Сьогодні у світі немає людини, яка би не чула про вірусну інфекцію COVID-19. Відомо, що зараз немає препаратів, які дозволяють запобігти чи вилікувати дане захворювання, однак чимало медичних засобів сприяють полегшенню симптомів та покращенню самопочуття.
Останнім часом з’явилася інформація про ефективність хлорохіну фосфату в лікуванні тяжких форм COVID-19 та вірусних пневмоній, викликаних коронавірусом. Лікар клініки “UROSVIT” Стигар Мирослава Вікторівна розповідає детальніше про даний препарат:
- Мирославо Вікторівно, про які препарати йдеться, та що з їх допомогою лікують?
Мова йтиме про хлорохін фосфат (делагіл) та гідроксихлолохін (плаквеніл) – препарати, які традиційно використовуються в лікуванні ревматичних захворювань, зокрема системного червоного вовчака (СЧВ).
- Серед рекомендованих МОЗ України препаратів, що допомагають у боротьбі короновірусною інфекцією немає хлорохіну. Як це прокоментуєте?
Так, справді, у нашій країні хлорохін не входить до рекомендацій для лікування пацієнтів, які страждають новими коронавірусними інфекціями (Наказ МОЗ України від 13.03.2020 № 663 “Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID-19”), але деякі ранні дослідження показали перспективність його застосування.
Сьогодні, хлорохін – лише один із декількох препаратів, які досліджуються для боротьби з новою пандемією COVID-19.
Наприклад, у Франції професор Didier Raoult (Марсель) провів дослідження даного протималярійного препарату у двадцяти чотирьох пацієнтів із новими коронавірусними інфекціями.
Лише 25% тих, хто приймав ліки, отримали позитивний результат на вірус через шість днів (джерело: https://www.en24.news/a/2020/), а серед тих, хто не отримав, 90% мали позитивні результати після шести днів. Зараз уряд Франції планує провести масштабніші дослідження.
У дослідженні, опублікованому минулого місяця в “Nature”, автори писали, що хлорохін – це дешевий і безпечний препарат, який застосовується більше сімдесяти років, і, отже, він може бути клінічно застосований проти COVID-19 (Wang M., Cao R., Zhang L. et al. Remdesivir and chloroquine effectively inhibit the recently emerged novel coronavirus (2019-nCoV) in vitro. Cell Research. 2020. – Vol. 30: 269-279; https://www.nature.com/).
- Чи відомо Вам про дослідження препарату китайськими вченими?
Лікарі та науковці Китаю, безсумнівно, мають найбільший досвід у питанні запобігання та лікування COVID-19, тому не лише я, цілий світ щоденно слідкує за новинами з цієї країни.
У статтях, опублікованих китайськими вченими (Expert consensus on chloroquine phosphate for the treatment of novel coronavirus pneumonia. Zhonghua Jie He He Hu Xi Za Zhi. 2020 Mar 12;43(3):185-188. doi: 10.3760/cma.j.issn.1001-0939, а також Gao J., Tian Z., Yang X. Breakthrough: Chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies. Biosci Trends. 2020 Mar 16;14(1):72-73. doi: 10.5582/bst.2020.01047) вказано, що хлорохін фосфат, давно відомий препарат для лікування малярії, має очевидну ефективність та прийнятну безпеку проти пневмонії, пов’язаної з COVID-19, у багатоцентрових клінічних випробуваннях, проведених у Китаї. Препарат рекомендують включити до наступної версії Керівних принципів профілактики, діагностики та лікування пневмонії, спричиненої COVID-19, виданої Національною комісією охорони здоров’я КНР для лікування інфекції COVID-19 для більшої кількості населення в майбутньому.
- Що відомо про позитивні антивірусні ефекти хлорохіну?
Цікаво, що антивірусні ефекти хлорохіну стосовно різних штамів коронавірусів досліджуються вже більше десяти років (Els Keyaerts, Sandra Li, Leen Vijgen et al. Antiviral Activity of Chloroquine against Human Coronavirus OC43 Infection in Newborn Mice. Antimicrobial agents and chemotherapy, Aug. 2009, p. 3416–3421 Vol. 53, No. 8. doi:10.1128/AAC.01509-08). Автори демонструють, що хлорохін, широко використовуваний препарат, з добре відомими протималярійними ефектами, пригнічує реплікацію HCoV-OC43 в клітинах HRT-18 з ефективною концентрацією 50% (± стандартне відхилення) 0,306 ± 0,0091 мкМ і 50% цитотоксичною концентрацією (± стандартне відхилення ) 419 ± 192,5 мкМ, внаслідок чого індекс селективності склав 1369.
Крім того, досліджено, чи може хлорохін запобігти смерті, викликаній HCoV-OC43, у новонароджених мишей. Результати показують, що летальну інфекцію HCoV-OC43 у новонароджених мишей C57BL / 6 можна лікувати хлорохіном, отриманим трансплацентарно або через материнське молоко. Найвищий показник виживання (98,6%) було виявлено, коли мишей-матерів лікували щодня з концентрацією 15 мг хлорохіну на кг маси тіла. Показники рівня виживання знижувалися в залежності від дози: при виживанні з 5 мг / кг хлорохіну виживали 88%, а при лікуванні 1 мг / кг хлорохіну – 13%. Результати показують, що хлорохін може бути дуже ефективним проти інфекції HCoV-OC43 у новонароджених мишей і може розглядатися як майбутній препарат проти HCoV.
В інших роботах вказується, що хлорохін блокує вірусні інфекції шляхом зміни кислотно-лужного балансу всередині клітини і здійснює вплив на рецептори коронавірусу SARS.
Сьогодні хлорохін був обраний альтернативним лікарством для проведення подальших експериментів на тваринах, а також клінічних випробувань при COVID-19 у багатьох країнах.
Важливо, що отримані дані стосуються саме хлорохіну фосфату. Незважаючи на структурну подібність між хлорохіном і гідроксихлорохіном, при призначенні антималярійних препаратів ревматологами різних країн перевага віддається гідроксихлорохіну, що пов’язано, в першу чергу, з його меншою токсичністю.
- Чи можна придбати даний преперат в аптеці?
На жаль, хлорохін фосфат зараз відсутній на українському медичному ринку.