Nyrkovokamyana xvoroba

Нирковокам’яна хвороба: причини та симптоми

  • 27 Квітня 2018

Нирковокам’яна хвороба (або сечокам’яна хвороба) – це захворювання, яке полягає в утворенні конкрементів, так званих каменів, в чашково-мисковій системі нирки. Ниркові відкладення формуються з хімічних сполук, розчинених у сечі.

Процес утворення ниркових каменів ще не повністю вивчений. Серед декількох теорій формування конкрементів у нирках і як наслідок виникнення такого процесу, як нирковокам’яна хвороба, часто згадується теорія, згідно з якою для утворення відкладень необхідно перенасичення сечі частинами, що викликають кристалізацію – осадження кристалів, і нуклеація.

Першим етапом утворення конкременту є виникнення так званого ядра кристалізації, до якого приєднуються іони кальцію і оксалатів. Ядром кристалізації може бути все, на чому заснований процес осадження кристалів.

Найчастіше згадуються такі потенційні ядра кристалізації:

  • кристали фосфату кальцію або оксалату кальцію, кристали сечової кислоти.
  • розшаровані епітеліальні клітини, фрагменти відмерлих клітин, кальциновані вершини ниркової піраміди (ниркові сосочки – papillae renales).

Конкремент, повністю видалений з нирки під час пластичної операції на лоханочно-сечоводо з’єднанні

Істотним чинником, що сприяє утворенню каменів у нирках, є перенасичення сечі. Перенасичення сечі визначається, як перевищення твори розчинності речовин, відповідальних за осадження кристалів – іонів кальцію, сечової кислоти і оксалатів.

З того часу, коли діагностична візуалізація стала широко доступною, у переважній більшості випадків камені в нирках виявляють випадково, при УЗД черевної порожнини, яке виконується для діагностики різних захворювань.

У клінічній практиці, нирковокам’яна хвороба, в результаті якої з’являються  перешкоди на шляху відтоку сечі з чашково-мискової системи нирок, проявляється нападом ниркової кольки.

Ниркова колька – це сильний біль у поперековій області, викликаний порушенням (блокадою) відтоку сечі з нирок через конкремент, розташований у нирковій мисці або, частіше, в сечоводі. При наявності конкременту в сечоводі поперекові болі можуть супроводжуватися поширенням болю в нижню частину живота та на зовнішні статеві органи.

Приступ ниркової кольки в більшості випадків супроводжується нудотою і блювотою. Якщо конкремент, що викликає утруднення відтоку сечі з нирок, розташований у нижній ділянці сечоводу, може з’являтися відчуття позивів до сечовипускання та розповсюдження болю на зовнішні статеві органи.

Кораловидний нефролітіаз та чашковий нефролітіаз, які не викликають утруднень відтоку сечі з нирки, зазвичай, не проявляються жодними хворобливими симптомами і діагностуються під час УЗД черевної порожнини, яке призначається при виявленні відхилень у загальному аналізі сечі.

Інколи пацієнти з сечокам’яною хворобою скаржаться на болі в ділянці попереку, в місці відкладення конкрементів у нирках. Конкремент, який знаходиться в чашці або конкремент у нирковій мисці, який не перешкоджає відтоку сечі з чашково-мискової системи нирок, як правило, не дає жодних симптомів.

Зберегти