Аденома простати є дуже поширеним захворюванням, яке пов’язане з природним процесом старіння кожного чоловіка.
Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ, англійська назва – BPH – Benign Prostatic Hyperplasia) є захворюванням, що полягає в розростанні (гіперплазії) залозистих елементів і стромальних клітин перехідної зони передміхурової залози. В результаті цих процесів виникають проблеми з сечовипусканням у чоловіків, які супроводжуються больовими відчуттями.
Слід зазначити, що аденома простати не є раком. Вона має доброякісні розростання, не дає метастазів і не проростає в сусідні органи. Тим вона власне і відрізняється від раку передміхурової залози. Збільшена простата викликає незручність, але зазвичай не дає серйозних ускладнень. З проблемою аденоми простати стикається кожна друга людина.
Виявити і вилікувати захворювання задоволено просто, проте слід при перших проявах хвороби звернутися за допомогою в центру урології.
Які причини розвитку аденоми простати?
На сьогоднішній день точної і однозначної відповіді на це запитання в медичних колах ніхто не може дати. Проте, все ж можна виділити ряд факторів ризику, які можуть сприяти розвитку даного захворювання, а саме:
- вік: після 40 років у чоловіків відбувається зміна гормонального фону, в організмі спостерігається зниження рівня тестостерону та підвищення естрогену (жіночого статевого гормону), функціонування простати порушується;
- часті психо-емоційні перенавантаження;
- хронічні захворювання, такі як гіпертонія, атеросклероз, діабет, ожиріння;
- нездоровий спосіб життя (куріння, вживання великої кількості алкоголю, нездорове харчування);
- погана екологія;
- зниження фізичної активності;
Зв’язок між появою простатиту та наявністю венеричних захворювань науковцями не доведено. У молодих людей до 30-ти років аденома зустрічається рідко. Проте вчені наголошують, що спадковість і перенесення патологій яєчок раніше, можуть відігравати не останню роль і стати причиною появи захворювання.
Симптомами аденоми передміхурової залози є:
Почнемо з того, що аденома — це підступна хвороба, яка на початкових стадіях може ніяк не турбувати, тому чоловіки часто не звертають особливої уваги, внаслідок чого аденома простати прогресує.
Якщо говорити про симптоми, то вони різняться і часто залежати від стадії розвитку патологія простати.
На початковому етапі клінічні прояви виражені не чітко, простата не турбує хворого, спостерігаються легкі порушення сечовипускання. Проте з часом поступово денні позиви частішають, чоловік частіше встає в туалет вночі, доводиться напружувати прес перед ранковим сечовипусканням, тиск струменя млявий (майже вертикальний). Частіше виникає відчуття раптових позивів із виділенням невеликої кількості сечі.
На другій стадії в сечовому міхурі постійно затримується 50 мл сечі і більше. Позиви частішають, обсяг урини різко зменшується, частішають нічні сечовипускання, у простаті чоловіка відбувається запалення. Виділення сечі стає хвилеподібним, уривчастим, між актами сечовипускання спостерігається краплинне виділення сечі. Застій у міхурі веде до приєднання інфекції, так розвивається цистит, уретрит чи пієлонефрит.
На останній стадії аденома характеризується таким явищем, як “парадоксальна затримка сечі”. У пацієнта постійно є бажання сходити в туалет, проте навіть при великих зусиллях цього не відбувається. Це пов’язано з дистрофією м’язових волокон сечового міхура. На фоні затримки сечі здавлюється паренхіма органу, розширюється ниркова лоханка і починають проявлятися ознаки ниркової недостатності.
Отже, основними симптомами аденоми простати є:
- млявий струмінь сечопереривисте сечовипускання;
- збільшення часу сечовипускання
- необхідність напружувати м’язи преса для повного спорожнення сечового міхура;
- часті позиви до сечовипускання;
- нездатність довго утримувати сечу при позиві;
- необхідність в нічному сечовипусканні.
Потрібно пам’ятати! Якщо вчасно не почати лікувати захворювання, можуть з’явитися ниркова недостатність, що проявляється у вигляді головного болю, спраги, сухості в роті, слабкості, дратівливості. Регулярна затримка сечі в міхурі спричиняє появу каменів в нирках і розвиток інфекцій сечостатевого тракту.