Ureterolitiaz

Камені сечоводів/Уретеролітіаз: причини та симптоми

  • 25 Червня 2018

Поняття «уретеролітіаз» використовується для позначення захворювання, при якому конкременти спостерігаються в просвіті сечоводу. Конкременти потрапляють до сечоводу з нирок і можуть бути різних розмірів.

Супроводжується це захворювання нирковою колькою, яка, згідно з даними статистики, може повторюватись у майбутньому.

Причини утворення каменів сечоводів можуть бути різні. Це можуть бути, як зовнішні, так і внутрішні чинники, зокрема харчування, кількість споживання води, клімат, спосіб життя і т.д.

У залежності від складу конкременту розрізняємо камені, що будуються з:

  • фосфату кальцію
  • оксалату кальцію
  • сечової кислоти
  • струвіту – фосфату амонію-магнію

Конкременти, які формуються з фосфату і оксалату кальцію, складають майже 80% всіх відкладень. На оглядовому рентгенівському знімку нирок і сечового міхура видно майже 70% конкрементів. Найбільш помітними є ​​ оксалатно-кальцієві відкладення. Конкрементів, утворених з сечової кислоти, не видно на рентгенівських знімках – вони прозорі для рентгенівських променів.

Майже в половині випадків сечокам’яна хвороба має рецидивний, повторюваний перебіг!

Ризик повторного нападу ниркової кольки становить приблизно 50%. Основним способом запобігання повторенню ниркової кольки є збільшення споживання рідини. Також підвищений діурез викликає зменшення концентрації речовин, що кристалізуються в сечі, і таким чином знижує ризик відкладення конкрементів.

На відміну від симптомів нирковокам’яної хвороби, переважна більшість каменів, що знаходяться в сечоводі, викликають неприємні відчуття і біль. Уретеролітіаз найчастіше проявляється приступами ниркової кольки. Камінь у сечоводі становить різного ступеня перешкоду для відтоку сечі з чашково-мискової системи нирки. Утруднений відтік сечі з нирок викликає розширення чашково-мискової системи, а отже підвищене напруження волокнистої ниркової капсули і пов’язані з цим колючі болі в поперековій області. Хронічне блокування відтоку сечі може протікати безсимптомно, що часто призводить до незворотнього ураження нирок.

Утруднення відтоку сечі з нирок сприяє розвитку інфекцій сечових шляхів, що може призвести до уросепсису. У більшості випадків уретеролітіазу болі супроводжуються гематурією або мікрогематурією (еритроцитурією), що викликане подразнюючою дією каменя на слизову оболонку сечоводу.

Ниркова колька проявляється у вигляді сильного болю в поперековій області. Проблеми з відтоком сечі з чашково-мискової системи викликають напруженість і розтягування ниркової капсули, що призводить до подразнення больових рецепторів. Додатковим фактором, який посилює біль, є ішемія затиснутої конкрементом стінки ниркової миски або стінки сечоводу.

Ниркова колька викликає порушення кишкової перистальтики, що проявляється вздуттям живота, нудотою і блювотою. Ниркова колька, спровокована конкрементом у нижній частині сечоводу, може викликати відчуття  позивів до сечовипускання або біль, який променисто розходиться з  поперекової області до нижньої частини живота і зовнішніх статевих органів або внутрішньої поверхні стегна.

Слід зазначити, що ниркова колька може бути викликана будь-якими факторами і слугує симптомом і ракових захворювань.

Зберегти

Зберегти