«Сприяє зміцненню імунітету» чуємо з реклами лікарських засобів, продуктів харчування, напоїв, засобів гігієни та догляду.
Що таке цей надважливий імунітет, чи справді можна його зміцнити за допомогою чарівних пігулок та що робити для того, щоб не хвилюватися про здоров’я в час мінливої погоди і спалахів вірусних захворювань, ми запитали у лікаря клініки «UROSVIT» Тітової Уляни Любомирівни
Уляно Любомирівно, що таке цей таємничий імунітет?
Імунітет – це система організму, що захищає його від чужорідного впливу ззовні та знищує власні клітини, які або мутували, або застаріли.
Важливість імунної системи важко переоцінити, адже вона відповідає за збереження життєздатності організму. Щосекунди людський організм «атакують» мікроорганізми, що попадають із зовнішнього середовища (віруси, бактерії, гриби, яйця гельмінтів), а також чужорідні речовини (консерванти, солі важких металів, техногенні забруднювачі та ін.), які можуть не лише нашкодити людському організму, а навіть вбити, за відсутності імунітету.
Де береться імунітет?
Виокремлюють вроджений імунітет та набутий. Вроджений імунітет – це той, що передається спадково, дітям від батьків. Набутий імунітет формується протягом всього життя, і є відображенням нашого способу життя, досвіду взаємодії з антигенами навколишнього середовища та не передається генетично.
Як «набути» міцний імунітет?
Вплинути на імунітет не так просто. Зараз справді рекламують та продають величезну кількість дорогих препаратів для покращення імунітету та зміцнення захисних сил організму, проте ефективність їхня не доведена.
Оскільки імунна система – це складна структура, то існує багато можливих причин для зниження її дії. Найчастіше негативно впливають стреси та навантаження, а все, що укріплює наше здоров’я, укріплює й імунітет.
Тому, щоб уберегти нашу імунну систему, перш за все, потрібно
- здорово харчуватися.
У раціоні людини, що прагне стимулювати імунну систему, повинні бути фрукти та ягоди (малина, шипшина, лимон, чорниця, ожина), овочі (помідор, огірок, цибуля), злаки, дієтичне м’ясо. Окрім того, слід регулярно вживати достатню кількість води (2-2,5 л протягом дня), зменшити вживання цукру, солі та алкоголю.
- спати в межах норми.
Здоровий сон повинен тривати не менше 7-8 годин на добу, у тихій темній кімнаті та у зручному положенні.
- активно відпочивати.
Корисно взяти за звичку прогулюватися 20-40 хвилин пішки, наприклад, йдучи додому з роботи. Кілька разів на тиждень замінити користування громадським транспортом на велосипед. У спортзалах та фітнес-центрах також варто себе навантажувати дозовано, краще здійснювати м’які та легкі розтягування, які сприяють роботі імунних клітин.
- загартовуватися.
Не варто одразу пірнати в ополонку, бо для непідготовленого організму така стресова процедура, ймовірно, матиме негативні наслідки. Краще розпочати з ходіння босоніж влітку. Оскільки на стопах є велика кількість активних точок, ходіння босоніж допомагає активувати всю систему організму.
Важливим правилом загартовування є те, що його слід починати, коли ви є здоровими, тому, перш ніж починати, слід проконсультуватись з лікарем та здійснити основні обстеження.
Чи може імунітет впливати на аутоімунні захворювання?
Можуть вражатись окремі органи (щитовидна залоза, печінка, нирки, яйники) або ж системи загалом (наприклад, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак).
Хронічна втома, тривала підвищена температура, біль у суглобах чи м’язах – це першісимптоми аутоімунних захворювань, при яких не слід відкладати візит до лікаря.