Ниркова колька – це супутній симптом багатьох захворювань нирок або сечостатевої системи. Зазвичай ниркова колька має різкий початок і сильний больовий синдром, який триває протягом усього нападу. Такий стан в першу чергу є надзвичайно болючим, а також небезпечним своїми важкими, часто незворотними наслідками, тому важливо знати як допомогти хворому при перших проявах ниркової кольки.
Симптоми, що характерні для ниркової кольки
Приступ ниркової кольки виникає раптово. Першим проявом кольки є сильний гострий ріжучий біль у попереку. Біль віддає в нижню частину живота, а також в статеві органи, пах, стегна. Утруднюється сечовипускання, позиви до сечовипускання частішають. Нерідко все це супроводжується блювотою, метеоризмом і рідким стільцем. Це обумовлене подразненням задньої парієтальної стінки очеревини, яка межує із зовнішньою оболонкою жирової капсули нирки. При цьому присутнє відчуття сухості у роті, спраги, здуття живота, сильний озноб, різі в уретрі.
Для болей при нирковій коліці притаманний переймоподібний характер. Перейми відбуваються рефлекторно при спазмуванні гладких м’язів стінок сечоводу, яке виникає як відповідна реакція на закупорювання прохідного каналу і перешкоду відтоку урини. При цьому відбувається збій в мікроциркуляції потоків в нирці, що веде до розпирання ураженого органу і зростання тиску всередині лоханки.
У момент настання ниркової коліки людина стає неспокійна, кидається, постійно змінює положення тіла для полегшення свого стану. Шкіра холодна, бліда, волога від поту. Спостерігається прискорене хворобливе сечовипускання, що не приносить полегшення пацієнтові. Іноді при закупорці великим конкрементом просвіту сечоводу або ниркової балії, може розвинутися анурія (відсутність сечі).
Тривалість больового синдрому коливається від 3 годин до доби за умови відсутності надання спеціалізованої допомоги. За весь цей час біль може змінювати свій характер і локалізацію.
Симптоми ниркової кольки частіше виникають при активних рухах: швидка ходьба, біг, їзда на автомобілі, мотоциклі, спортивні ігри, але можуть проявлятися і у в стані спокою.
Гостра ниркова колька часто може мати затяжний характер, припиняючись на дуже короткий час. Більшість хворих скаржаться на те, що біль проявляється швидше в животі і статевих органах, ніж в ділянці нирок. При сечовипусканні, після нападу, часто в сечі можна спостерігати частинки каменів, кров, солі.
Ще одним із симптомів ниркової кольки є поява кров’яних вкраплень у сечі (гематурія). Їх може бути видно неозброєним оком або мати прихований характер (визначається під мікроскопом в процесі лабораторних досліджень).
Також бувають випадки, коли до основної причини кольки доєднується інфекція, тоді хворий може спостерігати зростання температури тіла та лихоманку з ознобом.
Причин для появи ниркової кольки є дуже багато. Це можуть бути, зокрема, такі патологічні зміни в організмі як:
- наявність пухлинних процесів в тканинах нирок;
- рух каменів в системі сечовивідних шляхів;
- пошкодження нирок в результаті механічної дії;
- нирковий туберкульоз;
- надмірні фізичні навантаження;
- зловживання алкоголем;
- вузький просвіт в сечоводі;
- утвори доброякісного або злоякісного характеру в матковій області, щитовидній залозі або в травному тракті;
- опущення нирки.
При цих захворюваннях часто болять нирки, а різкий напад болю може відбутися в будь-який момент.
Лікування ниркової коліки
Ставити собі самостійно діагнози вкрай небезпечно, адже ниркову кольку легко сплутати з іншими захворюваннями – апендицитом і не менш серйозними захворюваннями, такими як проривна виразка шлунка або 12-палої кишки, запалення придатків, кишкова непрохідність, інфаркт кишечника.
Тому за наявності хоча б одного із симптомів ниркової коліки потрібно терміново звернутися до лікаря.
Висококваліфіковані та досвідчені спеціалісти медичного центру «UROSVIT» володіють знаннями і практичними навиками та допоможуть Вам у постановці чіткого діагнозу, а також призначать єдиноправильне та ефективне лікування.
Лікування ниркової коліки в першу чергу спрямоване на позбавлення пацієнта від больового синдрому, а згодом визначення причини обструкції і призначення лікування.
Перший етап терапії передбачає використання спазмолітиків, які дозволяють розслабити гладкі м’язи, знімаючи таким чином спазми. В протокол терапії в обов’язковому порядку включаються і знеболюючі засоби (анальгетики). Ліки даної групи необхідно використовувати обережно, особливо якщо ще не поставлено правильний діагноз, адже знеболюючі препарати при нирковій коліці можуть істотно змінити клінічну картину патології. Тим не менш препарати цієї групи є вкрай необхідні, якщо на меті є зняття симптомів ниркової кольки.
Не потрібно боятися уколів! Вони мають більш високу ефективність, якщо синдром потрібно зняти терміново. Дана форма препаратів швидше адсорбується в кров і забезпечує хворому якнайшвидше полегшення.
Згодом лікар зосереджується на визначенні масштабів обструкції і місця закупорки. Якщо джерелом проблеми є сечокам’яна хвороба, методика терапії багато в чому залежить від розмірів конкременту. Якщо його розміри незначні, то є шанс, що допоможуть медикаментозні методи. Вони дозволяють частково розчинити камінь і вивести його з організму. Проте буває, що камінь має великий розмір, тоді без хірургічного втручання не обійтися. У сучасному світі медицина може запропонувати таким хворим інноваційні методики лікування проблеми, наприклад, дроблення каменів ультразвуком або лазером. Такий метод дає можливість подрібнити камінь в пісок, що полегшує його виведення.
Потрібно пам’ятати: якщо біль турбує хворого з правого боку, то первинно необхідно виключити діагноз апендицит, а вже потім надавати невідкладну допомогу при нирковій коліці.
Бувають випадки, коли приступ застав людину раптово, а одразу звернутися до лікаря немає можливості. Тоді полегшити стан хворого можна в домашніх умовах. Перше, що необхідно зробити – провести теплову процедуру: гаряча грілка, тепла ванна, розпечений пісок в мішковині, який прикладають в області попереку або підребер’я. Друге – це запропонувати людині багато пити. Але слід пам’ятати, що долікарська допомога при нирковій коліці проводиться в тому випадку, якщо в захворюванні немає ніяких сумнівів. В іншому випадку, стану хворого можна тільки нашкодити.
Екстренній госпіталізації пацієнт підлягає в наступних випадках:
- якщо не спостерігається лікувальної позитивної динаміки;
- наявність факторів, які говорять про ускладнення;
- похилий вік пацієнта;
- немає можливості контролю стану хворого в поліклінічний умовах.
Госпіталізація хворого здійснюється лежачи. Якщо діагноз ще не встановлено, то пацієнта доставляють до приймального покою стаціонару.