«Лікарю, я вагітна вперше. Після дванадцятого тижня стала на облік у районну поліклініку, здала усі необхідні аналізи та два планові УЗД, а до наступного, за рекомендацією лікаря, чекати ще десять тижнів. Мої мама та свекруха наполягають на тому, що «УЗД — це опромінення і не треба його взагалі робити, якщо аналізи в нормі».
Чи можу я хоча б раз в місяць робити УЗ-діагностику, щоб упевнитися, що все гаразд? Чи не зашкодить це мені та дитині?
Не приховую, мені ще й дуже хочеться знову і знову дивитись на своє маля».
Такі запитання вагітні та їхні родичі часто ставлять лікарям ультразвукової діагностики. На найпоширеніші відповідає лікар клініки «UROSVIT» Тітова Уляна Любомирівна.

- Чи є УЗД плановим обстеженням вагітних?
Вагітність прийнято поділяти на три періоди, кожен з яких триває три місяці — триместри. Протягом вагітності здійснюють три скринінгових ультразвукових дослідження:
11-13 тиждень — виявлення можливих хромосомних аномалій плода, уточнення терміну вагітності, виключення грубих вад розвитку;
18-21 тиждень — розглядають анатомічну будову всіх органів та систем плода;
30-38 тиждень — визначення приросту маси плода та ступеню розвитку органів і систем.
- Коли найшвидше можна виявити вагітність за допомогою УЗД?
Виявити вагітність за допомогою УЗД можна з 4-5 тижня вагітності, коли починає формуватися плідне яйце.
- Як здійснюють УЗД вагітним? Чи потрібна спеціальна підготовка перед обстеженням?
УЗД проводиться трансабдомінальним способом (через передню черевну стінку). Необхідно, щоб сечовий міхур був наповненим, тому перед обстеженням рекомендується випити 0,5 л води.
У разі потреби дозволяється проводити внутрішньовагінальне обстеження.
- Яка мета УЗД вагітних?
УЗД на 11-13 тижні необхідне для уточнення терміну вагітності, серцевого ритму, стану плаценти, виключення хромосомної патології за розмірами комірцевого простору та розмірами костей носа.
Протягом 19-21 тижня УЗД рекомендують, щоб оцінити розвиток органів і систем дитини; виявити наявність чи відсутність патологій плоду, які не можна було визначити на більш ранніх термінах.
Під час 30-32 тижня визначається передлежання плоду, виключається затримка розвитку, діагностується стан плаценти та біометричні показники плода, особливо вивчається структура легень.
Особлива увага приділяється допплерівському обстеженню (визначенню кровотоку в судинах). При застосуванні доплера, визначається та характеризується, згідно кривих швидкостей кровотоку в судинах плода та матері, функціональний стан плода та його розвиток. При виявленні відхилень пропонується визначення біофізичного профілю плода. До них відносяться: диафрагмальна кила, гідроцефалія різного ступеню в вираженості, пухлини, деякі зміни зі сторони нирок.
- Чи є УЗД цілком безпечним методом обстеження під час вагітності?
Ультразвукова діагностика існує у медицині вже понад п’ятдесят років, і за цей час немає жодного науково обгрунтованого дослідження, яке б вказувало на небезпеку для плода або вагітної.
Однак здійснювати УЗД безконтрольно не слід, особливо на ранніх термінах, коли формуються системи органів плода. Найраціональніше проводити перше УЗ-обстеження на 7–11 тижні, коли сам плід та серцебиття чітко візуалізуються.
- Чи можна не здійснювати планові УЗД, якщо вагітна почувається добре, а її аналізи в нормі?
Існує безліч проблем, пов`язаних з виношуванням плоду, які в даний час можна своєчасно виявити винятково за допомогою ультразвукового дослідження.
Часто за допомогою УЗД вдається врятувати потенційну матір чи її майбутню дитину у разі виникнення небезпечних для життя і здоров’я ускладнень. Наприклад, з’ясувати (особливо на ранніх стадіях вагітності), правильно чи неправильно розташований плід, виявити позаматкову вагітність, багатоплідність, грубі вади розвитку плода, стан яйників та матки, формування плаценти.
При своєчасному проходженні УЗД жінку з загрозою викидня скеровують в стаціонар. Якщо ж у неї виявлена позаматкова вагітність, проводять планову операцію з видалення плідного яйця з маткової труби зі збереженням її цілісності.
- Чи можна робити УЗД нирок при вагітності?
УЗД нирок при вагітності рекомендується зробити в таких випадках:
– при виявленні в сечі білка, збільшеної кількості еритроцитів та лейкоцитів;
– при появі болю в області нирок або у сечовому міхурі;
– при зміні кольору сечі або появі домішок крові в ній;
– при наявності у жінки хронічних захворювань нирок.
- На якому терміні можна визначити стать дитини?
Найбільш ранній термін, на якому теоретично можна визначити стать дитини – з 14 тижня вагітності.
Консультація уролога, УЗД
Адреса:м.Львів, вул.Огієнка,3 (на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.