Більшість людей звикли вважати, що слово «секс» має викликати лише позитивні асоціації. Це ніжність, задоволення, єднання закоханих та неймовірне задоволення. Так і є, але коли у жінок з’являється дискомфорт під час статевого акту, то отримувати задоволення виявляється складно. Така проблема, як біль під час сексу є доволі поширеною. За даними опитувань Американського конгресу гінекологів, 75% жінок, що ведуть активне статеве життя, періодично скаржаться на біль під час сексу.
Безумовно, дискомфортні чи болючі відчуття під час статевого акту позначаються на емоційному стані жінки та стосунках партнерів. Щоб цього не відбулося, потрібно якнайшвидше з’ясувати, чому виникає біль під час сексу та усунути всі можливі причини. Зробити це допоможуть кваліфіковані лікарі-гінекологи медичного центру «UROSVIT», адже причини болю під час статевого акту і способи їх усунення давно відомі. Розгляньмо найпоширеніші з них.
Проблеми зі шкірою
Дуже часто больові відчуття під час статевого акту виникають через проблеми зі слизовими оболонками та ніжною шкірою жіночих статевих органів. Це можуть бути виразки, дерматит або ж алергічні реакції на певні засоби догляду, які спричинили дисбаланс рН. У таких випадках лікарі рекомендують шукати причину у парфумованому милі та інших засобах для інтимної гігієни. Причиною проблем зі шкірою може також бути використання лубрикантів, деякі компоненти яких іноді викликають алергічні реакції.
Запальні захворювання
Найпоширенішим запальним захворюванням, що викликає біль внизу живота є цистит – запалення сечового міхура. Ця хвороба супроводжується великою кількістю неприємних симптомів, таких як, різкий біль, відчуття печіння та часті позиви де сечовипускання. У жінок в такому стані, як правило, зникає статевий потяг, а під час статевого акту загострюються больові та дискомфортні відчуття. Важливо вчасно виявити захворювання, його причини і призначити лікування, інакше цистит може перейти у хронічну форму та спричинити запалення нирок.
Ще одним запальним захворюванням є вагініт – це запалення піхви, спричинене бактеріальною чи грибковою інфекцією. Дуже часто супроводжується специфічними виділеннями та дискомфортними відчуттями і потребує негайного лікування.
Вагінальна сухість
Сухість слизових оболонок може стати причиною дискомфорту під час статевого акту. Як правило, такий симптом спостерігають жінки у періоди менопаузи або передменопаузи. У такому випадку сухість піхви вважається нормою, а для полегшення симптомів існують різні лайфхаки для зменшення больових відчуттів, зокрема використання лубрикантів (спеціальні гелі-змазки, що допомагають зволожити статеві органи при сухості їхніх слизових оболонок). Однак, вагінальна сухість може виникати й у жінок молодшого віку. Часто причиною є гормональний дисбаланс, зокрема низький рівень естрогену. Оскільки сухість впливає на статеве життя і несе за собою ризик різноманітних інфекцій, варто звернутися до лікаря, щоб вирішити проблему.
Вагінізм
Вагінізмом називають стан, при якому відбувається мимовільний спазм м’язів піхви, який перешкоджає проникненню статевого члена і викликає больові відчуття. Найчастіше такий стан виникає під час першої спроби зайнятись сексом, що спричинено страхом дівчини. Однак дослідження свідчать про те, що періодично на вагінізм страждає близько 1% жінок. Часто це спричинено психологічними проблемами і лікується поведінковою терапією.
Алергія на латексні презервативи
Кожна жінка – унікальна. Тому не завжди один і той самий продукт однаково підійде будь-якій жінці. Існує невеликий відсоток представниць прекрасної половини людства, у яких спостерігається алергія на латекс або ж інші матеріали, що використовуються при виготовленні презервативів. Такі жінки відчувають дискомфорт вже на початку акту під час введення статевого члена і, як правило, не отримують задоволення від сексу. У такому випадку варто змінити вид контрацептивів. Якщо не вдається зробити це самостійно, варто звернутися до гінеколога.
Ендометріоз і аденоміоз
Ендометріоз – це поширене захворювання жінок репродуктивного віку, яке може мати різну локалізацію та симптоматику. Дуже часто це болі під час статевого акту, дискомфортні відчуття різного характеру під час менструацій та в інші періоди менструального циклу, швидка втомлюваність, зниження працездатності. Важливо вчасно розпізнати симптоми та звернутися до лікаря, адже на ранніх стадіях можливе успішне медикаментозне лікування без застосування хірургії.
Схожим за симптомами та перебігом до вищезгаданого захворювання є ще одне – аденоміоз. І хоч фахівці називають це доброякісним патологічним станом, воно все одно потребує якнайшвидшого лікування.
Психологічні причини
Дуже часто виникнення дискомфортних відчуттів під час статевого акту спричинене психологічними проблемами. Як правило, жінка відчуває певне напруження і не може повністю розслабитися, якщо її думки зайняті проблемами на роботі, домашніми турботами, або ж вона відчуває сором, стрес, тривогу.
Ще одним фактором напруження можуть бути проблеми у стосунках з партнером. Відсутність довіри, взаєморозуміння, турботи з боку чоловіка можуть впливати на зниження статевого потягу жінки та викликати дискомфорт під час сексу.
Такі причини можна легко вирішити, висловивши свої страхи і турботи у бесіді з партнером. Якщо ж проблеми лежать глибше і їх не вдається вирішити самостійно, варто звернутися до психолога.