Тепла шапка, куртка-парка, шарф, яким обмотали шию мінімум тричі і…голі ноги.
Таких модних підлітків щодня зустрічаємо на вулицях. Закочені штани або підкати, що прийшли до нас з сонячної Іспанії мужньо витримують українські морози та сніг.
Бабці погрожують тим, що “на старість все вилізе”, мами стривожено бурчать, дехто здивовано фотографує та крутить пальцем біля скроні, а модники категорично стверджують, що кістки не мерзнуть.
Послухаємо, що думає про вплив модних тенденцій на здоров’я фахівець, лікар-ревматолог, УЗД-фахівець, кандидат медичних наук, автор наукових робіт Стигар Мирослава Вікторівна:
- Народна мудрість стверджує, що “ ноги потрібно тримати в теплі, а голову – в холоді”. Наскільки буквально слід розуміти приказку?
Приказку буквально сприймати не можна, адже в теплі потрібно тримати і голову, і ноги. Непокрита голова у морози провокує не тільки звичайну простуду, а й отит, спазми судин голови, менінгіт та багато інших ускладнень. Водночас слід пам’ятати, що найбільш чутливими до холоду є пальці рук та ніг, тому ноги змерзнуть набагато швидше, ніж голова.
- Підлітки стверджують, що не відчувають холоду. Щиколотки справді не мерзнуть?
Чого тільки не говорять ті, хто хочуть бути в тренді (сміється. – Авт.). Це – неправда. Щиколотки замерзають вже протягом перших 5-10 хвилин перебування на холоді. Відтак судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло, циркулювання крові в кінцівках уповільнюється, рецептори стають нечуттєвими до холоду і нам здається, що вже не холодно, а знижена чуттєвість – це вже перший вісник переохолодження. Модникам, як мінімум, гарантоване зниження імунітету, носовий слиз та хворе горло.
-
Які ще симптоми переохолодження?
Симптоми переохолодження кінцівок залежать від ступеню: від першого — легкого до четвертого — важкого. До того моменту, поки обморожену ділянку не зігріли, відрізнити один ступінь від іншого не завжди можливо.
Першими проявами переохолодження є блідий або синюшний колір шкіри, зниження температури тіла, відсутня або різко знижена чутливість, сильний біль у пальцях стоп при розтиранні та нагріванні, в’ялість, загальна втома, зменшення частоти пульсу та зниження артеріального тиску.
Тривалий вплив холоду супроводжується омертвінням шкіри, кісткових тканин, при зігріванні утворюється сильний набряк.
-
При яких симпомах і до якого конкретно лікаря слід звертатись при ознаках обмороження?
Вузькопрофільний спеціаліст – комбустіолог. Але пацієнт з ознаками обмороження може звернутися до будь-якого хірурга.
-
Яка перша допомога при переохолодженні кінцівок?
Допомога при переохолодженні нижніх кінцівок спрямована на поступове їх зігрівання. При цьому не можна відразу опускати ноги в гарячу воду або починати розтирати їх. В першу чергу необхідно зняти взуття і шкарпетки, випити гарячий чай і занурити ноги в злегка теплу воду. Після цього можна розтерти ноги, а особливо ступні, горілкою або 70%-ним спиртом. Розтирання слід проводити акуратно, використовуючи м’який рушник. Після цього потрібно вдягнути теплі штани і шкарпетки.
-
Які наслідки переохолодження для чоловіків та жінок?
Потрібно наголосити на тому, що наслідки переохолодження ніг молоді дуже часто проявляються вже у зрілому віці. Особливо небезпечні наслідки переохолодження ніг для жінок, так як запалення яйників та цистит можуть загрожувати порушенням дітородної функції, аж до безпліддя. У чоловіків через переохолодження ніг страждають нирки і сечовий міхур, а вже як наслідок виникає простатит. Низька температура, особливо при частому і тривалому впливі, здатна призводити до розвитку запальних процесів у суглобах кінцівок. Артрити- найбільш часті наслідки переохолодження суглобів. Розвиток артриту через переохолодження з часом може перейти в артроз, який значною мірою знижує якість життя через сильний больовий синдром і зниження рухової функції.
- То який Ваш вирок сучасній моді на підкочені штани?
Я рекомендую підкочувати штани тоді, коли температура надворі не нижча 18°. Тоді це гарно, модно і, головне, здорово.
Консультація Уролога, Гінеколога, Ревматолога та Травматолога!
УЗД, Рентген діагностика! Літотрипсія та УХТ( ударно хвильова терапія)
Адреса: м.Львів,вул.Огієнка,3(на території”Залізничної лікарні”).
Тел.для запису:
+38(032)226 30 80;
+38 096 700 30 80.