Зміст
Гіпертонія та гіпертонічний криз: симптоми, причини
Гіпертонія, або гіпертензія – це захворювання, за якого відбувається стабільне підвищення артеріального тиску. Підвищеним тиск вважається з показниками понад 130/90 одиниць. У сучасному світі артеріальна гіпертензія є поширеним явищем. В цілому вона вважається досить безпечною, але людям які страждають на гіпертонію, слід бути обачними, та уникати можливих факторів ризику. У крайньому разі людина може зіткнутися із гіпертонічним кризом.
Симптомами високого тиску є пітливість, втомленість, головний біль, через звуження судин, потемніння в очах, почервоніння обличчя.
Причини високого артеріального тиску
- Спадкова схильність членів однієї сім’ї. Гіпертонічна хвороба часто передається спадково, тому, якщо у вас в родині є люди, які страждають на підвищений тиск, потрібно бути готовим до можливих майбутніх викликів, та вживати заходів профілактики.
- Вік після 40 років. Підвищення артеріального тиску насправді може розвинутися й у молодому віці. Але люди старшого віку мають значно більший ризик появи судинних захворювань: з часом кровоносні судини втрачають еластичність, а це істотно впливає на тиск крові.
- Чоловіча стать. У віці від 45 до 64 років гіпертонія частіше діагностується саме у чоловіків. А ось з 65 років рахунок вирівнюється, і зі схожими проблемами лікарів, усе частіше починають відвідувати жінки.
- Відсутність достатнього фізичного навантаження. Підвищення тиску напряму залежить від здоров’я нашого серця та судинної системи. А вони у своєю чергою потребують постійного фізичного навантаження. Але слід пам’ятати, що надмірно важкі фізичні вправи також можуть нашкодити серцево-судинній системі організму.
- Надмірна вага. Індекс маси тіла має бути нижчим за 25. Це вкрай важливий показник для забезпечення нормального артеріального тиску. Артеріальна гіпертонія майже постійний супутник надмірної ваги.
- Вживання солі у великих кількостях. Сіль є відомим фактором підвищення тиску. Сіль затримує рідину в організмі, а це призводить і до збільшення тиску. Особливу увагу слід звертати на продукти із прихованим вмістом солі, такі як копченості та різноманітні соуси.
- Зловживання алкоголю. Алкоголь прямо впливає на тиск крові. Регулярне і надмірне вживання алкоголю може різко підвищити кров’яний тиск та посилити серцебиття. І навіть викликати серцевий напад. За даними ВООЗ безпечної дози алкоголю не існує.
- Стрес. Постійні стреси є одним з головних факторів розвитку підвищеного артеріального тиску. Стрес навіть у конкретній ситуації часто призводить до підвищення тиску, а у довгостроковій перспективі здатний провокувати гіпертонію.
- Паління. Ця шкідлива звичка сприяє більш швидкому зносу серця і судин, і може спровокувати розвиток атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Одна викурена цигарка стає причиною того, що на пів години звужуються кровоносні судини. І з часом це стає причиною того, що підвищується артеріальний тиск і частішає серцебиття. Зверніть увагу, це стосується не тільки курців, але й їх оточення, тобто «пасивних курців».
- Погане харчування. Погане харчування також може призвести до потрапляння на лікарняне ліжко.
Гіпертонічній криз – це раптове гостре підвищення артеріального тиску, що сягає 180 мм. рт. ст.. За таких показників тиск є реальною загрозою життю людини, і потребує швидкої допомоги. Гіпертонічний криз може тривати від кількох хвилин до кількох днів.
Симптомами гіпертонічного кризу є сильний головний біль, біль у грудях, нудота, порушення зору, сонливість. Іноді гіпертонічний криз може й не мати ніяких симптомів, через що він стає дуже небезпечним. Людина що не відчуває симптомів стає вразливою, адже не відчуває потреби звернутися по допомогу.
Причини Гіпертонічного кризу:
Стресові ситуації,
- Порушення в ендокринній системі.
Стадії розвитку гіпертонії:
- Підвищення артеріального тиску відбувається рідко.
- Регулярне підвищення тиску, гіпертрофія лівого шлуночка.
- Постійне підвищення тиску, що порушує роботу нирок, головного мозку та серця.
Ускладнення гіпертонії
Небезпека гіпертензії полягає у її поступовому розвитку, люди швидко звикають до підвищеного тиску, та стану свого самопочуття при підвищеному тиску, і тому не звертають на нього увагу. Звертаються до лікаря, коли хвороба вже на другій або третій стадії. Тож високий артеріальний тиск це дуже серйозно і не слід ним нехтувати.
На ранній стадії високий артеріальний тиск не спричиняє сильного впливу на здоров’я, але поступово він руйнує серцево-судинну систему, та чинить надмірний тиск на нирки. В процесі розвитку хвороби, гіпертонія призводить до дуже серйозних ускладнень, таких як, інсульт, інфаркт міокарда, атеросклероз, ниркова недостатність, серцева недостатність, ускладнення цукрового діабету, порушення кровообігу головного мозку. Ісі ці захворювання можуть призвести до інвалідності або смерті. У медичному центрі Уросвіт часто стикаються з ускладненнями викликаними гіпертонією. На жаль багато людей не звертаються за медичною допомогою вчасно. Щоб уникнути ускладнень гіпертонії, слід звертатися до лікаря-кардіолога, одразу, коли вас почав непокоїти високий тиск. Тільки так можна запобігти тяжким випадкам.
Діагностика гіпертонії
Швидко діагностувати гіпертонію можна у м. Львів у медичному центрі Уросвіт. Тут вам потрібно буде здати аналіз й крові та сечі. Це потрібно, щоб дослідити ЕхоКГ та ЕКГ.
Профілактика гіпертонії
Гіпертонічна хвороба дуже розповсюджена в сучасному суспільстві. У занедбаному стані вона може призводити до тяжких наслідків. Найпростіше їх уникнути – це запобігти появі та розвитку хвороби. У медичному центрі Уросвіт наполегливо рекомендують вживати профілактичних заходів щодо гіпертонії. Задля профілактики гіпертензії зокрема слід:
- Виконувати фізичні вправи та вести активний спосіб життя із помірним фізичним навантаженням;
- Дотримуватися низько сольової дієти;
- Зменшити у раціоні харчування кількість тваринних жирів;
- Слідкувати за вагою. Якщо позбутися хоча б 5-10 кілограмів, то кров’яний тиск може прийти в норму;
- Відмовитися від вживання алкоголю та паління;
- Регулярно проводити психологічне розвантаження.
Лікування гіпертензії
Тож як лікувати гіпертонію? Сьогодні гіпертензія – це не вирок, цю хворобу успішно діагностують і лікують у медичному центрі Уросвіт. Лікуючи гіпертонію, перш за все слід усунути фактори, що сприяли її появі. Це складна хвороба, а тому слід ретельно дотримуватися порад лікаря, щодо способу життя, та приймання ліків. Самолікування у випадку гіпертензій суворо заборонено, це може призвести до тяжких наслідків. Обирати курс лікування може лише досвідчений лікар.
Сьогодні медичний центр Уросвіт пропонує пацієнтам сучасні підходи до лікування гіпертензії. При гіпертензії застосовується медикаментозне лікування. Лише лікар може обирати, які саме препарати приймати хворому. Пацієнт у свою чергу має дотримуватись настанов лікаря кардіолога. При гіпертензії слід постійно й регулярно приймати ліки.
Гіпотонія: ознаки, причини та що робити при низькому тиску
Гіпотонія, або гіпотензія – це зниження артеріального тиску нижче рівня 90/60 мм рт., ст.. У нормі гіпотонія може зустрічатися у спортсменів, жителів високогір’я або тропіків і не призводить до погіршення самопочуття. Гіпотензія зустрічається дещо рідше ніж гіпертонія, однак це також захворювання, якому слід приділяти увагу. Щоб виявити гіпотензію, слід виявити у хворого певні ознаки хвороби. Лікують гіпотензію у клініці Уросвіт.
Ознаки гіпотензії:
- Підвищена втомлюваність;
- Загальна слабкість і млявість;
- Запаморочення та головний біль (можлива навіть втрата свідомості);
- Неритмічне, рідкісне або прискорене серцебиттям;
- Може виникати біль в ділянці серця;
- Бліда шкіра;
- Холодні руки;
- Озноб;
- Нудота.
Причини гіпотензії:
- Анемія.
- Гіпотиреоз.
- Вагітність.
- Вади серця.
- Недостатність надниркових залоз.
- Зневоднення, діарея, блювота.
- На тлі приймання препаратів для зниження артеріального тиску, діуретиків, антидепресантів, міорелаксантів.
- Тепловий або сонячний удар Якщо у людини з нормальним тиском раптово він знизився (гостра гіпотонія), то потрібно терміново звернутися до медиків.
- Тривале недоїдання, через що відбувається виснаження організму, а від так і його недостатня працездатність.
- Хронічні стреси. Стрес є потужним чинником, який впливає на роботу серцево-судинної системи, тому вкрай важливо не нервувати даремно, і вчасно відновлюватися.
- Хронічні перевтоми. Тривала перевтома призводить до фізичного виснаження, недосипання, пригніченого емоційного стану. Усі ці ознаки також можуть вказувати на розвиток у людини гіпотонії.
У людини, яка страждає від низького тиску, стан погіршується після недосипу, перевтоми, стресу, при гострих або загостренні хронічних захворювання, фізичного навантаження. Загалом регулярна та помірна фізична активність, – запорука гарного кровообігу. А ось ледачий спосіб життя, навпаки, підвищує ймовірність розвитку гіпертонії, а також проблем із серцем, кровоносними судинами та навіть загрожує інсультом.
Від гіпотензії немає ефективного лікування. Якщо зниження тиску відбувається на фоні перевтоми чи недосипання, рекомендовано вживання міцного чаю або кави та відпочинок, провітрити приміщення, прогулятися на свіжому повітрі. За гострої гіпотонії, на кшталт, запаморочення чи втрата свідомості, потрібно терміново викликати швидку допомогу, а тим часом, розстібнути верхній одяг, щоб легше дихалось, вмитися холодною водою, підкласти під ноги подушку чи ковдру, щоб підняти їх вище і лягти на спину, змочити рушник холодною водою та покласти його на лоб, можна змочити груди.
Ускладнення гіпотонії
Знижений тиск може бути так само небезпечний, як і підвищений. За умови недостатнього кров’яного тиску усі органи організму недоотримують поживних речовин, у тому числі і кисню. Найбільше від гіпотонії страждають м’язи та суглоби. У людей із хронічною гіпотонією виявляють порушення роботи кишківника, хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, а також може бути виявлено порушення роботи нирок, дистрофію. Наслідком хронічної гіпотонії, також можуть бути депресії та пригнічений настрій.
Діагностика гіпотонії
Діагностика гіпотонії проводиться в центрі урології Уросвіт. Діагностуванням та лікуванням гіпотонії займається лікар-кардіолог. Діагностика гіпотонії здійснюється на основі діагностичних досліджень, які необхідно пройти пацієнтові. Ці дослідження включають обстеження серцево-судинної, нервової та ендокринної систем. В медичному центрі Уросвіт проводять усі необхідні для цього процедури, зокрема: електрокардіограму, вимір артеріального тиску та біохімічний аналіз крові.
Лікування гіпотонії
Як вилікувати гіпотонію? Єдиного способу лікування гіпотензії не існує. Кожен організм є унікальним. У випадку гіпотонії існує багато факторів, які призводять до її розвитку, тому лікування в кожному випадку є індивідуальним. Лікарі медичного центру Уросвіт підберуть ефективне лікування яке підходить саме вам.
За гострої потреби, лікар може вам виписати медичні препарати для підвищення кров’яного тиску на основі кофеїну та інших рослинних речовин, а також порадить, як правильно вести режим роботи та відпочинку, адже велику роль у відновленні нормального артеріального тиску відіграють харчування, фізичні навантаження та відпочинок. Поєднання медикаментозно лікування зі здоровим способом життя буде найбільш ефективним методом лікування гіпотонії.
Профілактика гіпотонії
Отримувати регулярні фізичні навантаження.
- Прогулянки на свіжому повітрі, щонайменше 10 000 кроків на день.
- Не перевтомлюватися на роботі та вчасно відпочивати.
- Важливою запорукою запобігання низького тиску є здоровий та повноцінний сон.
- Відмова від алкоголю та тютюну.
- Регулярний контрастний душ. Але привчати організм до температурних навантажень слід поступово, дуже повільно.
Крім того, артеріальний тиск добре підіймають багато природних продуктів, такі як кава і чай (чорний чи зелений). Добре підіймають тиск ягоди лимоннику, настоянки кореню женьшень, ехінацеї. Проте не слід зловживати зі цими продуктами, зловживання може призвести до зворотного ефекту. Тож перед будь-яким використанням продуктів для підняття тиску, порадьтесь із кардіологом. У медичному центрі Уросвіт вам нададуть якісну консультацію та порадять як краще боротися із зниженим тиском, без шкоди для самопочуття.
Отже, артеріальна гіпотензія та гіпотонія не є вироком. Головне пам’ятати, що запорукою успішного лікування є попередження хвороби та вчасне звернення до лікаря за допомогою.