Рак є другим у Європі захворюванням по кількості летальних випадків – 1,9 млн смертей щорічно. Це також і одне з найбільш складних та дорогих у лікуванні захворювань. Проте, за умови своєчасної діагностики та професійного лікування, впоратися з раком цілком реально. Статистика свідчить, що онкологічне захворювання 1 ступеня більш ніж у 90% випадків є виліковним.
Існує ряд методів ранньої діагностики онкозахворювань, серед яких чільне місце займає онкоскринінг методом комп’ютерної томографії (КТ).
Про можливості КТ при проведенні онкоскринінгу, а також про покази до процедури і особливості її проведення розповість лікар-рентгенолог Медичного центру «Уросвіт» Йордан Михайло Володимирович.
Це інструментальний метод обстеження організму, що дозволяє діагностувати новоутворення розміром від 1 мм ще до появи симптомів захворювання. Це значно підвищує шанси на успішне одужання. Також онкоскринінг призначають для діагностики метастаз – КТ допомагає виявити віддалені вогнища захворювання.
Комп’ютерний томограф візуалізує зображення потрібних органів та ділянок за допомогою рентгенівського випромінювання. Сканування відбувається багатошаровим методом, що дає чітке та детальне зображення з високим просторовим розрішенням. Додаткова комп’ютерна обробка зобра
жень дає можливість обстежувати внутрішні органи та їх структури як об’ємні зображення, а отже, оглядати проблемну ділянку з усіх боків. Це і є основною перевагою КТ, скажімо над традиційним рентгенівським методом, де картинка представлена в одній площині.
Які органи можна обстежити за допомогою КТ на наявність пухлин?
Це майже всі органи та системи, де найчастіше спостерігається утворення злоякісних пухлин та поява метастаз. До них належать:
головний мозок (структури головного мозку і судини)
- м’які тканини шиї (глотка, гортань, щитоподібна залоза)
- органи грудної порожнини (легені, плевра, молочні залози у жінок)
- органи черевної порожнини (нирки і наднирники, печінка, підшлункова залоза, селезінка, жовчний міхур, шлунок, кишківник)
- органи малого тазу (сечовий міхур, матка, яйники – у жінок, сечовий міхур, простата – у чоловіків)
При дослідженні також оцінюються кісткові структури і лімфоїдна тканина (лімфовузли).
Які існують покази для проведення онкоскринінгу методом КТ?
На ранніх стадіях пухлина може ніяк не проявляти себе, а виявити її можна тільки під час регулярних обстежень. Тому лікарі рекомендують проходити онкоскринінг періодично у профілактичних цілях.
Є ряд факторів ризику, яку прямо чи опосередковано впливають на появу онкозахворювать, наприклад:
- генетична схильність – наявність пухлин у близьких родичів (матері, батька, брата, сестри, бабусі, дідуся) підвищує ймовірність того, що хвороба буде діагностована і у вас;
- вік старше 35 років – за статистикою, саме у людей віком від 35-ти і старше найчастіше діагностують онкозахворювання;
- постійна робота чи тривалий контакт зі шкідливими хімічними речовинами;
- проживання в регіоні з несприятливою екологією;
- тютюнова залежність, вживання алкоголю, нездорове харчування тощо. За статистикою, у кожного третього курця рано чи пізно діагностують пухлини в легенях, бронхах чи трахеї;
- наявність доброякісних новоутворень (кіста, гемангіома, остеома тощо) будь-якої локалізації. У такому випадку не потрібно забувати про ризик їх переродження у злоякісні;
- постійні стреси та хронічне недосипання. Медики давно довели, що стрес є далеко не останньою причиною появи та розвитку раку.
Людям, що входять хоча б до однієї з наведених груп ризику, проходити онкоскринінг методом КТ потрібно регулярно. Чим більше цих факторів у конкретної людини, тим більше вона схильна до появи онкологічного захворювання. До такої думки схиляються вчені.
Проте існують симптоми, за наявності яких необхідне позачергове термінове обстеження. Це, зокрема:
- загальне нездужання та слабкість протягом тривалого часу;
- швидка стомлюваність, що не проходить навіть після відпочинку;
- нудота, сухість у роті;
- незначне безпричинне підвищення температури тіла;
- різке зниження маси тіла, якщо при цьому людина не змінювала способу життя і звично харчувалася;
- домішки крові у сечі, калі;
- болі (постійні або періодичні);
- поява ущільнень, новоутворень;
- поява родимок, бородавок, збільшення їх розміру, зміна кольору.
Перелічені симптоми не є специфічними, а отже можуть бути притаманними різним захворюванням, в тому числі таким, які не пов’язані з онкологією. Щоб виключити вірогідність онкозахворювань, потрібно звернутися до спеціаліста і пройти діагностику методом КТ.
Як часто потрібно робити онкоскринінг методом КТ в профілактичних цілях?
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) наполягає на тому, що проводити онкоскринінг необхідно:
- Раз на рік – органи малого тазу – жінкам після 35 років.
- Раз на рік – молочних залоз – жінкам будь-якого віку.
- Раз на півтора роки – простати у чоловіків віком після 55 років.
Після 45 років рекомендовано проходити діагностику всього організму як чоловікам так і жінкам регулярно!
Потрібно пам’ятати, що рання діагностика – найкращий спосіб виявити захворювання на початкових стадіях і ефективно його позбутися.
Як підготуватися до процедури та як проходить обстеження?
Правильна підготовка до онкоскринінгу є запорукою якісної діагностики. Комп’ютерна томографія проводиться за допомогою контрастної речовини, тому, в першу чергу, пацієнти повинні дотримуватися таких рекомендацій:
- відмовитися від продуктів, які викликають здуття живота (метеоризм) за 2-3 дні до діагностики;
- в день процедури не приймати певні види препаратів за умови узгодження з лікарем;
- 4 години до процедури не вживати їжу;
- у разі необхідності зробити клізму або прийняти проносний засіб.
Правила підготовки до процедури можуть відрізнятися і залежати від того, яка ділянка буде оглядатися. Такі нюанси потрібно заздалегідь уточнити у лікаря. Наприклад, іноді за півтори години до КТ потрібно випити багато рідини, а часом, навпаки, споживання води є протипоказом до обстеження.
Безпосередньо перед діагностикою, пацієнта просять зняти з себе всі металеві предмети, в тому числі зубні протези та слухові апарати. Згодом пацієнт лягає на спеціальний стіл і з цього моменту зобов’язаний зберігати спокій та нерухомість. Кільце томографа під час обстеження обертається навколо столу, на якому знаходиться пацієнт, а сам стіл рухається в горизонтальній площині. Лікар в цей час спостерігає за пацієнтом з сусіднього приміщення через скло. Триває КТ діагностика до 20 хвилин. Розшифровка результатів обстеження в середньому займає 1-4 години. Вони є підставою для встановлення остаточного діагнозу та призначення лікування.