Сечокам’яна хвороба: симптоми і діагностика

  • 27 Квітня 2018

Симптоми проявляються в локалізації болю. Саме біль при сечокам’яній хворобі, його локалізація, дозволяють судити про те, де засів камінь.

Симптоми сечокам’яної хвороби у чоловіків і у жінок нічим не відрізняються. За статистикою камені в нирках у чоловіків утворюються рідше, ніж у жінок. Але це пов’язане з тим, що чоловіки не люблять ходити по лікарях, на відміну від жінок. Якщо камінь локалізується в нирці, у людини можуть з’явитися ниючі тупі болю у верхній частині попереку. З’являється відчуття, що “тягне нирки”. Може з’явитися кров у сечі. При активному русі, зміні положення тіла болі посилюються.

Якщо утворився камінь, закривається просвіт сечоводу, в нирці накопичується сеча і їй нікуди подітися. Біль в цьому випадку переміщається в ділянку паху і може віддавати в статеві органи або в стегно. Якщо камінь знаходиться в нижній частині сечоводу, людина відчуває потребу в частому сечовипусканні.

Якщо камінь перекрив сечовід повністю, різко збільшується тиск сечі в нирці. Тоді, як правило, виникає ниркова колька – гострий біль в ділянці попереку, нирок і живота. Вона може віддавати і в пах, і в ноги – у кожного індивідуально. Людина буквально “лізе на стінку”!

Все це може супроводжуватися нудотою і блювотою. Приступ ниркової кольки триває від декількох хвилин до декількох днів. Часто закінчується виходом фрагментів каменів. Але можуть бути і ускладнення.

Ниркова колька дуже часто сигналізує про те, що камінь просувається по сечовидільній системі і десь закупорює нормальний рух сечі, зазвичай в сечоводі.

Якщо камінь засів в сечовому міхурі, неминучі часті позиви до сечовипускання. Навіть під час звичайної ходьби або пробіжки – незмінно тягне в туалет по-маленькому. Це може супроводжуватися болями внизу живота, біль може віддавати промежину, статеві органи, в ноги.

При русі біль може посилюватися, причому часто дуже різко. при сечовипусканні струмінь часто переривається, і відновлюється тільки при зміні положення тіла. При сечовипусканні може бути біль, напруга і тяжкість в нижньої частини живота, в підребер’ї. Відзначаються помутніння, кров у сечі.

Ознаки сечокам’яної хвороби

Ознаки сечокам’яної хвороби безпосередньо залежать від того, в якому місці сечовидільної системи людини розташувалися камені: нирки, сечовід, сечовий міхур.

Камені сечового міхура. Біль при цьому буває внизу живота, може віддавати в статеві органи і в
ділянку промежини. Дуже часто тягне в туалет, особливо при трясці організму. Сечовипускання переривчасте, сечовий міхур спорожняється в повному обсязі – вихід закупорюється камінчиками. При зміні положення тіла сечовипускання може відновитися.

Камені сечоводу. Можуть знаходитися у верхній, середній і нижній частині. Якщо камені перебувають у нижній частині сечоводу, болі проявляються в ділянці мошонки або вульви. Сечовипускання стає болючим. Виникають болі в нижньої частини живота. Якщо камені розташувалися у верхній або середній частині сечоводу, можуть виникати гострі болі в районі попереку.

Камені ниркової миски. Якщо ці камені більше 10 мм, то вони можуть закупорити рух сечі з миски в сечовід. З’являється сильний біль під ребрами поруч з хребтом. Болі можуть бути і тупими або гострими до нестерпності, постійного характеру. Біль нерідко супроводжується нудотою і блювотою.

Один з видів каменю ниркової миски – коралоподібний камінь може безсимптомно сидіти і рости, поки його часом не виявлять на УЗД. Чи не проявляє себе ні болями, ні іншими ознаками.

Камені ниркової чашечки. Найчастіше такі камені дрібні і в кількості більше двох. Можуть виходити з організму мимовільно. Можуть закупорювати виходи і призводити до ниркової кольки. Викликають тупий біль в ділянці попереку.

Камені сечоводу, камені ниркової миски і камені сечового міхура викликають такі болі і симптоми, які легко сплутати з болями і симптомами інших захворювань. Тому треба бути обережним і не приймати рішення про лікування сечокам’яної хвороби самостійно.

Щоб визначити, що все-таки відбувається у вашому організмі, і чи є у вас ознаки сечокам’яної хвороби, треба обов’язково звертатися до лікаря-уролога, який призначить обстеження.

Сечокам’яна хвороба – діагностика

За наявності симптомів необхідно звернутися до уролога і пройти обстеження:

  • Загальний аналіз крові
  • Загальний аналіз сечі
  • Бактеріологічний аналіз сечі
  • Біохімічне дослідження крові, т. зв. “ниркові проби” – сечовина, креатинін, гострофазові, білкові проби.
  • Ультразвукове дослідження нирок і сечового міхура
  • Оглядовий Рентген-знімок нирок (урографія) і інших органів сечової системи
  • Контрастна екскреторна урографія
  • Томографія (комп’ютерна і магнітно-резонансна)
  • Цистоскопія (при підозрі на камінь в сечовому міхурі).

Необхідно знати, що сечокам’яна хвороба може протікати довгий час непомітно. У нирці може перебувати і виростати до величезних розмірів камінь, який не завдає ніяких незручностей, оскільки нерухомий і не викликає порушень відтоку сечі.