Вітиліго вражає людей будь-яких регіонів та країн – львів’ян, петербуржців, жителів Марселю і навіть гарячого Сан-Франциско. У середньому вітиліго зустрічається у 0,5-2% людей від загального числа населення, причому поширеність цього захворювання однакова як у дорослих, так і в дітей. Чоловіки та жінки хворіють однаково часто.

Дерматологи також називають цю хворобу «лейкодермою». Вітиліго – що це? Характерним проявом патології є білі чи молочні плями на руках, ногах, обличчі чи інших частинах тіла. Хвороба вітиліго потребує лікування. Докладнішу консультацію з цієї проблеми пацієнт завжди може отримати у кваліфікованого лікаря відділення дерматології Львівського медичного центру «Уросвіт».
Що таке вітиліго?
Меланін є темним природним пігментом, який виробляють меланоцити, спеціальні клітини шкіри. Немає однозначного пояснення причин виникнення вітиліго. Безперечно, це захворювання пов’язане з аутоімунним порушенням, яке впливає лише на колір шкіри: імунна система розпізнає меланоцити як чужорідні та руйнує їх. Це викликає нестачу меланіну та утворення чітких плям.

Одні вчені вважають основним фактором, що провокує хворобу, лікарські препарати та хімічні речовини, що порушують роботу ендокринної, імунної, лімфатичної та інших систем, інші – несприятливу екологію.
Хвороба також передається у спадок, але найчастіше вітиліго набувається протягом життя. За статистикою, від патології страждають понад 1% населення віком 10-30 років. Влітку вітиліго проявляється особливо яскраво, адже білі плями чіткіше виступають на засмаглій шкірі, тепло та сонячні промені вже не приносять хворому задоволення.
Вітиліго: симптоми
Єдиним симптомом вітиліго є поява білих плям, які можуть уражати різні частини тіла. Медики виділяють кілька основних видів плям: трикольорові плями із пігментованим контуром, плями чотирьох кольорів із чітким контуром, блакитні плями та плями у вигляді піднятого валу.
Як правило, найбільш уражені ділянки – це ті, які найбільш схильні до впливу сонця: руки, обличчя, ступні, ноги. Часто уражається також область геніталій:

статеві органи, пах, промежина. Вітиліго також уражає повіки, шию, лікті, передпліччя, живіт тощо. У деяких хворих в осередках вітиліго можуть знебарвлюватися й волосяні покриви, що ростуть на уражених ділянках: вії, брови, зрідка на голові, під пахвами, на лобку.
Захворювання абсолютно не заразне. З фізичної точки зору інших симптомів здебільшого немає: ні болю, ні сверблячки, ні чогось подібного. Втім, іноді при утворенні білих плям на тілі, особливо відкриті місця, при тривалому перебуванні таких хворих на сонці у них можуть з’являтися опіки і значне печіння шкіри в місцях опіків.
Причини вітиліго
Саме визначити причини виникнення вітиліго неможливо. Однак сучасна лікарська практика виділяє основні чинники, під впливом яких захворювання може розвиватися. До них відносяться:
- Дисфункції ендокринної системи, щитоподібної залози, надниркових залоз, статевих залоз.
- Психічна травма.
- Травма фізичного та хімічного характеру.
- Порушення, пов’язані з вегетативною нервовою системою.
- Глистяні інвазії, які негативно впливають на залозу внутрішньої секреції, провокуючи нестачу міді в організмі.
- Перенесені інфекційні хвороби.
- Різні хронічні захворювання.
- Недуги ШКТ.
- Порушення обмінних процесів.
- Перенесена інтоксикація.
- Синдром порушення всмоктування.
- Спадковий фактор.
- Порушення балансу вітамінів і мікроелементів, особливо міді, заліза, цинку.
- Тривалий контакт шкіри з синтетичними тканинами.
- Вплив хімічних елементів.
- Використання певних ліків.
- Запальні або некротичні процеси на шкірному покриві.
- Сонячний опік.
- Гормональні сплески, в період вагітності, після абортів або пологів.
Супутніми симптомами вітиліго нерідко є:
- різні хвороби шкіри – склеродермія, плоский лишай, дерматити;
- освітлення волосся на уражених ділянках шкіри;
- облисіння на ділянках вітиліго округлої форми;
- хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту;
- порфирія (порушення пігментного обміну);
- біла атрофія шкіри.
Вітиліго лікування у Львові
Вітиліго – це досить складна та загадкова хвороба, лікуванням якої має займатися лише досвідчені лікарі, які працюють у Львівському медичному центрі «Уросвіт». Жодних компресів, замовлянь та інших народних методів застосовувати не можна! Лише дерматолог на підставі аналізів, досліджень та результатів бесіди з пацієнтом призначить необхідні препарати та маніпуляції для успішного лікування вітиліго.
За клінічним перебігом можна виділити кілька стадій вітиліго:
- Початкова стадія. Утворення однієї округлої плями на ділянці шкіри.
- Стадія стабільності. Пляма зростає, але не видозмінюється за текстурою та формою.
- Прогрес. Пляма продовжує збільшуватися, з’являються нові плями.
- Репігментація. Білі плями зафарбовуються меланіном і зникають зі шкірних покривів. Ця стадія вітиліго не настає практично ніколи без лікування.
Чи небезпечна хвороба шкіри вітиліго?
Порушення пігментації шкіри, як зазначають у медичному центрі «Уросвіт», можуть бути наслідками проблем зі щитоподібною залозою, цукрового діабету, зниження імунітету, нестачі мінеральних речовин, захворювань органів травлення, затяжного стресу, накопичення в організмі шкідливих речовин. Вважається, що хвороба не може завдати безпосередньої шкоди фізичному стану пацієнта.

Однак якщо депігментація є вторинною і є наслідком іншого захворювання або, наприклад, інтоксикації організму, то ігнорувати це не можна. Тому при виявленні світлих ділянок шкіри, позбавлених пігменту, слід звернутися до фахівця медичного центру «Уросвіт» для діагностики.
Потрібен комплексний підхід
На жаль, сучасній медицині поки що недоступні методи лікування вітиліго, які повністю і назавжди позбавили б пацієнтів проблеми білих плям і змусили б організм виробляти меланін у потрібній кількості. Однак при комплексному підході до терапії реально позбавитися більшої частини косметичних дефектів. Просто довіртеся фахівцю, і після проведеного лікування плями вітиліго будуть не такі помітні. Досвідчені дерматологи та медичного центру «Уросвіт» готові проконсультувати та знайти найефективніше вирішення проблеми. Записатись на прийом можна, зателефонувавши: +38 (096) 700-30-80.
Терапія при вітиліго
Існує кілька методів лікування, які можуть допомогти зменшити плями. Часто проблема не повністю вирішується: тому слід очікувати негайних результатів. Крім того, реакція на лікування варіюється: те, що добре для однієї людини, може бути неефективним для іншої. Ось найбільш поширені та ефективні засоби для лікування вітиліго:
- Сонцезахисні засоби. Використання крему від сонця дуже важливе у випадку вітиліго, оскільки уражені ділянки можна дуже легко спалити, бо вони не захищені меланіном.

- Терапія ПУВА. Використовується протягом декількох років для лікування вітиліго шляхом світлових променів.
- Креми з кортизоном. Це простіший засіб від вітиліго, особливо рекомендується, коли захворювання має початкову стадію, а плями не дуже великі.
- Маскувальні креми. Щоб приховати плями, можна використовувати креми для маскування. Існують різні типи, спеціально розроблені для проблем із вітиліго.
- Вузькосмугове ультрафіолетове B-випромінювання: UVBS стимулюють дію меланоцитів і, отже, виробляють меланін.
- Ексимерний лазер для лікування уражень.
- Депігментація. Це переважне лікування у випадку дуже великого вітиліго, тому що воно полягає в освітленні частин шкіри, не схильної до захворювання, щоб зменшити різницю у кольорі.
Профілактика розвитку захворювання
Лікарі медичного центру «Уросвіт» радять пацієнтам з вітиліго уникати стресових ситуацій, не піддаватися інтенсивному сонячному випромінюванню, берегти шкіру від травмування. У сонячні дні рекомендується захищати уражені ділянки шкіри спеціальними засобами фотозахисту. Також слід дотримуватися правил повноцінного харчування, регулярно споживаючи рибу, м’яса, яйця, овочі та фрукти, що забезпечують організм достатньою кількістю мікроелементів, необхідних для утворення пігменту.
Крім того, здоров’я органів шлунково-кишкового тракту, нормальне травлення та вироблення травних ферментів, гарантія того, що всі корисні речовини всмоктуються з кишківника. Своєчасне лікування зубів забезпечує ретельне подрібнення їжі та нормальну роботу травних органів. Глибокий карієс – осередок інфекції, що порушує роботу імунітету.
Часті інфекції та хронічні осередки запалення в організмі призводять до неадекватної роботи імунітету. Внаслідок збою починають вироблятися антитіла атакуючі меланоцити. Поступове загартовування організму дозволяє зменшити кількість захворювань та знизити навантаження на імунну систему.