У цей непростий час, коли світ, на довготривалий карантин, зачинила пандемія коронавірусу, чимало людей переосмислили те, що досі вважали найціннішим у житті. Гарний одяг, сучасний телефон і товстий гаманець уже не здаються такими необхідними, натомість мріємо про здоров’я та міцний імунітет, листаємо форуми у пошуках чарівних вітамінів, які допоможуть почуватися якнайкраще.
Крім того, гострою проблемою виявилося мати надійного лікаря, якому можна довірити найцінніше, що у нас є, – здоров’я, а часом навіть і життя.
«Після пандемії ми вже ніколи не будемо такі, як раніше», – лунає звідусіль. Дай Бог, щоб ми вже не були такими байдужими до себе, а цінували те, за що відповідаємо самі, – власне здоров’я.
Кандидат медичних наук, лікар-ревматолог, фахівець із ультразвукової діагностики клініки “UROSVIT” Стигар Мирослава Вікторівна поділилася інформацією про те, як добре почуватися, бути впевненим у власному здоров’ї та як правильно піклуватися про себе.

Шановні колеги, пацієнти і всі ті, хто хоче бути здоровими, я, Стигар Мирослава Вікторівна, кандидат медичних наук, лікар-ревматолог, фахівець з ультразвукової діагностики, хочу розповісти про те, як правильно дбати про власне здоров’я, що для цього необхідно, і які профілактичні огляди потрібно здійснювати, щоб бути впевненим у своєму власному здоров’ї та здоров’ї своїх рідних.
ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ
Найперше, що потрібно, щоб почуватися здоровими, запровадити правильне харчування.
Сумно, але інформацію про те, як правильно харчуватися та яка їжа є корисною, шукають лише ті, хто має намір схуднути.
Давно доведено, що з харчуванням пов’язані всі життєво важливі функції організму, адже це – джерело розвитку тканин і клітин. Є чимало теорій, яке саме харчування вважати здоровим: дехто дотримується думки про шкідливість м’яса, дехто викидає з раціону всі молочні продукти, дехто – солодощі. Важливо пам’ятати про баланс та міру.
Звичайно, повністю змінити свої звички одного дня дуже складно, це може навіть посприяти виникненню депресії, тому час від часу балуйте себе чимось улюбленим, навіть якщо ви знаєте, що воно не має нічого спільного зі здоровим харчуванням.
Усі продукти, які можна їсти, можна умовно розділити на “корисні” і “шкідливі”. Корисні продукти – це ті, які містять вітаміни, клітковину, амінокислоти, необхідні макро/мікроелементи. До таких продуктів належать:
- сезонні ягоди, фрукти (сухофрукти) та овочі;
- рослинна олія;
- горіхи;
- м’ясо птиці;
- риба і морепродукти;
- молочні продукти;
- вода.
Вони легко засвоюються та не уповільнюють обмін речовин, тому їх сміливо можна вживати кожного дня.
Виключити з харчування слід такі продукти, що сприяють порушенню обміну речовин та накопиченню в організмі жирів:
- будь-які напівфабрикати, фастфуди;
- смажені страви;
- соуси;
- алкоголь;
- копчене м’ясо;
- соки, газовані напої.
Крім того, слід обмежити вживання цукру та солі.
Важливим правилом здорового харчування є дотримуватися режиму, а саме харчуватися часто, проте невеликими порціями. Обов’язково не забувайте снідати, але відмовтеся від пізньої вечері.
ДОТРИМАННЯ ВОДНОГО БАЛАНСУ
Надзвичайно важливим для підтримання власного здоров’я є дотримання водного балансу, адже вода – це основа нашого організму.
Гарним прикладом того, наскільки важливо вживати багато якісної чистої води, є порівняння власного організму із невеличким озером.
Уявімо, що у маленькій водоймі довго не відбувається водообмін. Звичайно, невдовзі озерце замулиться, у ньому почнуть розвиватися шкідливі мікроорганізми, появиться бруд. Те саме відбувається з нами, якщо ми забуваємо про важливе правило «випивати не менше півтора літра води за добу» і не поповнюємо водний баланс організму.
Цікаво, що у 2004 році National Academy of Sciences’s Institute of Medicine опублікували дослідження, в якому йдеться про те, що загальновідома норма «2 літри води в день» для сучасних людей вже застаріла, а для правильного обміну речовин дорослим мужчинам необхідно вживати 3-3,7 літрів, а жінкам – 2- 2,7 літрів води щоденно.
Неправильно думати, що пити треба лише тоді, коли відчуваєш спрагу, адже це відчуття сигналізує вже про обезводнення організму.
Крім того, ігнорувати відчуття спраги недопустимо взагалі, адже організм має здатність до запам’ятовування. І якщо часто не втамовувати вчасно бажання пити, то він з часом перестане сигналізувати про цю потребу.
Важливо починати день зі стакана води, який необхідно випити відразу після пробудження для того, щоб відновити водний баланс після тривалого нічного сну.
Більшість спеціалістів стверджують, що вода, яку ми споживаємо протягом дня, повинна бути кімнатної температури, або навіть тепла, адже холодна вода сприяє порушенню травлення.
ДОТРИМАННЯ ГІГІЄНИ
Таким очевидним, але водночас часто знехтуваним нами способом підтримувати власне здоров’я є дотримання гігієни рук.
Руки – це найпоширеніший спосіб поширення вірусу від однієї людини до іншої, адже протягом дня ми незліченну кількість разів торкаємося різноманітних предметів, що нас оточують, а також власного обличчя, волосся, очей, носа та рота.
Сьогодні ситуація з коронавірусом нагадала нам, що дотримання норм гігієни профілактує, а часом і запобігає зараженню. Миття рук – найдешевший і найпростіший спосіб профілактики вірусних захворювань.
Слід пам’ятати, що ополіскування рук під проточною водою протягом кількох секунд не має жодного сенсу.
Щоб правильно помити руки, спочатку потрібно їх намочити (температура води не має значення), потім намилити (антибактеріальне мило краще не застосовувати) і вимити долоні та їх тильні сторони. Після цього потрібно помити між пальцями, під нігтями, окремо великі пальці.
Загалом намилювати руки слід не менше, ніж 30 секунд.
Змийте мило з рук та висушіть руки (найкраще паперовим рушничком, за допомогою якого треба потім закрити кран).
Протягом дня мити руки треба щонайменше 5 разів, не враховуючи миття до та після туалету, перед їжею, після відвідин громадських місць чи контакту з іншою людиною.
ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ
Невід’ємною частиною охорони власного здоров’я є вчасне регулярне профілактичне відвідування лікарів.
Серед лікарів поширений такий жарт: «Немає абсолютно здорових людей, є – недообстежені». І доля правди у цьому жарті, на жаль, є.
Із профілактичною метою дорослі повинні щорічно відвідувати таких лікарів:
- терапевта/сімейного лікаря
(Лікар проведе загальне обстеження, дасть направлення на основні аналізи: крові та сечі).
- гінеколога
( Із моменту початку статевого життя жінка обов’язково раз у рік повинна здійснювати профілактичний огляд у гінеколога, робити УЗД і здавати відповідні аналізи.
Після 35-ти років жінкам щорічно потрібно проходити скринінг – спеціальний аналіз, який дозволяє виявити атипові клітини на шийці матки, а також проходити мамографію.
А після 45-ти років – здавати кров на онкомаркер, що дозволяє на ранній стадії виявив рак яєчників).
- стоматолога
(Навіть якщо у вас немає проблем із зубами чи яснами, відвідувати стоматолога варто щонайменше раз у рік, адже самостійно ви можете не помітити проблем, які розвиваються спочатку безсимптомно. Крім того, лікар може порадити змінити засоби догляду за порожниною рота або зробити професійну чистку).
- при потребі вузьких спеціалістів.
Обов’язковими є щорічні діагностичні обстеження:
- флюрографія грудної клітки,
- ультразвукові обстеження:
– обстеження щитоподібної залози,
– молочної залози,
– органів малого тазу,
– органів черевної порожнини,
– сечовивідних шляхів,
– для чоловіків – обстеження урології.
Після 40-а років обов’язковими є обстеження
- судин голови та шиї,
- черевної аорти,
- судин нижніх кінцівок,
- ниркових судин,
- електрокардіограма та ехокардіографія серця.
Звичайно, здійснювати вищеперелічені обстеження раз у рік можна лише за тої умови, коли пацієнт не має скарг на здоров’я.
У разі наявності хоча б мінімальної проблеми, контроль має здійснюватися 2 -4 рази на рік, за призначенням лікаря.
Деякі хвороби дуже легко вилікувати на ранній стадії, і часто зовсім неможливо в разі запущеної ситуації.
ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ У ДІТЕЙ
Багато дорослих страждають захворюваннями, які стали наслідком вчасно не діагностованих і запущених дитячих недуг, тому слід пам’ятати і про дитячі профілакичні огляди, тим самим привчаючи дитину до них змалку та формувати культуру відвідування лікаря не лише «коли заболить», але й з профілактичною метою.
Для дітей від 0 до 3 років обов’язковими є огляди у:
- педіатра,
- хірурга,
- офтальмолога,
- стоматолога,
- імунолога.
А також аналізи крові та сечі, УЗД нирок та УЗД органів черевної порожнини.
Для дітей від 3 до 7 років, крім вищеназваних, обов’язковими є огляди у
- логопеда,
- психолога
Для дітей від 7 до 16 років рекомендовано раз в рік консультацію у:
- педіатра,
- лора,
- хірурга,
- ендокринолога,
- окуліста,
- стоматолога,
- в період статевого дозрівання – гінеколога та уролога.
Обов’язковими щорічними лабораторними обстеженнями для даної вікової категорії є:
- загальний аналіз крові,
- загальний аналіз сечі,
- загальний аналіз калу,
- УЗД,
- флюрографія (з 12-ти років).
Дотримуватися всіх цих рекомендацій не так уже й важко, тим більше, що турбота про здоров’я стане для вас найкращою інвестицією в щасливе майбутнє.
Займіться собою та подаруйте собі можливість продовжити молодість та жити якісним повноцінним життям.
А якщо виникають сумніви чи підозри щодо власного здоров’я, не соромтесь негайно звернутися до лікаря. Медики клініки “UROSVIT” щоденно надають фахові консультації та здійснюють обстеження з допомогою надсучасного обладнання пацієнтам Львова, Львівської області та інших регіонів України.
Настав час навчитися слідкувати за власним здоров’ям самим і розвинути цю звичку в наших дітей.
Детальну інформацію про вплив води на здоров’я організму, дискомфорт в суглобах, зв’язок COVID-19 та лікування ревматологічної патології можна почитати у моїх статтях, які ви знайдете у посиланнях під відео.
Чекаю вас на профілактичних оглядах.
Буду рада допомогти.
Бажаю вам міцного здоров’я.
До наступних зустрічей!
Консультація уролога, гінеколога, УЗД
Адреса: м.Львів, вул.Огієнка, 3 (на території “Залізничної лікарні”).
Тел.для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80.