“Десь пів року тому я почав відчувати біль у нозі, коли вставав зі стільця, дивану чи ліжка, але не особливо звертав на це увагу, бо через кілька хвилин больові відчуття минали. Згодом стало некомфортно ходити, суглоби постійно хрустіли, а нещодавно почав навіть накульгувати”.
Із такими скаргами звернувся у медичний цетнр “UROSVIT” пан Богдан, у якого невдовзі діагностували коксартроз, одне з найчастіших захворювань у ревматології.
Детальніше про патологію, основні симптоми та методи лікування розповіла лікар-ревматолог, спеціаліст з УЗД медичного центру “UROSVIT” Стигар Мирослава Вікторівна:
Що це таке?
Коксартроз (КА) або остеоартроз кульшових суглобів – хронічне прогресуюче захворювання кульшових суглобів, яке характеризується дегенерацією суглобового хряща, ремоделюванням і склерозом субхондральної кістки, формуванням субхондроальних кісткових кист та крайових остеофітів.
Етіологія
- механічне перевантаження хряща,
- неконгруентність суглобових поверхонь,
- травми суглобів (професійні, спортивні),
- порушення статики,
- метаболічні порушення (подагра, хондрокальциноз, гемохроматоз),
- артрити, гемартроз, ішемія, остеонекроз,
- остеодистрофія (хвороба Педжета),
- порушення іннервації,
- ендокринні порушення,
- спадкова схильність.
Симптоми
- механічний характер больового синдрому,
- стартові болі,
- нічні болі,
- синдром суглобової “миші”,
- ранкова скутість не більше 30 хв,
- локальна болючість по краю суглоба,
- стійкий набряк по краю суглоба,
- болючість та обмеження рухів в суглобах,
- крепітація та грубий тріск в суглобах,
- помірні ознаки запалення (синовіт, місцеве підвищення температури).
План обстеження хворих з остеоартрозом кульшових суглобів
- Загальний аналіз крові без суттєвих відхилень від норми. При реактивному синовіті чи периартриті можливе підвищення ШОЕ до 20-25 мм/год.
- Біохімічні показники активності запального процесу без суттєвих змін, лише при синовіїті має місце підвищення в крові серомукоїду сіалових кислот.
- Аналіз синовіальної рідини. При КА синовіальна рідина має підвищену в’язкість, цитоз в межах 2000 в 1 мм3 за рахунок мононуклеарів.
- Рентгенографія та ультразвукова діагновстика кульшових суглобів.
- Біопсія синовіальної оболонки: атрофія ворсинок, фіброз, збіднення судинами, жирове переродження епітелію.
- Біопсія хряща: зменшення кількості хондроцитів в поверхневому шарі, проліферація хондроцитів в глибоких шарах, витончення зони лакун навколо проліферованих хондроцитів, розволокнення поверхні хряща, відсутність метахромазії поверхневого шару.
- Артроскопія: тріщини в хрящі, зони ерозування, оголення дільниць субхондральної кістки в місцях максимального механічного навантаження.
Лікування
Немедикаментозні методи
- Навчання хворого;
- Зменшення маси тіла при ІМ>25;
- ЛФК (вправи без статичного навантаження (плавання, підводні витяжки), спрямовані на укріплення м’язів та розширення об’єму рухів у кульшових суглобах);
- Застосування допоміжних пристроїв (палиці, милиці);
- Ортопедичне взуття;
- Трудотерапія.
Фармакотерапія
- Анальгетики;
- Нестероїдніпротизапальні препарати;
- Внутрішньосуглобове введення глюкокортикоїдів;
- Внутрішньосуглобове введення гіалуронату натрію;
- Хондропротектори;
- Хірургічне лікування;
- Артроскопічний лаваж;
- Артропластика;
- Протезування суглобів.
Санаторно-курортне лікування: передбачає використання лікувальних грязей (Слов’янськ, Саки), сірководневих (Любінь Великий та Немирів Львівський) і радонових ванн. (Хмільник)
Профілактика
Важливу роль у профілактиці КА відіграє виявлення і своєчасна ортопедична корекція вроджених аномалій: вивиху стегна, варусної та вальгусної девіації гомілки, плоскостопості, тощо. У професійній діяльності необхідно уникати статичного та стереотипного механічного перевантаження суглобів. Суттєвою умовою профілактики остеоартрозу кульшових суглобів є нормалізація надлишкової маси тіла.