще багато захворювань нирок і всі вони зазвичай супроводжуються рядом неприємних симптомів, можуть тягти за собою небажані наслідки і мати ряд ускладнення.
Сьогодні хронічною хворобою нирок різного ступеня важкості страждає кожен десятий дорослий у світі, а розвиток патології на початковому етапі може бути безсимптомним.
За статистичними даними, близько 97% захворювань нирок виявляються за допомогою УЗД дослідження.
Окрім профілактичного огляду, кращі лікарі-урологи медичного центру “UROSVIT” Матвіїв Василь і Подебрий Андрій рекомендують здійснювати УЗД нирок, якщо ви помітили зміни у сечі (поява іншого забарвлення, запаху чи домішків крові) або у вас:
- часті набряки обличчя та кінцівок;
- відчуваєте часті позиви до сечовипускання;
- труднощі під час сечовипускання чи виділення сечі взагалі відсутнє;
- відчуваєте сильний біль у попереку;
- у вас постійне відчуття спраги,
- відсутність апетиту.
Ультразвукове дослідження також призначається тим пацієнтам, у яких вже встановлена патологія нирок.
У медичному центрі «UROSVIT» можна здійснити обстеження за допомогою надсучасного обладнання та отримати консультацію спеціалістів, які регулярно підвищують рівень кваліфікації: відвідують міжнародні конференції і лекції, проходять курси і стажуються за кордоном.
Окрім того, у медичному центрі «UROSVIT» можливе видалення різними способами каменів з нирок, сечоводів чи сечового міхура. Залежно від стану здоров’я пацієнта і відсутності у нього протипоказань лікар може обрати дистанційну ударно-хвильову, контактну чи перкутанну літотрипсію.
Медичний центр «UROSVIT» проводить лікування сечокам’яної хвороби за допомогою обладнання нового покоління, що дозволяє швидко і безболісно видалити каміння будь-якої локалізації.
Звертаючись до центру «UROSVIT», пацієнти можуть бути впевнені, що отримають професійну медичну допомогу і підтримку, а також перебування в комфортних умовах.