Багато хто вважає, що значення нирок для нормальної життєдіяльності не критичне, оскільки людський організм здатен функціонувати навіть із однією ниркою.
Тим, хто недооцінює важливість здорових нирок, варто знати, що вони очищають організм від токсичних речовин, виводять із нього зайву рідину, підтримують артеріальний тиск, а також беруть участь в обміні кальцію і фосфору.
Основними причинами захворювання нирок є бактерії, віруси, порушення обміну речовин, вроджені аномалії.
Окрім того, нирки постійно страждають внаслідок неправильного способу життя своїх власників. Причинами виникнення патології нирок можуть бути:
-
Зневоднення
Оскільки основна функція нирок – очищення організму, то необхідно регулярно оновлювати водний баланс. Норма вживання чистої питної води для дорослого – 1,5-2 л щодня. Однак, якщо для вас складно випити стільки, то подбайте хоча б про те, щоб вчасно втамовувати відчуття спраги протягом дня.
-
Переохолодження
Сидіння на холодному камінні чи на землі, навіть у вечірній час на пляжі, короткі куртки та спідниці і інший легкий одяг у морозні дні неодмінно спровокують захворювань нирок. Часто хвороби нирок з’являються у тих, хто після довгого лежання на пляжі влітку купається у холодній воді, у мандрівників, які ночують в палатках, у рибалок, які довго сидять на холодній землі. Пієлонефрит – захворювання, що виникає при переохолодженні.
-
Алкоголь
Вживання спиртних напоїв має негативний вплив на нирки, оскільки саме з їх допомогою алкоголь виводиться із організму. При регулярному вживанні міцних напоїв нирки перевантажуються і втрачають видільну і фільтраційну функції. Алкоголізм провокує такі ниркові патології, як пієлонефрит, ниркову дистрофію і ниркову недостатність.
-
Тютюнопаління
Нікотин, смоли та етанол небезпечні для здоров’я загалом, адже необхідно регулярно утилізувати згубні речовини, а це виснажує організм. Паління призводить до спазму ниркових судин.
-
Надмірне споживання солі
Сіль сприяє затриманню рідини в організмі, тому надмірне споживання солі провокує порушення регуляції обсягу води в тілі, блокуючи роботу нирок. Варто пам’ятати, що відмова від солі матиме негативний вплив на нирки також. Норма споживання солі для дорослої людини – 5 г на добу (приблизно одна чайна ложка).
-
Надмірне споживання м’яса
Відомо, що жири здатні накопичуватися в організмі, але білок – ні. Зрозуміло, що чим більше його потрібно вивести, тим сильніше навантаження на нирки. Якщо ж вчасне виведення білків з організму не відбувається, то вони можуть стати причиною утворення конкрементів (каменів).
-
Затримка сечовипускання
Нам часто доводиться стримувати позив до сечовипускання через зайнятість чи перебування в невідповідному місці, коли виникає потреба сходити в туалет. Слід пам’ятати, що реагувати на позиви власного тіла і регулярно спорожнювати сечовий міхур є важливою звичкою, яка сприяє здоров’ю організму. Часті затримки сечовипускання призводять до розтягування сечового міхура, надлишкового тиску на органи малого таза і порушення роботи сечовидільної системи.
-
Стреси
Стрес та відсутність нормального сну помітно знижують імунітет та ослаблюють людський організм, в тому числі і роботу нирок.
-
Малорухомий спосіб життя
Малорухомий спосіб життя призводить до застійних процесів в організмі, особливо в органах малого таза, наслідком чого є розвиток сечокам’яної хвороби, запалення нирок.
-
Шкідливе харчування
Ми споживаємо багато продуктів із штучними добавками, різними консервантами, покращувачами смаку, розпушувачами, інколи навіть несвідомо, оскільки рідко читаємо склад того, що купуємо.
Будь-які солоні, копчені, гострі страви, а також газована вода, соління, оцтові консерванти, кетчуп, прянощі не мають нічого спільного із здоровим харчуванням і сприяють утворенню каменів.