Набряки на обличчі засмучують і створюють комплекси. Людина з мішками під очима справді має втомлений та нездоровий вигляд, і часто шукає шляхи маскування проблеми замість того, щоб знайти причину її появи.
Лікар ультразвукової діагностики медичного центру «UROSVIT» Марко Анастасія Володимирівна розповіла про такий поширений симптом, як набряки під очима, а також про те, до якого спеціаліста звернутися, які органи чи системи обстежувати першочергово під час його виникнення.
Набряки під очима – результат накопичення зайвої рідини в міжклітинному просторі шкірних складок повік, порушення її відтоку, а також відкладення жирової клітковини у старшому віці.
Причини набряків під очима
Причиною мішків під очима можуть стати наступні, умовно кажучи, зовнішні фактори:
- регулярне недосипання (менше восьми годин), перевтома, часті стреси ;
- сон у незручній, неправильній позі;
- тривале перенапруження очей перед сном (робота за комп’ютером, читання, проведений час перед телевізором );
- неправильне харчування, вживання надмірної кількість солі та води, особливо перед сном, а також і недостатнє вживання рідини;
- вживання алкоголю (алкоголь затримує рідину) ;
- куріння;
- неправильно підібрана косметика;
- відкладення жирової тканини, що відбувається при ожирінні та з віком;.
- кисневе голодування (тривале перебування в закритому приміщенні, незмивання косметики на ніч).
Шкіра навколо повік є надто чутливою, адже у ній надзвичайно тонкий шар епідермісу, практично відсутні сальні залози та недостатність м’язевого апарату. Тому, з віком, шкіра навколо повік втрачає свою еластичність, покривається зморшками та набрякає.
Анастасія Володимирівна заспокоює тих, кого зранку час від часу турбують набряки під очима, які зникають самостійно. Панікувати не варто, якщо симптоми з’явилися після сну, після тривалого перебування на сонці чи холоді, перенапруження очей перед сном через довге часопроведення перед комп’ютером чи телевізором. Набряки під очима можуть виникати також внаслідок недосипання, перевтоми, неправильної пози під час сну, нераціонального харчування, надлишку солі в раціоні, нестачі рідини, вживання алкоголю. Для їх зникнення достатньо усунити вищеназвані причини, переглянути свій режим і характер харчування, відмовитися від шкідливих звичок.
Якщо ж процес стає тривалим і супроводжується додатковими симптомами, то потрібно виключити патологічні зміни органів та систем, що призвели до даного симптому.
- Наявність набряків під очима може бути симптомом захворювання нирок, якщо супроводжується болем в попереку, зміною сечовипускання, зміною кольору сечі, підвищенням температури. У такому разі необхідно звернутися до лікаря-уролога (при потребі нефролога), здійснити УЗД нирок, сечоводів та сечового міхура.
- Якщо набряки під очима з’являються ближче до вечора, супроводжуються набряком кінцівок, задишкою, пришвидшеним серцебиттям, потрібно негайно звернутися до кардіолога, здійснити УЗД серця та електрокардіограму.
Набряки під очима можуть супроводжувати болі голови та часті носові кровотечі, що є ознакою підвищеного внутрішньочерепного тиску. - Набряки під очима можуть виникати при гіпотиреозі. Під час даного захворювання пацієнтів турбує підвищена дратівливість, сонливість, часті зміни настрою, раптові зміни ваги, сухість шкіри, випадіння волосся. При таких симптомах потрібно звертатися до ендокринолога, зробити УЗД щитовидної залози та визначити рівень гормонів.
- Набряки повік можуть бути симптомом алергії, запальних процесів у носових пазухах, захворювання очей. У такому випадку слід звернутися до алерголога, офтальмолога чи отоларинголога.
Тому уважно прислухайтеся до організму, не нехтуйте симптомами та вчасно звертайтесь по кваліфіковану медичну допомогу.
Як прибрати мішки під очима?
Висипатись. Спати не менше восьми годин у правильній позі, краще на спині і обов’язково з подушкою.
- Обмежити вживання солі та алкоголю, відмовитись від шкідливих звичок .
- Споживати не менше 2 л води на день, але не перед сном.
- Прикласти холод на повіки.
- Можна використовувати спеціальні патчі під очі
Що робити, якщо вищеназвані методи не допомагають?
Якщо процес стає хронічним, потрібно негайно звернутись до лікаря, який розповість, що робити для вияснення причин і усунення цього симптому. Набряки під очима у чоловіків та жінок є результатом застою рідини або лімфи, порушенням її циркуляції, відкладенням жирової тканини під очима.
Якщо ж набряки під очима, що виникають вранці або ж навпаки під вечір, не проходять самостійно, то вони можуть сигналізувати про захворювання нирок, печінки, серцево-судинної системи, щитовидної залози. Також мішки під очима можуть бути ознакою алергії, міжхребцевої грижі шийного відділу хребта, грижі нижньої повіки, запального процесу в пазухах носа, гіповітамінозу (нестачі вітаміну В5).
Лікування мішків під очима
При виявлені набряків та інших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря, пройти УЗД, КТ чи МРТ при потребі, здати загальні аналізи крові та сечі.