Бородавка на ступні може з’явитися і взимку
Ви не буваєте в сауні чи басейні, не носите чужих капців чи чобіт, а на ступні з’явилася бородавка. Здавалося б, не було жодної можливості заразитися, тож звідки вона може взятися?
Докладніше про це розповів Олег Павлик, лікар-дерматовенеролог вищої категорії медичного центру «Уросвіт».
Яка природа бородавок?
Йдеться про доброякісне новоутворення вірусного походження. Папіломавірус потрапляє в організм людини контактним шляхом. Тобто таке стається при контакті з людиною, на тілі якої є бородавки, з носієм (вірус в організмі є, бородавок на тілі нема, але від такої людини можна заразитись), при користуванні чужим рушником, відвідуванні басейнів чи саун, у разі, якщо взуваєте чуже взуття (наприклад, капці) чи вдягаєте чужі шкарпетки.

Нігті ж при грибковому ураженні стають потовщеними, ламкими, набувають коричнево-сірого або жовтуватого кольору, починають кришитися. Майте на увазі, навіть якщо уражений один ніготь, то грибок може перекинутися на інші нігті чи шкіру. Навіть із ніг на руки.
Які ж причини появи бородавок?
Бородавка на стопі виникає внаслідок активності в організмі вірусу папіломи людини. Вона відноситься до розряду інфекційних дерматологічних захворювань.
Згідно статистичних даних, в наш час носіями вірусу папіломи є дев’яносто людей зі ста, тобто, дана категорія патогенних мікроорганізмів є дуже поширена. Тим не менш вірус може знаходитися в організмі людини в анабіотичному стані протягом кількох десятків років. А спровокувати його підвищену активність і подальше утворення бородавки на ногах можуть наступні чинники:
- зараження іншими захворюваннями вірусної або бактеріальної природи;
- переохолодження організму;
- ослаблений імунітет і низька резистентність організму;
- порушення і зміни гормонального фону;
- підвищене потовиділення в зоні стоп;
- стреси, нервове напруження;
- фізична перевтома, нестача сну:
- погане харчування і наявність шкідливих звичок.
Вірус проникає в організм через дрібні тріщини, подряпини і мікротравми на шкірі підошви стопи. Підхопити це неприємне захворювання можна в місцях загального користування, наприклад, при відвідуванні басейну або сауни. Потрібно відзначити, що вірус папіломи володіє підвищеною опірністю до негативних факторів зовнішнього середовища. Найчастіше бородавки на стопах з’являються безпосередньо в місці проникнення патогенної мікрофлори в організм.
А звідки беруться бородавки, скажімо, на ногах узимку?
– Проблема в тому, що інкубаційний період у середньому триває від двох до п’яти місяців. Тож ви можете і не знати, коли саме інфікувалися. А зима – доволі сприятливий фактор для цього, адже в зимовому взутті ноги можуть пітніти, також певні ділянки зазнають стиснення. А ще ж, не забуваймо, наша імунна система ослаблена застудами та вірусами, котрі активізовуються взимку. От і маєте сприятливі умови для появи бородавки.
Які бувають види бородавок?
– Є кілька видів бородавок, чим і визначаються місця їх появи. Приміром, назва «підошовні бородавки» свідчить про місце, де вони з’являються. Часто це відбувається в місцях найбільш активного тиску незручного взуття. Для того, аби діагностувати таку бородавку, спершу її потрібно правильно відрізнити від натоптишів та мозолів. На вигляд підошовна бородавка може являти собою невелике округлене ущільнення з темним центром.

У дітей (до 15 років) нерідко з’являються пласкі бородавки, які часто називають юнацькими. Зустрічається вони досить рідко, в 4% випадків. Розташовується, як правило, на відкритих ділянках шкіри, а саме кистях рук з тильної сторони, на межі губ, на голівці статевого члена, на слизовій оболонці ротової порожнини. Вони мають вигляд дрібних папул блідо-рожевого чи жовтуватого кольору з гладкою поверхнею.
Найпоширенішими є так звані прості бородавки, які в 70% випадків діагностується у дітей шкільного віку. Іншими словами їх ще називають вульгарними. Це вузликові утворення, розміром від одного до десяти міліметрів, вкриті масивним зроговілим епідермісом буро-коричневого кольору. З’являються на тильному боці кистей, на обличчі, волосяній частині голови, навколо нігтьового ложа. Вони доволі швидко поширюються, тож на тілі їх може бути до кількох десятків. Характерною ознакою такого виду бородавок є наявність однієї найбільшої «материнської» бородавки. Якщо її видалити, то і дрібніші новоутворення зникають.
А ще є гострокінцеві кандиломи, котрі передаються статевим шляхом, з’являються вони на статевих органах. Інкубаційний період їх становить від семи тижнів до дев’яти місяців.
Чи потрібно лікувати бородавки і які методи існують?
– Бородавки потребують лікування, адже вони мають здатність поширюватися. Бувають випадки, коли бородавки зникають самостійно, але таке стається вкрай рідко. Здебільшого ж, якщо цю проблему не усунути, людина ризикує стати свідком появи на своєму тілі нових бородавок. Причому це не лише косметична проблема (якщо бородавки з’являються на відкритих частинах тіла) – можливий також біль (якщо бородавка на стопі).

Якщо новоутворення завдає дискомфорту або довгий час не проходить – його слід лікувати.
Тут важливо зауважити, що самостійно лікувати бородавку в жодному разі не можна. Справа в тому, що травмуючи чи видаляючи її, ви можете викликати поширення вірусу на інші ділянки тіла.
Найкращим виходом із ситуації буде звернення до кваліфікованого спеціаліста, який призначить правильне і ефективне лікування. Переважно йдеться про прийом противірусних препаратів. Додатковими методами лікування бородавок є:
- електрокоагуляція;
- лазерне видалення бородавки.
- виморожування бородавок рідким азотом;
- хірургічне зрізання бородавки.
Тож не гайте часу, якщо на тілі з’явилося таке новоутворення, лікар призначить лікування.