Ми рідко замислюємося, як харчування впливає на наше здоров’я. Маємо звичку не снідати, перекусити на ходу, пообідати всухом’ятку, а згодом дивуємося, чому турбує гастрит.
8:00 год. «Сьогодні я знову проспала, вже вдруге цього тижня. Погодувати дітей, випустити кота, зібрати всіх у школу, садок і на роботу, не спізнитися. На все це – лише 10 хв. Поснідати? Дітям – гроші на хотдог, дорослим – кава на роботі».
9:00 год. «Сюрприз: несподівана перевірка, ніколи голову від паперів відірвати».
19:00 год. «Ось вона, довгоочікувана вечеря: смажена картопля, дві сосиски і чай з печивом». Знайомо, чи не так?
У цій статті лікар УЗД Марко Анастасія Володимирівна розкаже, що, коли і скільки маємо їсти, щоб почуватися добре, та що робити, якщо вже страждаємо від наслідків неправильного харчування.
Хто переважно страждає від наслідків неправильного харчування?
У зоні ризику практично усе доросле населення, а також школярі та студенти.
Що повинно бути в правильному раціоні українця?
Раціон повинен бути збалансованим, містити в собі білки, жири і корисні вуглеводи.
Білки – це основа раціонального харчування, головний структурний елемент органів і систем. Добова норма 1,2-1,5 грамів білка на кілограм ваги. Це, приблизно, 80-120 грам на день. Перевага надається нежирним сортам м’яса (курятина, телятина, нежирна свинина, кролик), рибі, бобовим (чечевиця, горох, квасоля), молочно-кислим продуктам.
Жири необхідні для нормальної діяльності центральної нервової системи, для кращого засвоєння білків, жиророзчинних вітамінів А, Д, Е. Добре засвоюються жири молочних продуктів, рослинні (кукурудзяна, соняшникова, оливкова олія), риб’ячий жир, горіхи, авокадо.
Вуглеводи – значне джерело енергії. Слід надавати перевагу складним вуглеводам, які створюють відчуття ситості, запобігають запорам, стимулюють жовчевиділення, сприяють виведення холестерину з організму. Вони містяться у коричневому рисі, пшениці, чорному хлібі, овочах і фруктах.
І, звичайно, зменшити у раціоні вміст легкозасвоюваних вуглеводів, надмірне вживання яких призводить до виникнення ожиріння, цукрового діабету, атеросклерозу, і відповідно серцево-судинних захворювань. Це цукор, солодощі, здоба, макаронні вироби, білий хліб, чипси, кола та інші солодкі газовані напої.
Наслідки незбалансованого харчування
Наслідками нераціонального харчування у дорослого населення є захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка шлунка та 12-палої кишки), хвороби печінки (гепатоз, цироз) та жовчевидільних шляхів, панкреатити, ожиріння, розвиток цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, таких як інсульт та інфаркт.
Для молодого організму це може призвести до гальмування фізичного та психічного розвитку, зниження імунітету, і, як наслідок, збільшення кількості інфекційних та неінфекційних захворювань.
Основні симптоми вищезгаданих недуг?
Насамперед, це розлади травлення : запори, здуття, тяжкості в животі, болі в епігастрії та біля пупка, загальна слабкість.
Потрібно пам’ятати, що деякі захворювання на перших етапах протікають безсимптомно. До них відносять гепатоз або жирову інфільтрацію печінки, який часто виявляють при ультразвуковому обстеженні. Несвоєчасне лікування веде до таких наслідків, як гепатит і, відповідно, цироз печінки.
До якого лікаря звернутись?
Які обстеження потрібно здійснити, коли перелічені симптоми співпадають з власними?
У першу чергу потрібно звернутись до сімейного лікаря, який при необхідності скерує до вузьких спеціалістів, та пройти ультразвукове обстеження внутрішніх органів, при потребі ФГДС.
– Як зробити здорове харчування “модним”?
На щастя, сьогодні бути здоровим – це модно.
Щоб підтримати власне здоров’я потрібно дотримуватися кількох простих правил:
– старайтесь не переїдати і не голодувати ;
– вибирайте правильну їжу;
– позбудьтеся шкідливих звичок, в тому числі вживання алкоголю;
– знаходьте час на заняття спортом;
– вживайте достатню кількість води ;
– висипайтесь;
– при появі симптомів – звертайтесь до лікаря ;
– профілактично раз у рік проходьте ультразвукове обстеження всіх органів та систем, для виявлення захворювань, які протікають на ранніх стадіях безсимптомно.
І, як казав Цицерон, ” Їсти й пити потрібно стільки, щоб наші сили завдяки цьому відновлювались, а не пригнічувались”.
Консультація уролога, гінеколога, ревматолога та травматолога
УЗД, Рентген діагностика.
Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія).
Адреса:м.Львів,вул.Огієнка,3(на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.