Ударні хвилі у природі

  • 25 Червня 2018

З ударними хвилями людина стикається постійно в природі і в побуті, наприклад, при пострілі або вибуху, удару блискавки у вигляді грому, коли літак долає звуковий бар’єр і навіть при плесканні у долоні. Деякі живі істоти використовують у своїй життєдіяльності ударну хвилю, наприклад, особливий вид краба своїми клішнями генерує ударну хвилю, яка паралізує здобич – креветку.

Ударна хвиля – це різко стиснуте середовище (рідке, газоподібне, щільне), яке з надзвуковою швидкістю поширюється в усі боки. Передній фронт ударної хвилі має різку межу і володіє високою енергією. Він нагадує першу потужну хвилю цунамі, яка, як стіна, рухається з величезною силою, змітаючи все на своєму шляху. Наступні хвилі набагато більш спокійні і згасаючі.

Яскравий приклад перетворення звукової хвилі в ударну – падіння метеорита далеко за містом, а в будинках вилітають шибки. При пострілі з гармати артилеристові треба широко розкривати рота, щоб вирівняти тиск в зовнішньому і внутрішньому вусі через Євстахієву трубу, інакше різкий звук пострілу може розірвати барабанну перетинку.

Варто відзначити, що ударна хвиля формується в спектрі інфразвуку і спільна з ультразвуком у них тільки акустична хвиля, але частота, енергія і сила абсолютно різні. Звідси і різний вплив на організм.